Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mi Air Purifier Pro je spolehlivá čistička vzduchu s velkým výkonem a možností automatizace. Díky tomu se o ni nemusíte starat, protože pracuje zcela automaticky. Navíc ji lze propojit s dalšími senzory od Xiaomi.

9
Hodnocení recenzenta

Čistička vzduchu není v našich končinách zrovna nejběžnější zařízení. Přesto jsem nad jejím pořízením uvažoval už delší dobu. Když teda přišla nabídka k zapůjčení Xiaomi Mi Air Purifier Pro od Xiaomimobile.cz, tak jsem ani chvilku neváhal. Alespoň si ji před případným nákupem proklepnu a zjistím, jestli ji doma využijeme a nebo to bude další lapač prachu.

Konkrétně jde o skvěle vybavený model s označením Xiaomi Mi Air Purifier Pro, jenž se pyšní vysokým výkonem a chytrými funkcemi. Jedná se tedy o smart spotřebič, který čistí vzduch chytře. Jak? To vám prozradím v následujících řádcích.

Balení

Xiaomi si dává na balení většinou záležet, ale čistička došla v běžné, ničím nezajímavé, kartonové krabici. Ta je ale extrémně pevná. Navíc je uvnitř silná vrstva polystyrenu, která ochrání čističku i kdyby vám ji kurýr hodil přes plot.

Obsah balení ničím nepřekvapí. Většinu krabice zabírá čistička s již vloženým HEPA filtrem. Nesmí chybět manuál a kabel do zásuvky. Ten je schovaný uvnitř HEPA filtru.

Design a konstrukce

Obyčejná krabice ukrývala jednoduchý a designově povedený kousek, který zaujme a bude ozdobou každé domácnosti. Kromě šedého výdechu na horní straně je čistička Xiaomi Mi Air Purifier Pro čistě bílá a vnější obal tvoří kvalitní plasty v matném provedení. Nemusíte se bát, že na bílé půjde všechno vidět. Plasty jsou odolné a nijak zvlášť se nešpiní.

Když zapátráte, tak najdete celkem 2 tlačítka. Jedno je na horní vodorovné ploše, hned vedle senzoru pro regulaci jasu, a druhé tlačítko je ukryto vzadu. Vedle něj jsou pak tajemná dvířka, jež vedou k laserovému senzoru. Ten má za úkol měřit znečištění vzduchu.

Na přední straně je malý OLED displej, kde se dozvíte aktuální teplotu, vlhkost, zvolený režim a taky hodnotu znečištění. Hodnota znečištění je zobrazena jak číselnou hodnotou (1-600), tak i barevným kroužkem, který může být zelený, oranžový a nebo červený, dle stupně znečištění.

Rozměry jsou 26×26×73,8 cm a váha pak necelých 10 kg. Nejde tedy o žádného prcka, ale běžný smrtelník nebude mít s manipulací problém.

Spárování, obsluha a automatizace

Než si pustíte do plic příval čistého vzduchu, tak je dobré čističku spárovat se smartphonem. Právě tak totiž budete mít přístup ke smart funkcím. Stačí spustit aplikaci Mi Home, která vás upozorní na nové zařízení v okolí. Na vás je jen potvrdit, že o čističce víte i vy a spojení se automaticky naváže. Nyní můžete ovládat čističku odkudkoli na světě a zpřístupní se další funkce.

Přidání do Mi Home přináší i další výhodu. Nyní totiž můžete čističku zapojit do automatizace a jako ideální se jeví propojení se senzorem na okno, kdy se při otevření okna čistička vypne a při zavření se opět spustí a přepne do automatického režimu. Sám mám nastavenou i akci na bezdrátové tlačítko, kdy jej při odchodu z domu stisknu a vypnou se všechna světla Xiaomi Yeelight, chytré spotřebiče a aktivuje se scéna alarmu.

Zamrzí, že úkony pro automatizaci jsou v čínštině, ale metodou pokus-omyl na jednotlivé funkce dojdete. Air Purifier od Xiaomi nabízí v automatizaci následující úkoly: vypnutí, zapnutí, přepnutí do auto režimu, přepnutí do nočního režimu a přepnutí do uživatelského režimu.

Čističku, samozřejmě, můžete ovládat i tlačítky. Tím na horní straně ji zapnete/vypnete a můžete přepínat mezi automatickým, nočním a uživatelským režimem. Uživatelský režim si nastavíte přesně podle svých představ v aplikaci Mi Home.

Tlačítkem na zadní straně se aktivuje/deaktivuje displej a dlouhým podržením dáte čističce vědět, že jste provedli výměnu filtru. Tím se také resetuje počítadlo v aplikaci Mi Home, kde se pak dozvíte kolik dnů zbývá do další výměny filtru. Samotná výměna je velmi snadná a je to otázka minuty.

Více se o automatizaci a senzorech dočtete v naší recenzi Xiaomi Smart Home Kit.

Funkce

Kromě možnosti automatizace toho moc čistička navíc nenabízí. Na druhou stranu nevím, co víc bych si od čističky vzduchu představoval víc.

Výkon je v této cenové hladině bezkonkurenční. Čistička je vhodná do prostor o rozloze 60m² a za hodinu se skrze HEPA filtr s účinností až 99,99% prožene při maximálním výkonu 500m³ vzduchu.

V aplikaci i tlačítkem na horní straně lze volit mezi automatickým, nočním a uživatelským režimem. Automatický režim reguluje výkon podle aktuálního stupně znečištění, noční režim sníží otáčky na minimum tak, aby se vám dobře spalo a v uživatelském režimu si výkon regulujete v aplikaci sami.

Specifikace:

  • typ filtrace: HEPA
  • výkon: 500m³/h
  • účinnost filtru: 99,99% částic PM2.5
  • hmotnost: 9,7 kg
  • rozměry: 26 x 26 x 73,8 cm
  • senzory: teploměr, vlhkoměr, laserový senzor prachových částic
  • konektivita: Wi-Fi

Senzor znečištění funguje na výbornou a reaguje v podstatě okamžitě. Stačí jakýkoliv pohyb v okolí čističky, který rozvíří prach a čistička okamžitě zvýší výkon. Jakmile se vše vrátí do normálu, tak se otáčky zase sníží a přístroj je téměř neslyšitelný.

Závěr

Jak jsem již uvedl, tak jsem nad koupí čističky přemýšlel. Po testu mám ale jasno. Xiaomi Mi Air Purifier Pro je sice skvělá a pracuje spolehlivě, ale u mě doma byla po dobu testu naměřená úroveň znečištění na minimu. Navíc v domácnosti není nikdo alergik a nijak výrazné zlepšení vzduchu jsem nepocítil. Tím ale nechci říct, že filtrace vzduchu nefunguje.

Pokud totiž patříte mezi alergiky, máte doma línající mazlíčky a nebo se vám špatně dýchá, nákup určitě zvažte. Xiaomi Mi Air Purifier Pro má velký výkon, chytré funkce a vyčistí vzduch od nečistot a alergenů.