Zhruba před týdnem spatřil světlo světa telefon Xiaomi Mi 8 a stal se středem pozornosti Xiaomi fanoušků. A nejen jich. Dostal se také do zorného pole Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA).

Zástupci GSA se zaměřili především na dvoupásmovou GPS a tvrdí, že jde světově o první telefon s podporou duálního frekvenčního navigačního družicového systému (GNSS), který má desetinnou přesnost lokalizačních služeb a navigaci vozidel.

O to vše se stará čip BCM47755 z dílen společnosti Broadcom. Je dvoufrekvenční a pracuje paralelně v pásmech E1/L1 + E5/L5. Přijímač pak využije všechna data získaná z navigačních a polohovacích družic a použije pro výpočet polohy s přesností až na 30 centimetrů.

Doposud pracovaly navigační aplikace pouze v jednom pásmu a jejich přesnost byla +/- několik metrů. V posledních letech se zvýšil počet navigačních družic a například Galileo má většinu satelitů pracujících na frekvencích E1/L1 + E5/L5.

Podle GSA se mohou uživatelé Xiaomi Mi 8 těšit na velmi přesnou navigaci v městském prostředí, což umožňuje frekvence E5/L5. To usnadní odlišení skutečných signálů od signálů, které se odrážejí od budov a snižují tak přesnost navigace a lokace. Použití dvou frekvencí také snižuje chybovost v rámci průchodu signálu ionosférou a je také odolnější vůči rušení.

Tímto také GSA v podstatě odpovídá na dotazy některých uživatelů, kteří volali po objasnění principu dvoupásmové GPS u Xiaomi Mi 8.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.