Mobilním světem v posledních dnech a týdnech hýbe kauza čínského giganta ZTE, který je momentálně ve stádiu klinické smrti po vyhlášení sedmiletého embarga na nákup amerických produktů kvůli údajnému porušení sankcí proti Íránu. Zapojení samotného amerického prezidenta Donalda Trumpa značně rozvířilo hladiny, ale situace se stále mění ze dne na den a poslední zprávy opět nevypadají příliš optimisticky.

Včerejšek přinesl zprávy o blízkosti dohody mezi ZTE a americkou vládou, ale dnešní Trumpovo prohlášení vše opět rozbilo jako domeček  z karet. Podle něj žádná dohoda na stole zatím není a prozatím tak není důvod k žádnému optimismu. Na druhé straně už pomalu začala létat čísla a konkrétní požadavky, protože podle jeho slov si dovede představit vyřešení situace za poměrně drakonických podmínek, pokuta pro ZTE přes miliardu dolarů (hovoří se o 1.3 miliardy dolarů), zcela nová správní rada, změny ve vedení firmy a požadavek na zvýšení nákupu striktně amerických součástek pro příští roky.

Ačkoliv tyto požadavky vypadají velmi tvrdě, tak je třeba vzít v potaz, že se ztráty společnosti ZTE za dobu embarga vyšplhaly už na zhruba 20 miliard juanů (3.1 miliardy dolarů) a denní udržování operací pro případ bleskového znovuobnovení produkce se vyčísluje na 15 milionů dolarů denně.

Ve vzduchu navíc visí ještě mnohem větší hrozba, protože je údajně v běhu vyšetřování firmy Huawei za podobné prohřešky a pokud by i jejich situace byla vyřešena podobným embargem, tak následky pro mobilní trh by mohly být vskutku katastrofální. Stále se však většině nezávislých komentátorů nechce věřit, že by se celá kauza nedala vyřešit bez další eskalace konfliktu, protože čínská odpověď může být také pro USA velmi nemilá.