Prekérní situace čínského mobilního giganta ZTE se už před pár dny zdála růžovější, protože sám prezident USA Donald Trump se rozhodl vstoupit do sporu a údajně pověřil ministerstvo obchodu k jeho brzkému vyřešení. Jak známo, tak původním důvodem sedmiletého zákazu dodávání amerických výrobků pro ZTE bylo porušení embarga pro dodej zboží Íránu a následnému liknavému přístupu firmy k potrestání viníků. Vše se tedy zdálo na dobré, zejména ve světle Trumpových posledních optimistických tweetů.

Do hry však evidentně vstoupila i americká vnitřní politická situace, protože se rozpočtový výbor sněmovny jednohlasně usnesl k dodatku ke zmíněnému embargu, který zakazuje vměšování ministerstva obchodu do situace a změnu sankcí. Rozhodnutí pak doprovodilo i další vyjádření členů komise o nutnosti dodržování trestu za sankce a nutnosti zabránění cizím firmám v infiltraci amerických sítí a operátorů. Což je ovšem problém evidentně zcela odlišný od původního tématu usnesení…

Bude zajímavé sledovat další vývoj kauzy, protože čínský reakce rozhodně nebude pozitivní, zejména když už se ke smírnému řešení přikláněl i americký prezident. Pro ZTE to tak znamená prodloužení komatózního stavu a faktické pokračování likvidace firmy. Obchodní válka nejen že neutichá, ale ještě bude evidentně eskalovat.