Závislost výrobců telefonů na procesorech Qualcommu a Mediateku je často velmi limitující a tak se není čemu divit, že ty největší jména se vydávají vlastní cestou. Apple je samozřejmě kapitola sám o sobě, ale Samsung už také dlouhé roky produkuje vlastní procesory Exynos a Huawei se přidali se svými čipy Kirin v roce 2012. Na tahu jsou čínští Xiaomi, kteří už minulý rok učinili první nesmělý krok s vlastním procesorem Surge S1. Chystaný Surge S2 bude mít větší ambice a podle posledních zpráv by mohl být oficiálně představen už koncem května.

Xiaomi Surge S2 by mělo mít octa-core design se čtveřicí jader Cortex A73 a kvartetem jader Cortex A53. Výkonnější jádra by měla být taktovaná na 2.2 GHz a úspornější na 1.8 GHz. O grafický výkon se pak postará grafický čip Mali G71. Takže by se výkonnostně měl usadit zhruba někde na úrovni Kirinu 960, což by odpovídalo, protože minulá generace Surge S1 byla přímo postavena proti Kirin 955, Helio P25 a Snapdragonu 625.

Přímo od Xiaomi jsme se sice zatím nedočkali potvrzení těchto spekulací, ale oficiální účet ARM na sociální síti Weibo byl přece jen sdílnější a v podstatě vše potvrdil. Jasným kladem nového procesoru bude podpora pamětí LPDDR4 RAM a UFS 2.1 pro vnitřní úložiště, absence podpory CDMA by neměla být příliš velkým negativem. A protože se na konec května chystá velká představovačka Xiaomi Mi 7 (Mi 8), tak možná dojde na pár slov o Surge S2. Ale protože půjde o midrange procesor, tak je vysoce nepravděpodobné, že by snad měl cokoli společného s Mi 7 a nejspíše bude použit až u modelu XIaomi Mi 6C nebo Xiaomi Mi 7C.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.