Hodnocení recenzenta

Huawei P20 je nadmíru podařený telefon, kterému mohu vytknout pouze maličkosti. Bez nich bych se nebál tento telefon označit za dokonalý.

9.5
Hodnocení recenzenta

Model P20 svojí výbavou i cenou zapadá přesně doprostřed stejnojmenné řady telefonů čínské společnosti Huawei. Od top modelu P20 Pro adoptoval špičkový čipset a fotoaparát Leica. S modelem Lite pak sdílí IPS displej a velmi podobné kompaktnější rozměry. Jedná se tak o pomyslnou zlatou střední cestu, kdy dostanete hodně vysoký výkon a bohatou výbavu za výrazně příznivější cenu. Za zapůjčení testovaného modelu také hned na začátek musíme poděkovat českému zastoupení firmy Huawei.

BALENÍ

Papírová bílá krabice na sobě nese nápisy Huawei P20 v efektní měděné barvě a logo slavné značky Leica, které slibuje zajímavé fotografické zážitky. Součástí balení je standardní výbava v podobě manuálu, trnu pro vložení SIM karet, nabíječky a USB-C kabelu. Opomenuta ovšem nebyla ani špuntová sluchátka a nezbytná redukce pro jejich zapojení do USB-C konektoru. Silikonový obal či krycí fólii již výrobce nepřibalil. V případě fólie to až tak nevadí, jelikož ta je již na displeji aplikována z výroby.

Balení Huawei P20

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Design řady P20 už v době představení dokázal zaujmout, a to především použitím barevných zad, která zejména v duhovém provedení dokázala vytvářet na světle zajímavé efekty. Mně dorazila k testu modrá verze, která je taktéž nepřehlédnutelná. Samozřejmě vysoce lesklé sklo je magnet na otisky prstů a, bohužel,  taktéž na škrábance. Mnou testovaný telefon nebyl úplně nový, takže pár rýh na zádech už se stihlo objevit. Po vyleštění mohou záda posloužit jako provizorní zrcátko, což nejspíš ocení zástupkyně něžného pohlaví.

Kovový rám zajišťuje potřebnou pevnost, která je u P20 dokonalá. Nikde nic nevrže ani se neprohýbá. Dílenské zpracování je taktéž příkladné. Slícování jednotlivých dílů rámu včetně nezbytných přechodů je přesně takové, jaké má být. Drobná mezírka je pouze mezi rámem a skleněnými zády, kde se časem budou určitě usazovat nečistoty.

Celý obvod telefonu je zaoblený a telefon se tak příjemně drží. K tomu přispívá i šířka 71 mm a tloušťka 7,65 mm. Aby byly informace o rozměrech kompletní, je potřeba zmínit i výšku 149 mm. Jedná se tedy o poměrně kompaktní telefon, a to i přes to, že je vybaven displejem s úhlopříčkou 5,8 palce. Rámečky kolem něj jsou tedy příjemně úzké. Dobrou zprávou určitě je, že se k displeji vešla jak notifikační RGB LED, tak čtečka otisků prstů. Škoda jen, že je dioda malá a tudíž na světle prakticky neviditelná. Rychlost a spolehlivost čtečky otisků prstů je perfektní, navíc ji lze použít i pro ovládání systému namísto tlačítek na displeji.

Ne vždy však jejích služeb budete využívat, jelikož telefon podporuje odemykání pomocí rozpoznávání obličeje, což funguje taktéž bezvadně a je to hodně návyková funkce. Telefon stačí vzít do ruky a podívat se na něj a během zlomku sekundy je telefon odemčen. To se však stane jen za určitých podmínek. Jakmile máte na nose sluneční brýle nebo vám svítí do obličeje ostré slunce a objeví se tak na něm stíny, pak už k odemknutí nedojde. Na druhou stranu bez problémů tato funkce pracuje i s minimem světla nebo za úplné tmy, kdy snímači stačí světlo z rozsvíceného displeje.

Zpátky ale k rozložení jednotlivých prvků na telefonu. Levý horní roh zad telefonu patří duálnímu fotoaparátu, jehož čočky poměrně výrazně vystupují z roviny zad. Je to daň za tenké tělo, veškerá elektronika fotoaparátu se do těla zkrátka nevejde. Fotoaparátu nechybí duální blesk. Spodní stranu telefonu tradičně zabral USB konektor, zde ve verzi USB-C a zdířky pro mikrofon a reproduktor. Ten dokáže hrát hodně nahlas a bez pazvuků i na maximální hlasitost. Jeho zvukový projev mě ale zklamal. Zvuk je hodně zastřený a delší poslech by byl pro mě utrpením. Na pravém boku telefonu najdete kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko. Obě tlačítka pevně drží a nabízejí zcela jistý stisk. Na levý bok umístil výrobce šuplík pro dvě nanoSIM karty. Horní strana telefonu je pak zcela nevyužita, pominu-li otvor pro sekundární mikrofon.

DISPLEJ

Displej je prvním trumfem tohoto telefonu. Úhlopříčka je 5,8 palce a IPS panel má vysoké rozlišení 1080×2244 px, což představuje jemnost 428 PPI. Zapomenout nesmím na dnes tolik populární výřez, který mi. upřímně, vůbec nijak nevadil. Aplikace se otevírají ve standardním okně, takže ve výřezu zůstává ikona baterie, hodiny, notifikace apod. V nastavení můžete výřez i skrýt, což znamená, že se podklad změní na černou barvu a ikony jsou zobrazovány inverzně.

Barevné podání a sytost barev jsou tak akorát, barvy nejsou ani vybledlé ani příliš syté. Navíc si můžete zobrazení a teplotu přizpůsobit svým očím. Nechybí možnost manuálního či plánovaného zapnutí režimu „komfortního čtení“, který eliminuje modré světlo. Rozsah intenzity podsvícení je velmi široký, takže za šera nebudete mít vypálené oči a na ostrém slunci nebudete tápat, co a kde na displeji je. Čitelnost je za všech okolností výborná, k čemuž dopomáhá i perfektně pracující automatická regulace jasu.

Telefon umí také automaticky měnit rozlišení displeje podle toho, co zrovna děláte, což má pozitivní dopad na spotřebu. Nižší rozlišení však můžete nastavit i manuálně. Opomenuta nebyla ani možnost zapnutí ovládání telefonu v rukavicích.

HARDWARE A VÝKON

Jak už jsem se zmínil v úvodu, čipset má tento telefon shodný s top modelem P20 Pro, konkrétně se jedná o Kirin 970 se čtyřmi jádry taktovanými na 2,36 GHz a čtyřmi s frekvencí 1,8 GHz. Procesoru sekunduje 4 GB operační paměť. Výsledek v Antutu tomuto čipsetu udělil závěrečné skóre 205 tisíc bodů, což se v porovnání např. se Snapdragonem 845 může zdát málo, ale důležitější je uživatelský zážitek. A ten je prvotřídní. Instalace aplikací, jejich spouštění či multitasking, vše běží velmi rychle. I ukládání zpomalených videí zabere nejvýše dvě sekundy. Bez problémů si zahrajete i ty nejnáročnější hry a přehrajete i 4K HDR videa v HEVC (H.265) kodeku, ve kterém lze nahrávaná videa i ukládat.

Datové úložiště s kapacitou 128 GB již nelze dál rozšířit pomocí paměťových karet. S takto velkou uživatelskou pamětí, ze které reálně zůstává dostupných cca 110 GB, to však jako hendikep nevidím. Přenos dat z a do telefonu se pohyboval kolem 35 MB/s, což je slušná hodnota, díky které nezabere kopírování dat mnoho času.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Vysoký výkon nebo skvělý displej jsou k ničemu, když padají aplikace a systém se zasekává. Jenže nic takového se v případě Huaweie P20 nekoná. Odladění Androidu 8.1 s nadstavbou EMUI 8.1 je absolutně bez chyb, takže každodenní použití přináší jen radost. Osobně mi EMUI vyhovuje mnohem víc než MIUI u Xiaomi. Pokud už jste telefon od Huawei měli, pak se zorientujete téměř okamžitě, pokud přecházíte z čistého Androidu, najdete vše potřebné během pár tapnutí. Navíc velmi dobře funguje aplikace Phone Clone, se kterou přenesete aplikace, kontakty, SMS zprávy či multimediální soubory z jiného telefonu.

Během testování dorazila jedna větší aktualizace systému, což dokazuje, že se výrobce o systém stará, a to i krátce po vydání telefonu. Předinstalované aplikace, jako je Booking.com, Instagram či eBay lze bez problémů odinstalovat. Mezi nástroji, které Huawei dodává, najdete Počasí, Kompas, Záznam zvuku nebo Peněženka, kam si můžete uložit své platební karty a platit tak pomocí NFC v telefonu. Za zmínku určitě stojí i aplikace HiCare umožňující provést základní diagnostiku případných problémů, přímé vytočení informační linky, nalezení servisních středisek, nebo chat s podporou výrobce.

K dispozici je také možnost změny vzhledu systému pomocí motivů. Výběr je opravdu pestrý, takže si se vzhledem můžete dostatečně vyhrát. Využít lze i vlastní obchod s aplikacemi App Gallery, kde ale nenajdete nic moc navíc oproti Google Play.

BATERIE A VÝDRŽ

Ani v této disciplíně nenachytáte Huawei P20 na hruškách. Baterie s kapacitou 3400 mAh udrží telefon při životě dva náročnější dny. Pokud nebudete hrát intenzivně hry, nemůže se stát, že byste se dřív než večer museli po nabíječce shánět. V opačném režimu používání, kdy telefon jen nečinně leží, nespotřebovává téměř žádnou energii. I přes noc v režimu Letadlo zmizela nejvýše 2 % kapacity baterie. Zde se jasně projevují mnohaleté zkušenosti čínského výrobce s mobilními technologiemi i na straně síťové infrastruktury. HW optimalizace je tedy opravdu skvělá.

Dobré zprávy pokračují i v případě nabíjení. Nabíječka s výkonem 22,5 W dokáže baterii do plné kapacity nabít za cca 65 minut. Ze 17 % na 50 % se dostanete za 20 minut nabíjení. Co víc si přát? Odpověď je asi jasná – bezdrátové nabíjení, které tomuto telefonu chybí. Ale upřímně, mně vůbec nechybělo. Výdrž i rychlost nabíjení tento nedostatek bohatě kompenzují.

KONEKTIVITA

Konektivita odpovídá standardům dnešních chytrých telefonů, můžete tedy počítat s duální Wi-Fi vč. standardu ac, Bluetooth ve verzi 4.2 by mohl být novější 5.0, ale zásadní problém v tom nevidím. Nechybí již zmíněné NFC a jako samozřejmost již bereme LTE, které podporuje i volání ve 4G síti označené jako VoLTE.

K fungování Bluetooth nemohu mít žádnou připomínku. Jak handsfree v autě, tak komunikace s náramkem Mi Band 2 či jiným telefonem fungovala tak, jak má. Wi-Fi mě příjemně překvapila bleskovým připojováním. Lehké zklamání nastalo při slabém signálu, kdy mi jiné telefony jsou schopny přes Wi-Fi ještě komunikovat, Huawei se již odpojoval. Pozor si také dejte, pokud telefon položíte na holou kůži, v ten moment rapidně klesne síla signálu i pokud jinak indikátor ukazuje všechny čárky.

Jste-li příznivci poslechu FM rádií, nebude Huawei P20 vaším favoritem, jelikož tato funkce mu chybí. Stejně tak musíte oželet infraport.

GPS

Poziční technologie GPS, GLONASS i BeiDou Huawei podporuje, neztratíte se tak nikde na světě, čemuž dopomáhá i elektronický kompas doplněný jednoduchou aplikací s informacemi o zeměpisné šířce a délce. Fix GPS byl bleskový, bohužel přesnost už tak skvělá nebyla. Při navigaci to problém nebude, u geocachingu už byste ale mohli mít problémy.

Přesnost GPS pokulhává

FOTOAPARÁTY

Nebudu chodit kolem horké kaše. Fotoaparát je hlavní zbraní v boji s konkurencí. Dle benchmarku je Huawei P20 na druhé příčce za svým vybavenějším sourozencem P20 Pro. V řeči čísel se hlavní kamera spoléhá na barevný snímač s rozlišením 12 Mpx s clonovým číslem f/1.8 a sekundární černobílý s rozlišením 20 Mpx s clonovým číslem f/1.6. Softwarově pak tomuto tandemu vypomáhá umělá inteligence, která bleskově vyhodnotí snímanou scénu a navrhne ideální parametry snímání. Komfort fotografování navíc zvyšuje laserové ostření.

Ať už jsem fotil v protisvětle, v HDR režimu, za šera či umělém osvětlení, vždy byly fotky nadmíru podařené, byť ne vždy byla barevná věrnost zcela přesná. Na pohled jsou ale fotky vždy moc pěkné. Do galerie přidávám i výřez z fotek ve velikosti 1:1, abyste fotky mohli sami posoudit.

Fotoaparát si velmi dobře poradí s natáčením videí. Na výběr máte 4K záznam s frekvencí 30 sn./s, Full HD s 60 sn./s a 30 sn/s, či Full HD+ (2 160 x 1 080 px) při 30 sn./s. Obejít se budete muset bez optické stabilizace a spolehnout se jen na elektronickou. Ta ale nefunguje u režimů 4K a Full HD s 60 sn./s. Vyřádit se můžete i s časosběrným videem a zpomalenými záznamy. Zvolit můžete čtyřnásobné zpomalení (120 sn./s), osminásobné (240 sn./s) či dvaatřicetinásobné (960 sn./s). První dva režimy nejsou omezeny délkou, ultra pomalý záznam je omezen na 1 sekundu. Zachytit ten správný okamžik tedy chce určitý cvik.

 

 

Přední kamera disponuje nadmíru vysokým 24 Mpx rozlišením a její výstupy ocení každý milovník selfie fotek. Pro narcisy jsou navíc k dispozici zkrášlující funkce, které váš portrét ještě vylepší.

ZÁVĚR

Celá letošní řada P20 opět dokazuje, že Huawei už není výrobce tuctových telefonů, ale dokáže se směle postavit výrobcům zvučnějších jmen. Po více než týdenním testování si Huawei P20 získal mé sympatie a drobné nedostatky mu rád odpouštím, jelikož jeho silné stránky výrazně převyšují ty slabé. Pokud hledáte telefon s výborným fotoaparátem, skvěle odladěným systémem, vysokým výkonem, dobrou výdrží na baterii a atraktivním designem, pak je Huawei P20 telefonem právě pro vás. Odpustit mu musíte absenci bezdrátového nabíjení, jack konektoru na sluchátka, FM rádia a horší zvukový přednes integrovaného reproduktoru.

Huawei P20 se aktuálně prodává za cenu kolem 15 000 Kč, což je vzhledem k vlastnostem zcela adekvátní cena. Pokud jste při svém rozhodování o koupi na vážkách, zda si nepřiplatit na vybavenější P20 Pro, pak vyčkejte, recenze tohoto telefonu na Gizchina.cz vyjde v brzké době také. A ještě jednou díky českému zastoupení firmy Huawei za vzorek k recenzi.

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.