Vyhrocené obchodní války neprospívají žádné ze zúčastněných stran a současný konflikt mezi Spojenými Státy a Čínou je toho ukázkovým příkladem. Před měsícem byl jeden z čínských technologických gigantů, značka ZTE, zasažena sedmiletým embargem na nákup amerických produktů a technologií kvůli údajnému porušení sankcí a dodávání materiálu do Íránu. Tento radikální krok by teoreticky mohl znamenat zhroucení celé firmy a dopad by pocítil razantně i celosvětový trh, protože ZTE není jen výrobcem telefonů, ale zejména důležité a nezbytné síťové komunikační a servisní techniky.
President Xi of China, and I, are working together to give massive Chinese phone company, ZTE, a way to get back into business, fast. Too many jobs in China lost. Commerce Department has been instructed to get it done!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 13, 2018
Reakce čínské strany na sebe nenechala dlouho čekat a v kuloárech se začalo otevřeně hovořit o možnosti zákazu prodeje produktů Apple na čínském trhu, což obratem dohnala k bleskurychlé reakci šéfa firmy Tima Cooka a návštěvě Bílého Domu. A ačkoliv se americkému prezidentu Donaldu Trumpovi jistě dá vytknout a zazlívat spoustu věcí, tak evidentně ani on nemá zájem na podobné strategii spálené země z obou stran. A po jeho včerejší sérii tweetů vypadá pro budoucnost značky ZTE zase o něco růžověji. Čínský gigant totiž momentálně funguje ve stádiu jakési polo-smrti, zastavil skoro všechny aktivity a došlo i na masové propouštění.
China and the United States are working well together on trade, but past negotiations have been so one sided in favor of China, for so many years, that it is hard for them to make a deal that benefits both countries. But be cool, it will all work out!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 13, 2018
Ve hře by však dle Trumpových slov mělo být zvrácení rozhodnutí o embargu a záchrana širokého portfolia aktivit značky ZTE. Instrukce ohledně postupu už údajně dostalo i ministerstvo obchodu a tak se dá očekávat i nějaký reálný posun na této frontě. ZTE už samozřejmě podniklo všechny právní kroky k pozastavení embarga, ale ty prozatím narazily na hradbu mlčení. V Číně mezitím padaly hlavy, protože čtveřice vysokých činitelů firmy zodpovědných za narušení íránských sankcí, ale ani to USA neuspokojilo, protože mají seznam hned dalších údajně zodpovědných 35 osob. Trump si v druhém tweetu nezapomněl do Číny ani rýpnout ohledně výhodnosti minulých obchodních dohod, ale i tak v podstatě přislíbil zakopání válečné sekery alespoň na mobilní frontě. A to je jen dobře.