Trh s velmi dostupnými čínskými notebooky se v poslední době docela rozjel a protože už se výrazně zvýšila i kvalita produktů samotných, tak se často jedná o velmi povedené kousky za skvělé ceny. V nedávné minulosti jsme se u většiny z nich setkali s procesory typu Celeron N3450 platformy Apollo Lake, ale už se začíná pomalu blýskat na lepší časy a na trh začínají mířit i novější procesory založené na Gemini Lake.

Jedním z takových je i Jumper EZbook X4, který by tak měl nahradit velmi populární EZbook 3L Pro, který se úspěšně dostával do žebříčků nejlepších notebooků s poměrem cena výkon. Nový X4 tak bude vybaven procesorem Celeron N4100 platformy Gemini Lake a dokonce dostane i DDR4 paměti. Na druhou stranu se ale někde přece jen šetřit muselo a k dispozici tak bude jen 4 GB DDR4 RAM. Dalším výrazným vylepšením pak bude podsvícená klávesnice nebo precision touchpad a dočkáme se i stálic slušného vybavení v podobě dvou velkých USB 3.0 portů, 128 GB SSD disku, Wi.Fi ac, BT 4.0 nebo 10.0000 mAh baterie.

Malým nedostatkem může být jen TN matrice 14″ displeje, ale musíme si uvědomit, že se nacházíme v opravdu levné části trhu. Problematickou se však může stát velmi rychle cena, protože u prvních prodejců se notebook objevil s cenou přesahující 500 dolarů, což není příliš realistické a dá se očekávat brzký razantní pokles. Brzy by se také určitě měly objevit i podobné pokusy dalších výrobců, takže můžeme doufat, že se třeba Chuwi, Teclast nebo AllDoCube ještě více pochlapí a předvedou nám něco extra. Každopádně budoucnost levných čínských notebooků je rozhodně světlá a už dávno přebraly pochodeň umírajícího tabletového trhu. Tak se těšme.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.