Dnes představený nový model Lenovo Z5 prošel podle mého názoru jednou z nejvíce „hypovaných“ kampaní za poslední dobu a díky dobré práci viceprezidenta firmy pana Chang Chenga i vypadal jako zjevení, které otřese mobilní scénou. Sliby vypadaly krásně nadneseně, ale člověk rád věří v zázraky. Dnešní představovačka tyto sny spolehlivě rozbila a telefon otřese mobilní scénou asi jen tehdy, když se jich náklaďák vysype na smontované pódium v Horní Dolní.

Ale hezky postupně… Z nadějných renderů s neexistencí rámečků a vykousnutí se nakonec vyklubal klon designu iPhone X s vykousnutím a „bradou“ telefonu širokou 7.69 mm. Takže první mínusové body pro Z5 a kladné body pro pana Chang Chenga v oblasti manipulace. Slibovaných 4 TB úložiště se smrsklo na klasických 64 GB/ 128 GB a na 4 TB se dostanete jen s připojeným cloudovým harddiskem jako volitelným příslušenstvím. A nakonec ještě třešnička na dortu spojená s úderem na solar, velkohubá prohlášení o bezprecendentní výdrži baterie se jaksi vypařila úplně, protože telefon má 3300 mAh kapacitu a podporu 18W rychlo-nabíjení. Revoluční…

Když odhlédneme od nereálných slibů, tak je zbytek vybavení velmi solidní a určitě neurazí zákazníka hledajícího velmi dobrou nižší střední třídu. Lenovo Z5 má 6.2-palcový displej s FHD+ rozlišením a poměrem stran 19:9 s kalibrací DCI-P3 a užitnou plochou displeje 90 %, navíc chráněnou 2.5D zakřiveným sklem Corning Gorilla Glass. Procesorem je Snapdragon 636 doplněný hned 6 GB RAM a celá mašinka běží na ZUI 4.0 založeném na Androidu 8.0. Lenovo se chlubí i nadprůměrným výkonem fotoaparátů srovnatelným v některých ohledech s iPhone X, ale kdo ví. Každopádně zadní fotoaparát je 16 Mpix + 8 Mpix s AI technologií a selfie kamerka má také 8 Mpix s podporou speciálních režimů.

Zklamání jsou velká, ale na druhou stranu se Lenovu povedlo nastavit velmi sympatickou cenu telefonu a Z5 je tak k mání jen za 1299 juanů (asi 200 dolarů) za 6 GB + 64 GB verzi, případně 1399 juanů (220 dolarů) za 6 GB + 128 GB. To jsou velmi konkurenceschopná čísla, kterými může tento model zatopit i Xiaomi Redmi Note 5. Ale stále se na jazyk dere povzdech klasika, „zase nám lhali“…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.