Hodnocení recenzenta

Skvěle zpracovaný a vypadající telefon s výborným hardwarem a funkcemi. Jen musíte překousnout některé mouchy masařky a vyšší cenu než by se asi slušelo.

8
x/10

Značka Elephone si za dobu svojí existence vydobyla i v našich končinách poměrně slušné jméno, na které zákazník slyší. V drtivé většině případů se ale jednalo o velmi levné přístroje, které atakovaly maximálně hranici nižší střední třídy a lákaly na reprezentativní vzhled a papírově velmi solidní parametry. Často se však někde na dlouhé cestě z Číny něco zvrtlo a modely Elephone trpěly poměrně pravidelně některými softwarovými neduhy, které se navíc většinou nedočkaly ani vyřešení pomocí updatů. S novinkovou řadou „U“ se ale v Elephonu pustili do trochu jiného a ambiciózního dobrodružství, protože dnes recenzovaný Elephone U Pro rozhodně do nižší třídy nepatří a dává to jasně najevo v mnoha ohledech. A nutno hned na úvod říci, že se jedná pravděpodobně o nejlepší model značky v historii a to po všech stránkách. Za zapůjčení vzorku pak nesmíme zapomenout poděkovat našim partnerům z e-shopu Gearbest.

BALENÍ

Mobily od Elephone se vždy vyznačovaly slušivým balením a ani tento kousek nebude výjimkou. Černočerný kvádřík s vyraženým lesklým logem značky zaujme na první pohled a není tentokráte ani příliš přerostlý. Uvnitř pak najdeme poměrně bohaté příslušenství, takže ani zde se moc nešetřilo. Samozřejmosti je nabíječka a kabel s USB Type-C koncovkou nebo trn na vysunutí SIM šuplíku, ale jako bonus určitě potěší fólie na displej nebo základní plastový kryt. Malý adaptér s audio jackem na jedné stráně dá hned dopředu tušit, že i u tohoto modelu se bohužel nedočkáme klasického připojování sluchátek a musíme vše řešit právě pomocí této redukce na USB Type-C slot. Telefon samotný je chráněný ještě ochranným návlekem, takže nehrozí poškrábání nebo poškození při transportu.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Po prvním vybalení telefonu se určitě dostaví první vlna „wow“ efektu, protože Elephone U Pro je opravdu fešák, který vkročí na scénu se šarmem šviháka lázeňského. Designová inspirace Samsungy řady Edge je jasná a po stranách zaoblený displej je asi tím prvním, čeho si všimnete. Telefon je dostatečně štíhlý se 8.4 mm tloušťky a rozměrově se jedná také o velmi kompaktní kousek vzhledem k úhlopříčce displeje se 72.5 x 154 mm, přičemž vám neutrhne ani ruku se 166 g váhy. Kombinace kovového rámu a skla na obou stranách je velmi slušivá a zpracování je opravdu příkladné, tady si někdo dal pořádně záležet. Sklo je navíc odolné Corning Gorilla Glass 5, takže se nemusíte bát ani škrábanců při běžném používání. Zadní strana je však opravdovým magnetem na otisky prstů a lakýrovaný povrch klouže z ruky, takže dojem z úchopu není příliš bezpečný. K nám dorazila černá verze telefonu, ale v prodeji je i modrá, která je podle všeho ještě mnohem efektnější s odlesky světla.

Přední straně dominuje 5,99-palcový displej s poměrem stran 18:9, ale k tomu se podrobněji dostaneme v další kapitolce. Elephone U Pro naštěstí nemá dnes tak populární „vykousnutí“ displeje a vystačí si s klasickým designem a-lá Samsung. Rámečky po stranách jsou sice navzdory zakřivení stále viditelné, ale jde opravdu zhruba a 1.5 mm, což rozhodně neurazí a v podstatě si toho ani nevšimnete. Horní a dolní rámeček je pak identický zhruba se 7 mm šířky a jedná se asi o ideální vyvážení této velikosti, působí velmi decentně a stylově.Pod displejem nenajdeme vůbec nic, kontextová tlačítka jsou řešena plně softwarově a čtečka otisků je na zadní straně. Nad displejem pak najdeme sluchátkový reproduktor, čočku předního fotoaparátu a LED notifikační diodu, ale vše je umně schované a nebije to do očí. Takže přední strana na první pohled působí monoliticky a velmi povedeně.

Zadní strana už je povedená méně, i když výhrady mám jen po stránce uživatelské a ne designové. Vzhled je opět velmi jednoduchý a elegantní se zapuštěnými duálními čočkami zadního fotoaparátu orientovanými vertikálně na ose telefonu a dvojitým LED napravo od nich. Čtečka otisků prstů je hned pod fotoaparátem a díky tomu působí design kompaktně. Kamenem úrazu je však právě její umístěný, malé rozměry a nešťastný „jazykový“ tvar s nedostatečně nahmatatelným orámováním, takže se na ni poměrně špatně trefuje a často jen umatláte čočky fotoaparátu. Naopak velmi sympatické je logo výrobce, které je dokonce podsvícené a při hovoru tak svítí. Malý, ale efektní detail.

Dolní hrana pak skrývá USB Type-C port sloužící zároveň i jako audio konektor a dvojici mřížek reproduktoru, i když se jedná o pouhé mono. Šuplík s hybridním SIM slotem (2x nano SIM nebo 1x nano SIM + microSD karta) je na horní hraně, kde už je jen sekundární mikrofon. Levá hrana je zcela nedotčena ovládacími prvky a veškerá hardwarová tlačítka tak najdete na pravé hraně, konkrétně pak kolébku ovládání hlasitosti a tlačítko Power. Zpracování tlačítek je příkladném, nelze jim vytknout ani náznak nějakého viklání nebo špatného stisku. Krátké plastové proužky skrývající antény jsou velmi šikovně schované po dvojicích na horní a dolní hraně a v podstatě si jich ani nevšimnete.

DISPLEJ

Elephone U Pro se chlubí ohebným AMOLED displejem a mělo by se jednat o jeden z hlavních taháků tohoto telefonu. Displej má 5,99-palcovou úhlopříčku, poměr stran 18:9 a s ní související FHD+ rozlišení 2160×1080 pixelů. Jako všechny AMOLEDy má výborné podání černé a velmi živé barvy, ale nedisponuje automatickými profily kalibrace, takže si teplotu barev musíte odhadnout a nastavit sami manuálně. Kontrast a maximální jas jsou na velmi dobré úrovni, ale vadilo mi viditelné zkreslení právě teploty barev při horších úhlech pohledu, s tím jsem se například u svého AMOLEDu na OnePlus 5 prostě nesetkal. Na druhou má displej velmi přesnou odezvu a je na něm radost psát, samozřejmě má také 10-point multi-touch.

HARDWARE

Elephone historicky do svých telefonů v podstatě výhradně dával procesory od Mediateku a jedinou výjimkou byl v zapomenutých dřevních dobách jeden low-endový Snapdragon. Ale v případě U Pro se konečně plácli přes kapsu a telefon dostal do vínku skvělý Snapdragon 660 (octa-core, 4×1.8 GHz + 4×2.2GHz) doplněný navíc hned 6 GB DDR4 RAM a 128 GB vnitřní paměti (existuje i verze se 4 GB RAM a 64 GB vnitřní paměti) a grafikou Adreno 512. Bohužel se nejedná o UFS paměti, i když jak uvidíte v testech, tak si rychlostně nevedou rozhodně zle.

Senzorová výbava je také na velmi vysoké úrovni a v telefonu najdete v podstatě vše, od gyroskopu, kompasu, akcelerometru až po proximity a light senzory. Potěší také přítomnost NFC, Bluetooth 5.0, GPS+ Glonass nebo dual-band Wi-Fi. Delší popis si zaslouží již dříve zmíněná čtečka otisků prstů, která je na můj vkus poměrně pomalá a občas lehce nepřesný, opět nesnese porovnání s ďábelsky rychlou čtečkou u OnePlus 5. Slibovaná technologie Face ID zatím ještě nedorazila a tak jak tak půjde jen o pofidérní řešení pomocí přední selfie kamerky.

SYSTÉM

Telefon dorazil už s předinstalovaným Androidem 8.0 Oreo a hned po zapnutí si postupně stáhnul hned tři aktualizace, takže se výrobce o svůj momentálně vlajkový model poměrně slušně stará. Jde v podstatě o čistý Android s kompletním balíkem Google aplikací, mírnými designovými prvky ELE-UI zejména ve vzhledu ikon a absencí jakéhokoli balastu. Za to si Elephone zaslouží pochvalu. Telefon obsahuje i některé vychytávky jako je podpora ovládání gesty po vzoru iPhone X a vypnutí softwarových kontextových kláves, ale osobně jsem si na to příliš nezvyknul. Stejně tak mě spíše rozčilovaly připnuté aplikace ve vysouvacím menu v zaoblení displeje, takže jsem tuto funkci opět vypnul. Jinak se vše blíží klasickému nastavení Androidu Oreo a není mu tak co zásadního vytknout.

VÝKON A POUŽÍVÁNÍ

Tady jsem se na výsledky benchmarků vyloženě těšil, protože je o první telefon se Snapdragon 660,který se mi dostal do spárů a nutno říci, že rozhodně nezklamal. Ano je samozřejmě slabší než Snapdragon 835 (nebo zbrusu nový SD845), ale nabízí stále více než dost hrubého výkonu a v benchmarcích je to znát. Ačkoliv úložiště není UFS, tak jsou rychlosti čtení a zápisu nadprůměrně a nedegradují tak skvělé výsledky procesoru samotného.

Herního výkonu je také požehnaně a i když nemůžete být bezstarostní jako u high-end Snapdragonů. Ale veškeré velmi náročné hry co jsem zkoušel šlapaly jako po másle a díky velkému displeji s přesným digitizérem byla radost si na U Pro něco zahrát. Příjemným překvapením je i zahřívání telefonu v zátěži, které se drží na velmi rozumných teplotách a nikdy nešplhají do závratných výšin.

První recenze U Pro si stěžovaly na detaily v neodladěném softwaru a s tím související nedostatky, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že se Elephonu podařilo posledními updaty situaci rozhodně zlepšit. Nesetkal jsem se s žádnými záseky, mrznutím nebo línými reakcemi telefonu, maximem byla nezničitelná ikona GPS ve stavovém displeji i při vypnuté GPS, což musel spravit až restart telefonu. Ale jinak nemám k plynulosti a uživatelskému pohodlí žádné velké výhrady.

BATERIE A VÝDRŽ

Elephone U Pro dostal do vínku 3550 mAh kapacitu baterie, což možná v dnešní době monstrózních baterií nevypadá jako mnoho, ale v testech reálného používání baterie nezklamala. Testy v PCMarku vyplivnuly kolem 7.5 hodiny, což bohužel nemohu dokumentovat screenshotem, protože se telefon po skončení testu tvrdohlavě uspal a vygumoval tak výsledek. Při celodenním používání se dostanete zhruba na něco přes 6 hodin SOT a průměrně náročný den jsem končil zhruba se 30 % baterie. Velmi slušná čísla, která mírně kazí noční automatický pokles baterie, který se pohybuje kolem 8-10 %, což je dlouhodobý nešvar telefonů této značky.

Nabíjení je díky technologii QC3.0 poměrně svižné, výrobce sliboval plné nabití za 1h30m, což v podstatě odpovídá mé zkušenosti, kdy jsem telefon dobil asi za 1h40m. Velmi lákavou technologií je i bezdrátové nabíjení standardu Qi, které je přítomno v rychlé 10W verzi, ale bohužel jsem se nedostal k pořádné bezdrátové nabíječce abych to vyzkoušel osobně. Každopádně v telefonu a podle ohlasů kolegů recenzentů funguje uspokojivě, i když samozřejmě nemůžete počítat s rychlostmi podobnými QC3.0.

KONEKTIVITA A GPS

Tak v této kategorii Elephone překvapil v drtivé většině testů velmi pozitivně, protože signál jak klasický mobilní, tak i Wi-Fi je velmi silný a citlivý, přičemž drží jako helvétská víra. Příjemným šokem je pak GPS, která je nejenom bleskově rychlá, ale i velmi přesná, takže dosahuje lepších výsledků než OnePlus 5, tady si Elephone zaslouží opravdu velkou pochvalu. Bohužel i zde se najde poměrně velká piha na kráse, protože ačkoliv telefon má vestavěný NFC čip, tak můžete zapomenout na podporu Google Pay, protože telefon prostě není rozpoznán jako verifikované a bezpečné zařízení, takže se aplikace ani nenabídne ke stažení. Velká škoda a tlusté mínus.

Nesmím zapomenout zmínit ani podporované LTE frekvence, protože to u čínských telefonů není automatická samozřejmost. Ale U Pro problém nemá a podporuje veškeré nutné frekvence pro naše luhy a háje, takže je v tomto ohledu bezproblémový.

FOTOAPARÁT A VIDEO

Na fotoaparát jsem byl také velmi zvědav, protože se výrobce vytahoval nejen duální zadní 13 Mpix + 13 Mpix kamerkou, ale i zlepšovacími algoritmy ArcSoft. Výsledek je nakonec poněkud rozpačitý a fotoaparát se dá při nejlepším vědomí a svědomí označit jen za průměrný. Podle slov výrobce je jeden 13 Mpix senzor RGB a druhý monochromatický, přesné detaily pak bohužel nejsou známy vůbec, kromě poměrně vysoké světelnosti f/2.2. Fotografie jsou poněkud barevně nedokonalé, ostření trvá velmi dlouho a pokud nemáte dobré světlo, tak jde kvalita ještě mnohonásobně dolů. A tolikrát zmiňované focení fotek s bokeh efektem je dosti tristní, většinou je detekce špatná nebo prostě pomalá. Přední selfie kamerka pak má rozlišení 8 Mpix a dá se označit ve zkratce jako použitelná, zbytek by byl jen plýtváním slovy.

Galerie fotografií k náhledu níže, jen podotýkám, že většina je focena na automatiku bez velkého nastavování a za nic moc světelných podmínek. Ale aspoň se blíží fotkám z ruky průměrného uživatele. Fotografie v plném rozlišení a bez komprese si můžete stáhnout ZDE.

Aplikace fotoaparátu je poměrně slušně vybavena a nabízí dobré možnosti manuálního nastavení, takže se občas dá i ledacos velmi hezkého vykouzlit. Dá to ale opravdu hodně práce a potřebujete na to velmi dobré světelné podmínky. Co se týče videa, tak telefon zvládne jak FullHD, tak i 4K rozlišení, ale EIS stabilizace funguje jen pro maximálně FullHD. Kvalita natočeného videa je na dobré úrovni a i mikrofon zachytí zvuk k všeobecné spokojenosti

ZVUK

Stejně jako nebude Elephone U Pro strojem pro milovníky té nejvyšší kvality fotografií, tak velmi podobně to nebude žádná velká sláva ani v audio oddělení. Samotný reproduktor hraje slušně a nahlas, ale trpí zkreslováním basů a plochostí zvuku, ale to je asi normální záležitost. Neohromí však ani poslech ve sluchátkách, zamrzí nízká maximální hlasitost, nepřesné podání vokálů, slévající se basy a neprokreslené detaily. Opět přímé porovnání s OnePlus 5 vyznívá lidově řečeno „o parník“. Situace se dá zlepšit použitím Snapdragon+ ekvalizérů v nativní hudební aplikaci v telefonu, ale ani tam se nedají dělat zázraky na počkání. Na druhou stranu kvalita hlasových hovorů je velmi dobrá a mikrofony také reagují velmi citlivě a přesně.

RECENZE ELEPHONE U PRO – ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Ke kompletnímu obrázku o telefonu nám chybí ještě jeden zásadní údaj, který je však pro případný úspěch velmi zásadní a tím je samozřejmě cena. Za zapůjčení vzorku děkujeme oblíbenému e-shopu Gearbest, kde je tento kousek momentálně v nabídce za 429.99 dolarů (4GB+64GB verze pak za 389 dolarů), což přiznejme si není zrovna láce. Hlavním konkurentem bude určitě Xiaomi Mi6X, které startuje u přeprodejců za cenu zhruba o 100 dolarů nižší (i když jen za základní verzi) a nad 500 dolary už se začíná nebezpečně blížit fantom OnePlus 6.

Přes to však má Elephone U Pro několik es v rukávu, ať už se jedná o AMOLED displej, bezdrátové nabíjení nebo fantastické zpracování a vzhled. Samozřejmě se najdou i nějaké ty masařky, jako je průměrný fotoaparát nebo zvuk, ale celkově se jedná o velmi povedený kousek. A musím znovu zopakovat větu ze začátku naší recenze, jedná se opravdu s velkým náskokem o nejlepší telefon značky Elephone, který se nemusí stydět srovnání s modely slavnějších značek ve vyšší střední třídě.