Hodnocení recenzenta

Redragon K556 má opravdu málo negativ. Slícování boků vůči tělu, některé klávesy mají poškrábané boky a největším je asi nemožnost přidat ke klávesnici područku. Ostatní jsou už pouze drobnosti, jako je neopletený kabel. Na druhé straně jsou ale pouze výhody v podobě skvělých spínačů Outemu Brown, celohliníkového těla, Full RGB podsvícení a samozřejmě příznivá cena.

8.5
Hodnocení x/10

Ano, i já jsem nasedl na hype-train s názvem mechanické klávesnice. Už u nás máme recenzi Motospeed CK108 a Elephone Eleenter Game 2 a tentokráte se jedná o další poměrně levnou mechanickou klávesnici Redragon K556. Ta, na rozdíl od prvně jmenovaných, nemá modré switche, ale hnědé. Dnešní recenze Redragon K556 napoví, kdy má smysl vyměnit jedny spínače za další a jaké mají vlastně výhody.

Balení

I když se jedná o dražší klávesnici, než byla Motospeed CK108, je balení daleko horší. Klávesnice od Redragon mi přišla pouze v papírové krabici, kde byla vlastně volně ložená, bez nějakého zabezpečení proti poškození. To je obrovský skok dolů proti luxusnímu a skvělému balení Motospeed. Naštěstí se klávesnici při přepravě nic nestalo, ale raději bych viděl nějaké robustnější balení, které by dokázalo nějaký ten kopanec od přepravců vydržet.

Co se týče „výbavy“ v balení, tak to se skládá z klasické brožurky s návodem co s klávesnicí dělat a co nedělat, mini-CD se softwarem (pozdravy z roku 2006), Key-puller a dokonce i Switch-puller. Tedy udělátka pro vytahování kláves i switchů samotných. A jako poslední je v krabici taková malá podlouhlá krabička. V té se nachází osm náhradních hnědých spínačů.

Ještě bych podotkl, že Redragon K556 se prodává také s modrými spínači, takže pozor při výběru. Bohužel chybí područka, která se nedá ani dokoupit, klávesnice totiž nemá ani vybrání pro její zacvaknutí.

Technika

Redragon K556 disponuje nezbytnou škálou různých funkcí a možností, které z ní dělají skvělého společníka pro kteréhokoliv uživatele. Hlavní devizou klávesnice jsou hnědé spínače Outemu Brown, které by měly kopírovat Cherry MX Brown. Outemu jsou ale o +/-10 gamů těžší na zmáčknutí, než jejich předobraz. Také spínají o nějakou tu desetinku milimetru později, nicméně pocit při psaní a celkově používání je podle různých fór po internetu velmi podobné, jako u spínačů Cherry.
Pro hnědě spínače je typický chod s lehkou hmatovou zpětnou vazbou při jejich zmáčknutí, ale bez výrazného kliknutí, jako je tomu u modrých spínačů. Jejich charakteristika je daleko více univerzální a hodí se jak na psaní dlouhých textů, tak na hraní. Jejích velkou výhodou proti modrých spínačům je jejich tichost. Opravdu si teď užívám (po drobné úpravě silikonovými kroužky pod klávesami) velmi tichou klávesnici, se kterou nebudu nikoho doma budit, ani když bude spát na patře nade mnou.

Technické parametry Outemu Brown jsou tedy pro sílu stisku do sepnutí 54 gramů, s maximální silou stisku na konci dráhy 60 gramů. Celková dráha kolem 4 mm je u všech Cherry MX klonů stejná. Switche spínají už při 2,1 mm a nástup hmatové odezvy je kolem 1,2 mm dráhy.

Podpora anti-ghostingu po celé klávesnici považuji už za samozřejmost. Nemělo by se tedy nikdy stát ani v zápalu imaginárního boje na monitoru počítače, že by klávesnice nezaznamenala stisk klávesy.
Parafrází slov klasika: „Má to RGB? A mohla bych ho vidět?“ se dostáváme k důležitému bodu, a tím je podsvícení kláves. To se odehrává na úrovni každé klávesy samostatně. Tedy každý spínač svítí samostatně a považte, ve všech barvách duhy a dokonce ještě v mnoha dalších nevídaných odstínech. Takže pokud máte chuť na třetí odstín fialkově modré s nádechem do zelené, není problém. Tedy alespoň ne softwarově, podsvícení až tak mocné není, i když dokáže zobrazit opravdu velmi širokou škálu barev. Takže Redragon K556 disponuje RGB v pravém smyslu slova. Podsvíceny jsou samozřejmě všechny klávesy, které se na klávesnici nacházejí.

Ke slovu přicházejí různé další funkce, které se přes klávesu „Fn“ dají aktivovat. Je to například ovládání hlasitosti, spouštění přednastavených programů, nebo kompletní změna podsvícení včetně různých světelných efektů. Což lze samozřejmě provádět i přes software, ale o něm až za chvíli.

Je celkem škoda, že klávesnice nemá například výstup pro sluchátka nebo USB Hub, byl by to příjemný detail.

Design a zpracování

Většina mechanických klávesnic poslední doby se honosí designem s názvem „floating keys“, kdy je pěkně vidět i technika pod samotnými klávesami a právě pro podsvícené spínače se jedná o efektivní způsob prezentace.
Tělo klávesnice je hliníkové a na váze je to poměrně znát. 1,3 kg udělá své a klávesnice se zdá být skoro nezničitelná. Uživatel nemá šanci klávesnici ohnout nebo jinak zkroutit, leda by použil opravu extrémní sílu.
Redragon K556 má klasický layout se 104 klávesami, jednořádkovým enterem a dlouhými klávesami shift. Veškeré ostatní funkce se ovládají přes tlačítko Fn.
Zpracování klávesnice je relativně dobré, ale sem tam se najde lehce poškrábaný bok klávesy, nebo nedokonalé slícování boků a samotného těla. Což by zrovna u celokovové konstrukce neměl být problém dosáhnout.

Spodek klávesnice je bez profilace, což ostatně ani nepotřebuje, když je z velkého kusu hliníku. Uprostřed je natisknutý rámeček s názvem výrobce, číslem produktu a dalšími značkami. Pak tu jsou gumové podložky, na kterých klávesnice leží na stole. Jedná se o velmi měkkou gumu, která opravdu neklouže. Ta je použita i na výklopných nožičkách. Na rozdíl od Motospeed CK108 jsou malé gumové podložky použity i při sklopených nožičkách, takže klávesnice nebude klouzat ani tehdy. Nožičky samotné se zdají být dostatečně bytelné, aby přežily i nějaký ten „rage quit“, přestože jsou z plastu.

Je celkem škoda, že v těle klávesnice nejsou nějaké výřezy pro případné dokoupení nějaké područky. Ta může některým uživatelům chybět při psaní, takže jedinou možností, jak područku ke klávesnici dostat, je taková ta univerzální gelová.

Klávesy, jak je dnes již (doufám) zvykem u všech mechanických klávesnic, jsou vyrobeny technologií Doubleshot. Tedy dva probarvené plasty, které se nedají setřít, smýt nebo osahat a vždy budou vypadat a fungovat stejně, až do konce životnosti klávesnice samotné. Klávesy jsou přichyceny klasických křížkem á la Cherry MX, takže kompatibilita kláves je zaručena. Jen pozor na různé druhy náklonu nebo vybrání, klávesy na Motospeed CK108 se možná tvářili stejně, ale měly výrazně jiný profil a vůbec neseděly mezi ostatní klávesy.

Použitý font na klávesách je mnohem dospělejší, než tomu bylo u dvou již zmiňovaných klávesnic a nejedná se o „herní font“ (i když vlastně nikdo neví, co taková definice znamená). Nicméně některé klávesy, jako NumLock, CapsLock, Pause, End a další vypadají, jako by používali jiný font, který není ani pěkný ani konzistentní k tomu, který se používá na písmenné části klávesnice. Takže stále se tu najde prostor pro zlepšení.

Použitý kabel je tak tlustý, že vypadá jako by to byl napájecí kabel na 230V. Bohužel není opletený, i když u klávesnice, která je většinu času stejně na jednom místě, to tolik nevadí jako třeba u myši. Konektor je již standardně pozlacen.

Rozměry klávesnice jsou poměrně malé, jmenovitě 43,5×12,5×4 centimetry.

 

Podsvícení a software

Přibalený software na miniCD bohužel nemůžu prozkoumat, nemám už totiž nic, čím bych ten blyštivý disk přečetl. Naštěstí se nacházíme v době, kdy je vše online a tak si stačí najít stránky www.redragonezone.com a pod záložkou download najít všechny náležitosti ke klávesnici.

Software, který Redragon používá, je ta samá aplikace, jako má již zmiňovaný Motospeed u svých klávesnic. Má možná jiný skin, ale to je asi jediná změna. Opět se dají nastavit makra kláves, tři různé profily a samozřejmě podsvícení. To se vybírá z roletky pro přednastavené efekty a poslední možnost v roletce, zvláštně nazvaná „coastal“ umožňuje nastavit si libovolně jakoukoliv klávesu a její podsvícení.
Většina výše zmíněného se dá provádět i s klávesnicí samotnou, díky kombinaci kláves Fn a Insert, Page Up Homw, End, Delete, Page Down a šipkami. Na výběr je až 18 možných světelných efektů.

Podsvícení kláves vytváří samotné spínače pod nimi, jsou tedy na sobě kompletně nezávislé. Dokáží zobrazit až 16,8 milionu odstínů… podle výrobce klávesnice. Realita je trochu skoupější na počet barev, ale stále se jich dá nastavit opravdu spousta a zaručeně naleznete tu, která vám půjde po boku dalšímu RGB příslušenství. Intenzita podsvícení je spíše střední, nejedná se o nějak extra silné podsvícení, ale i za dne je poměrně dobře vidět.

 

Praktické používání

Přestože se může zdát nadšení z mechanické klávesnice přehnané, jde přeci jen pouze o klávesnici, má opravdu mnoho předností před klasickými membránovými konkurenty. Obzvláště stisk a odezva kláves jsou jako z jiného vesmíru. Také samostatné podsvícení každé klávesy, možnost výměny kláves a také životnost, která je několikanásobná.
Použité spínače Outemu Brown jsou hybridem mezi modrými a černými/červenými, takže mají hmatovou odezvu, ale postrádají slyšitelné kliknutí, jako mají modré spínače. S tím se pojí i jejich výhody a nevýhody. Hlavní výhoda je jejich tichost, kdy spínače samotné vydávají pouze minimum hluku, daleko větší hluk vydává náraz klávesy do těla spínače. Ale protože si uchovávají jistou hmatovou odezvu, hodí se jak ke psaní, tak ke hraní a celkově je lze považovat za ideální a univerzální řešení u mechanických klávesnic. Relativní nevýhoda je, že nemají tak výraznou jak hmatovou, tak zvukovou odezvu, jako mají modré spínače. Pro psaní jsou modré prostě etalony a nedokáže je porazit asi nic.
Osobně bych se k modrým již nevrátil, protože po aplikování silikonových kroužků pod klávesy je klávesnice tichá i proti klasickým membránovým, ale zároveň má skvělou odezvu pod prsty.
Samozřejmě ne všem se mechanické klávesnice zavděčí, jsou tací, kteří nedají dopustit na nůžkovou konstrukci kláves s minimálním zdvihem, nicméně pro „psavce“ je mechanika opravdu požehnání.
Rozhodně mě potěšila možnost vyměnit samotné spínače, nejsou totiž pájené.

Závěr recenze Redragon K556

Redragon K556 je pro mě vlastně vyšší úrovní, než byla Motospeed CK108. Hnědé spínače jsou opravdu tiché, ale stále mají hmatovou odezvu. Takže ani psaní  ani hraní a další činnosti netrpí. Zpracování by sice mohlo být lepší, nicméně ve světle kvality spínačů, možnostech podsvícení, výměny kláves se jedná o podružnou záležitost.
Je pravda, že klávesnice stojí aktuálně kolem 1600 Kč, což není tak přívětivá cena, ale kvality pro hraní i psaní jsou neoddiskutovatelné a i za tyto peníze se jedná o zajímavou alternativu. A daleko lepší, než kterákoliv membránová klávesnice, na které spočinuly moje ruce.
Pokud byste po Redragon K556 zatoužili, je k dostání na Aliexpressu a dokonce z evropského skladu, takže do týdne ji můžete mít na stole.