Spekulacím o plánovaném zákazu prodejů produktů Apple v Číně z důvodů „národní bezpečnosti“ jsme se věnovali v našem nedávném článku a vypadá to, že tuto hrozbu bere americký gigant velmi vážně. Konec konců ztráta obchodu v hodnotě zhruba 46 miliard dolarů není něco, nad čím je mávnete rukou. Navíc když je z indicií velmi pravděpodobné, že se jedná jen o odvetné opatření v rámci začínající obchodní války mezi USA a Čínou a vyhrocením sporů ohledně působení značek Huawei a ZTE na americkém trhu.

Šéf Applu Tim Cook byl v nedávné době jedním z velkých kritiků všemožných kroků prezidenta Trumpa, ale současná situace ho donutila k bleskové návštěvě Bílého domu. Setkal se přímo s Trumpem a celou plejádou ekonomických poradců, takže je vzhledem k načasování poměrně jasné, co asi bylo na programu rozhovorů. Podle zákulisních zpráv se Cook snažil přesvědčovat a lobbovat za uklidnění situace a nepokračování odvetného kolotoče cel a zákazů. Logické, protože většina produktů Applu se v Číně vyrábí a možné obstrukce v tomto ohledu by byly ještě mnohem katastrofičtější než jen zákaz prodejů.

Snížení napětí na americko-čínské frontě však asi příliš nepomůže další dnešní zpráv Wall Street Journalu, podle které americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje obvinění proti firmě Huawei z porušování sankcí proti Iránu. Je otázkou, čeho se problém konkrétně týká a Huawei se zatím k těmto informacím nevyjádřili. Čekají nás asi zajímavé časy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.