Během včerejšího oficiálního představení nového Xiaomi Mi 6X na univerzitě v čínském Wuhanu jsme se od šéfa firmy Lei Juna dočkali i jednoho dalšího velmi zajímavého prohlášení a příslibu, které zní pro uši zákazníků velmi libě. Slíbil totiž, že i do budoucna čistý zisk z hardwarové produkce Xiaomi (tedy například telefony, chytrá elektronika nebo domácí potřeby) nikdy nepřesáhne 5 % a pokud by se tak snad stalo, tak bude hledat cesty jak vše zákazníkům kompenzovat.

To samozřejmě zapadá do dlouhodobého strategického plánu firmy, která raději prodává více produktů s menší marží a trpělivě buduje věrnou základnu fanoušků. To je v ostrém kontrastu například se závratnými maržemi například Applu, který své ovečky stříhá opravdu ve velkém stylu. Je však nutné podotknout, že se slib týká pouze hardwarové části produkce firmy a Xiaomi je samozřejmě velmi aktivní i v dalších oblastech trhu. A nelze říci, že by jim tato strategie nefungovala, protože momentálně jejich roční obrat překonal 100 miliard juanů a firma zaměstnává přes 20 tisíc zaměstnanců.

Každopádně se jedná o velmi potěšující prohlášení a jen další důkaz o tom, jak se firma snaží udržet cenu opravdu maximální konkurenceschopnou navzdory často velmi pokročilému použitému hardwaru. To je vidět například i na dvou posledních telefonem, protože jak Xiaomi Mi MIX 2S, tak Xiaomi Mi 6X jsou bezkonkurenčně nejlevnější modely s procesorem Snapdragon 845, respektive Snapdragon 660. A na to prostě zákazník slyší.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.