Vyhrocené obchodní války neprospívají žádné ze zúčastněných stran a současný konflikt mezi Spojenými Státy a Čínou je toho ukázkovým příkladem. Před měsícem byl jeden z čínských technologických gigantů, značka ZTE, zasažena sedmiletým embargem na nákup amerických produktů a technologií kvůli údajnému porušení sankcí a dodávání materiálu do Íránu. Tento radikální krok by teoreticky mohl znamenat zhroucení celé firmy a dopad by pocítil razantně i celosvětový trh, protože ZTE není jen výrobcem telefonů, ale zejména důležité a nezbytné síťové komunikační a servisní techniky.

Reakce čínské strany na sebe nenechala dlouho čekat a v kuloárech se začalo otevřeně hovořit o možnosti zákazu prodeje produktů Apple na čínském trhu, což obratem dohnala k bleskurychlé reakci šéfa firmy Tima Cooka a návštěvě Bílého Domu. A ačkoliv se americkému prezidentu Donaldu Trumpovi jistě dá vytknout a zazlívat spoustu věcí, tak evidentně ani on nemá zájem na podobné strategii spálené země z obou stran. A po jeho včerejší sérii tweetů vypadá pro budoucnost značky ZTE zase o něco růžověji. Čínský gigant totiž momentálně funguje ve stádiu jakési polo-smrti, zastavil skoro všechny aktivity a došlo i na masové propouštění.

Ve hře by však dle Trumpových slov mělo být zvrácení rozhodnutí o embargu a záchrana širokého portfolia aktivit značky ZTE. Instrukce ohledně postupu už údajně dostalo i ministerstvo obchodu a tak se dá očekávat i nějaký reálný posun na této frontě. ZTE už samozřejmě podniklo všechny právní kroky k pozastavení embarga, ale ty prozatím narazily na hradbu mlčení. V Číně mezitím padaly hlavy, protože čtveřice vysokých činitelů firmy zodpovědných za narušení íránských sankcí, ale ani to USA neuspokojilo, protože mají seznam hned dalších údajně zodpovědných 35 osob. Trump si v druhém tweetu nezapomněl do Číny ani rýpnout ohledně výhodnosti minulých obchodních dohod, ale i tak v podstatě přislíbil zakopání válečné sekery alespoň na mobilní frontě. A to je jen dobře.