Antivirovou firmu Avast asi netřeba našim čtenářům příliš představovat, protože se jedná o jedno z nejrespektovanějších jmen v oboru a navíc jde o českou firmu.  A jejich lov na viry a malware má podle všeho další kapitální úlovek, protože se podle jejich slov provinili výrobci jako je ZTE, Archos, MyPhone a další OEM značky instalací zákeřného malwaru do svých telefonů. Tento malware byl označen jako „Cosiloon“ a jde o obtěžující reklamní vrstvu, která se zobrazuje při surfovaní pomocí internetového browseru.

Podle Avastu se tento škodlivý doplněk vyskytuje v některých modelech těchto výrobců již více než tři roky a protože je instalován přímo do systému velmi hluboko na firmwarové úrovni, tak je pro běžného uživatele extrémně náročné se ho zbavit. Zpráva Avastu hovoří až o 18.000 nakažených telefonů, které jsou rozesety po 100 státech světa rukou nerozdílnou.

Tyto telefony nemají oficiální certifikaci Googlu a je tak poměrně složité s problémem něco reálně udělat. Avast vše nahlásil přímo na centrálu Googlu a ti se mohou pokusit pomocí vnitřních technologií s těmito škodlivými malwary něco udelat, ale kvůli již zmíněnému vysokému stupni integrace přímo ve firmwaru telefonu jsou možnosti jen velmi omezené. Google se samozřejmě pokusí kontaktovat přímo výrobce a poskytovatele firmwaru k nalezení řešení, ale výsledek je nejistý. Každopádně jde o další malou skvrnku na pověsti některých čínských jmen.