Dlouhá kauza ohledně uvaleného sedmiletého embarga na americké produkty pro čínskou firmu ZTE kvůli porušení íránských sankcí se snad definitivně blíží ke zdárnému konci a podle zasvěcených zdrojů přímo z americké strany je finální verze dohody v podstatě na stole. To jsou jistě dobré zprávy nejen pro čínského giganta, ale i pro fanoušky značky a mobilního trhu celkově, protože embargo by v podstatě likvidovalo jednoho z velkých hráčů.

A nejde o žádná malá čísla ani přímo v USA, protože jen za první čtvrtletí 2018 se ZTE (zejména díky produkci řady Axon) vyšplhali na čtvrté místo prodejního žebříčku s 10 % podílem na trhu. Uvalení embarga efektivně vyřadilo ZTE z provozu a firma zastavila veškeré operace související s vývojem a výrobou, přičemž ale nepřikročila v masivnímu propouštění, takže v případě úspěšného dosažení dohady by její operace měly být obnoveny poměrně rychle.

Zatím nejsou k dispozici žádné informace o konkrétních podmínkách této dohody, ale s největší pravděpodobností se bude jednat o sadu vskutku drakonických opatření. ZTE bude muset zaplatit obří pokutu pohybující se určitě v řádu miliard dolarů, nejspíše dojde i na velké změny ve správní radě a vedení společnosti nebo dokonce na přímé americké dohlížení na dodržování podmínek skrze kontrolory ve firmě. Každopádně doufejme, že se vše brzy potvrdí a celou nešťastnou kauzu budeme moci uložit k ledu.