Hodnocení recenzenta

Snaha co nejvíce ušetřit se z mého pohledu nevyplatila, protože kromě několika drobností ve výkonu se Vernee Mars Pro setkává s mnoha nedodělky v čele s nahráváním zvuku z jednoho kanálu, špatnou výdrží (teoreticky pouze můj kus), velmi průměrným fotoaparátem, poměrně špatnou ergonomií a špatně použitelnou čtečkou otisků. Potěší skvělé zpracování kovového těla, notifikační LED, displej a digitizér i použití čistého operačního systému.

5
Hodnocení x/10

Pánové z verneemobile.sk byli tak hodní, že mi poslali k recenzi další kousek z portfolia značky – Vernee Mars Pro. Nástupce již recenzovaného Vernee Mars, který nedopadl až tak špatně. Jak si vedl při testování Vernee Mars Pro, který spadá do nižší střední třídy a měl by tedy oslovit co nejvíce potencionálních kupců? To se dozvíte z dnešní recenze Vernee Mars Pro.

Balení

Nebude asi překvapením, že balení je dokonce zcela totožné, jako měl Vernee Active. Co by se ale také vlastně mělo měnit, krabička je celkem pěkná, pevná a obsahuje veškerou základní výbavu – USB-C kabel, 2A nabíječku, pin pro vysunování šuplíku pro SIMkarty, manuál a samozřejmě telefon.

Design a konstrukce

Stejně, jako předchůdce Vernee Mars, má Mars Pro celokovovou konstrukci, za kterou by se nemusel stydět leckterý daleko dražší telefon. Dlouhou dobu mi Vernee Mars Pro něco připomínal, něco, co jsem již viděl, ale nemohl jsem si vzpomenout. Až při pohledu na původní Vernee Mars mě to trklo – Vernee Mars a Vernee Mars Pro jsou si jako vejce vejci! Oba dva telefony jsou opravdu totožné dokonce včetně rozměrů, váhy a rozložení všech prvků po těle. Nicméně tím „podobnost“ končí a kromě rozměrů a velikosti displeje jsou veškeré komponenty samozřejmě novější.
A ani po téměř roce a půl, kdy vyšel původní model, se nemá designově Vernee Mars Pro za co stydět. Ano, horní a spodní rámeček nejsou zrovna podle poslední módy, ale i tak se jedná o povedený kousek.

Záda telefonu, vyrobená z jednoho kusu hliníku, jsou přerušena pouze dvěma plastovými přechody antén, které jsou parádně slícovány a zapracovány do těla. Ve spodní části jsou natisknuté nějaké informace o telefonu a v horní části je pouze kulatá čočka fotoaparátu a DualLED blesk.

Levá strana telefonu má na starosti hybridní slot pro 1x NanoSIM a 1x MicroSIM nebo 1x MicroSIM a 1x MicroSD paměťovou kartu. A na rozdíl od původního Vernee Mars tentokráte sedí víčko slotu perfektně s tělem.

Pravá strana je osazena hned několika ovládacími prvky, které bych raději viděl na jiných místech. V prvé řadě je to zapínací tlačítko, které je malé a poměrně vysoko a ještě nad ním je kolébka hlasitosti. Obě tlačítka mají dobrý a pevný stisk, i když by mohla být ještě o trochu lépe zapracovaná do těla, mají tendenci někdy trochu „rachtat“. Nicméně jejich umístění je jejich největší slabinou. Hlasitost je od tlačítka pro zapínání doslova na milimetry a málokdy se mi stalo, abych se strefil poslepu na hlasitost dolů a telefon si místo toho neuspal. Pod tlačítkem pro vypínání a zapínání je úzký ovál, který slouží jako čtečka otisků. Ta si zaslouží vlastní kapitolu, ale dopředu klidně uvedu, že není moc co chválit.

Spodní hrana má na starosti průduch hlasitého reproduktoru, USB-C konektor a hlavní a jediný mikrofon.

Na horní hraně najdeme pouze zdířku 3,5 mm jacku na sluchátka. Docela mě mrzí, že Vernee nezapracovalo alespoň na druhém mikrofonu, aby inovovaná verze telefonu uměla nahrávat ve stereu. Bohužel se zde projevil neduh, na který jsem narazil i u Vernee Active. A tím je trochu nepochopitelné nahrávání pouze na jeden kanál, na jednu stranu, takže záznam zvuku není ani mono, ale prostě hraje jen levá strana. A je jedno, jaký mód, jaký přehrávač, jaká aplikace se použije.

A konečně přední strana, kde se skrývá 5,5″ FullHD IPS displej, který rozeberu v další kapitole. Přestože by se místo pro tlačítka pod displejem, díky poměrně velkému prostoru našlo, zůstávají jako v původní verzi telefonu na displeji. Nad panelem samotným je opět klasické seskupení – sekundární kamerka, sluchátko, senzor okolního světla, senzor přiblížení a notifikační LED. Tu musím pochválit, svítí totiž výrazně a je krásně vidět i na dálku ale na druhé straně to není LG G2, které svou notifikační LED dokázalo posvítit i na cestu na noční toaletu.
Jak jsem již psal, jak rozměry tak hmotnost, jsou tu stejné jako u předchůdce: 151×74×7,6 mm a 161 gramů.

Hardware

Už původní Vernee Mars měl poměrně příjemnou výbavu za svou cenu a jeho nástupce s přídomkem Pro je na tom ještě lépe. Vlastně veškerý hardware, který se pod kapotou skrývá, byl do značné míry upgradován. Do role procesoru se tentokráte dostal MTK Helio P25, tedy 4×2,5 GHz + 4 ×1,6 GHz s grafickým čipem Mali-T880 MP2 a královská porce operační paměti s kapacitou 6 GB. Také vnitřní paměť se zdvojnásobila na 64 GB a ani slot pro paměťovou kartu nikam nezmizel. Což za cenu 5590 Kč, za kolik je právě teď nabízen v eshopu verneemobile.sk, nejsou věru špatné specifikace.
Podpora „našeho“ LTE s frekvencí 800 MHz je už snad samozřejmostí. Potěší možnost zapojit do sítě operátora dvě SIMkarty, jednu Nano a druhou Micro. Bohužel se jedná o hybridní slot, takže je možnost mít jednu SIM a paměťovou kartu nebo dvě SIM.
Baterie, která si jako obvykle zaslouží vlastní kapitolu, nabízí příjemnou kapacitu 3500 mAh, i když ve výsledku toto číslo nemusí nic znamenat, ale o tom až potom.
Poměrně raritní je čtečka otisků na boku přístroje. Napadají mě vlastně pouze telefony Sony a Vernee, které ji tak mají a konceptuálně jde o skvělou věc, druhou stránkou je pak provedení v reálu. Ale o té také až v samotném odstavci.
Hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 13 MPx se světelností objektivu f/2.0 a přední snímač má dostatečných 5 MPx.
Určitě potěší notifikační LED, USB-C, OTG, podpora Glonass a další méně důležité zkratky.

Displej

Ten je papírově stejný, jako měl původní model, tedy 5,5″ FullHD 1080p IPS panel do společnosti JDI. Papírové hodnoty ale nedokáží reflektovat změny, které se odehrály ve kvalitě zobrazování v reálu. Displej již netrpí lehkým červeným nádechem, jako měl původní model, má lepší rozsah jasu a lepší kontrast barev a jejich saturaci.

Nejvyšší nastavení jasu sice nedokáže letní slunce přebít, nicméně se displej v takové chvíli nenechá zahanbit a stále se s ním dá normálně pracovat. Druhý konec posuvníku jasu umožňuje poměrně příjemné brouzdání po zákoutích internetu, aniž by nám bezelstně vypálil oči. Klidně by mohl být i nižší, ale to by mohl být téměř vždy až na světlé výjimky v blahé paměti OnePlus 5 nebo Xiaomi Mi Mix.
Krycí sklo by mělo být použito z dílen Corning, a to již postarší Gorilla Glass 3. Již z výroby je na displeji nalepená ochranná folie, což je praktická pomůcka proti poškrábání.

Co se týče kvality digitizéru, neměl jsem s ním žádný problém. Všechny doteky a gesta snímal bez větší odezvy a vždy přesně.
Tlačítka jsou, bohužel, i přes poměrně hodně místa na bradě na displeji. V nastavení je možno upravit jejich pořadí ze čtyř přednastavených konfiguracích a s možností je kompletně skrýt. Vyvolání probíhá standardním tahem od spodní hrany nahoru.
Rozhodně potěší několika barevná notifikační LED nad displejem, která výrazně bliká a případné notifikace určitě nepřehlédnete.
Celkově mě displej mile překvapil a splnil veškerá očekávání, která jsem měl.

Systém – Android 7.1 Nougat

Použitý operační systém Android 7.1 Nougat je předposlední iterací, což mnozí budou brát jako mínus, nicméně výhody nebo změny v nejnovějším 8.1 Oreo (který mi nedávno přistál na OnePlus 5) nejsou nijak velké a pro většinu uživatelů bude více, než dostačující. Zda někdy vyjde „omlékovaná sušenka“ i pro Vernee Mars Pro asi ví pouze ve Vernee.

Vernee samotné nazývá svou „nadstavbu“, kterou dávám do uvozovek záměrně, jako VOS. Ta přináší opravdu minimum funkcí navíc, pár gest, správu ikon ve stavovém řádku a vlastní nepříliš povedenou aplikaci na focení. Pak už se jedná o čistý systém téměř jako z dílen Google. Místo Google klávesnice používají ve Vernee klávesnici TouchPal2018, což je poměrně příjemný bonus, jedna z mála použitelných klávesnic.
Odladění systému, které jsem u Vernee Active nemohl úplně pochválit, je u Mars Pro daleko lépe zpracováno. Sice se sem tam objeví nějaké drobné zaváhání, ale nic závažného, co by nějak výrazně vadilo při používání. Takže prostor pro zlepšení tu je, ale zdaleka ho není tolik, jako u modelu Active. A vzhledem k tomu v jaké cenové relaci se telefon pohybuje, je to slušný výsledek.

V agendě baterie je možnost zapnout mód „vysoký výkon“ který většinu problémů s rychlostí nebo případným zadrhnutí řeší, nicméně přidává jeden, ale velmi podstatný a velmi otravný problém. Extrémně vybíjí baterii i při nečinnosti telefonu. A tím myslím opravdu extrémně, se zapnutým módem Vysokého výkonu jsem nebyl s to s telefonem vydržet do odpoledne. Jenže než jsem to zjistil, uběhl skoro týden a já se trápil s věčně vybitou baterií a grafem vybíjení rovným jako ocelové pravítko.
Kromě této chyby jsem ale nezaznamenal nic, co by mi při používání vadilo, nebo co by mě jakkoliv omezovalo.
K dobrému chodu jistě dopomohla i obří operační paměť s hodnotou 6 GB, která je sice na čistý systém poměrně „overkill“, na druhou stranu je to lepší, než kdyby výrobce použil 2 nebo 3 GB.
Trochu mě mrzí, že Vernee nepoužívá žádná praktická gesta ala DT2W, neboli dvojité poklepání na displej pro probuzení a další. Na OnePlus jsem si na ně tak zvykl, že bych asi další telefon nemohl mít bez nich.

Čtečka otisků

Ta je na nezvyklém místě, na pravém boku přístroje. Tedy nezvyklém pro ostatní výrobce, Vernee jej použilo už u předchozího modelu. Jde vlastně o nejpřirozenější a nejpraktičtější umístění. Je trochu škoda, že nešli cestou Sony a nezakomponovali jí rovnou do tlačítka. Takhle je čtečka hned pod malým zapínacím tlačítkem a všechny tři prvky, včetně kolébky hlasitosti, jsou „nasáčkované“ na malém prostoru a jsou velmi blízko sebe.
Co je ale důležitější, než složitá kompozice, je její reálná užitná hodnota, která se odvíjí od kvality senzoru a použitého softwaru.
A právě tady trochu narážíme na problémy, které dělají čtečku občas téměř nepoužitelnou. Kvalita snímání otisků není zrovna příkladná a spíše málokdy se mi podařilo odemknout telefon na první pokus a někdy se mi jej nepodařilo otiskem odemknout vůbec. A pokud se náhodou zadařilo, ani samotné odemčení není zrovna rychlé a někdy trvalo klidně i 2 sekundy.
Co se týče softwarového rozhraní, to nabízí pouze a jen možnost odemčení telefonu otiskem, ani uzamčení aplikací nebo další možnosti se nenabízí.
Za čtečku si tedy Vernee Mars Pro rozhodně jedničku neodnese.

Výkon

Stejně jako u předchůdce se nebudeme pohybovat v nějakých fantastických číslech, zůstaneme blíže zemi. Osm jader Cortex A-53 a grafický čip Mali-T880 MP2, které se skrývají pod označením Helio P25 nebourají výkonnostní tabulky, nicméně výkony jsou natolik dostačující, že naprostá většina her a aplikací je zcela bezproblémově hratelná a použitelná.
V benchmarku AnTuTu v7.0.7 Vernee Mars Pro skóroval s 82 114 body. Ostatní benchmarky jsem přidal do galerie níže.

Pokud by Vás zajímal reálný herní výkon, tak stejně jako v případě Vernee Active je dostatečný na kteroukoliv hru, co jsem hrál včetně Mortal Kombat X nebo Modern Combat 5.

Konektivita, volání a navigace

Podpora DualBand WiFi, Bluetooth 4.0 nebo podpora Glonass dnes již asi nikoho nepřekvapí, stejně jako podpora „českého“ LTE, hlavní frekvence 800 MHz.
A stejně, jako u Vernee Active, se mi síly signálů jak operátora O2, tak WiFi zdály lehce horší, než jsem zvyklý. Na druhou stranu se jednalo většinou pouze o ukazatel síly signálu a při reálném používání nebyl vidět žádný rozdíl.
Telefonování, coby historicky nejdéle podporovaná funkce u mobilních telefonů, probíhalo celkem normálně. Tedy já jsem slyšel volaného a volaný slyšel mě. I když by druhý mikrofon jistě pomohl s filtrací nechtěného hluku v pozadí.
Navigace, která byla u Vernee Active opravdu příšerná, je najednou u Vernee Mars Pro vlastně docela v pořádku. I bez pomocníků v podobě BTS nebo dat operátora mě telefon dovedl vždy na místo a i když se zpočátku trochu motal, nakonec se po kratším čase vždy vzpamatoval a navigoval bez problémů až na místo určení. Síla signálu sice nebyla nejlepší, ale signál nevypadával ani v městské aglomeraci, jistě díky podpoře ruského systému Glonass.

Baterie a výdrž

Akumulátor s 3500 mAh, který se ukrývá pod kovovými zády, je o nezanedbatelných 500 mAh větší, než bylo u původního modelu. A stejně jako u Vernee Mars, jsem chvílemi s výdrží bojoval. Jak jsem psal v jedné z předešlých kapitol, mohl zato režim Vysokého výkonu, který jsem záhy po obdržení telefonu zapnul a který mi velmi ztěžoval život s telefonem. Očividně se jedná o chybu systému, protože graf vybíjení je naprosto rovný a lineární. I když jsem měl na telefonu vypnuté všechny sítě, vybíjel se stále stejně.

A s vloženou SIMkartou to bylo samozřejmě ještě daleko horší. Pokud jsem režim Vysokého výkonu vypnul, výdrž se zvýšila, nicméně stále se nejedná o příliš dobrá čísla. V průměru jsem se dostal na nějaké 2-2,5 hodiny rozsvíceného displeje, což stěží stačí na jeden den používání a pokud se k tomu připočte i samovybíjení, nabíjení přes noc je prostě nutností. Při testování jsem používal všechny aplikace, které mám vždy ve všech právě testovaných telefonech a které mám i v osobním telefonu. Všechny samozřejmě v posledních dostupných verzích z Google Play. Ani po restartu zařízení nenastala žádná změna, telefon se stále vybíjel stejně.

Nicméně se dá předpokládat, že se jedná o chybu mého kusu a chyba se nebude u dalších kusů opakovat nebo pouze v malé míře.

Fotoaparát a video

Jednou z mála drobností, které si Vernee dovolilo v použité ROM změnit, je aplikace fotoaparátu. Je celkem jasné, že se aplikace nebude lišit model od modelu a že nasadí jednu univerzální pro celé portfolio. Tudíž se opět setkáváme s nepříliš přívětivým UI, které by potřebovalo ještě trochu té pozornosti a hlavně by potěšil manuální režim pro „hračičky“.

Nicméně důležitější, než UI aplikace, jsou výsledky hlavního fotoaparátu s rozlišením 13 MPx a světelností objektivu f/2.0. Lze oprávněně očekávat, že se bude jednat o průměrné výsledky v dané cenové sféře a při pohledu na fotografie se takovému tvrzení musí dát zapravdu. Většina fotek, i těch, které jsou focené za velmi slunného dne, má nějaký ten šum ve stínech a poměrně vymyté barvy. I kontrast by mohl být vyšší, ale to bychom už asi chtěli moc. Detaily se ve složitějších kondicích slévají, jako by snímky potřebovaly lehce doostřit. Nicméně na fotky z letního výletu telefon vlastně docela dobře stačí a vzhledem k ceně si myslím, že většina bude spokojená.

Pochválit musím panorama, fotky jsou dobře poskládané, nikde nejsou vidět přechody. Jen rozlišení je poměrně nízké, takže se ztrácí detaily.

Na druhé straně jsou pak snímky za šera nebo v noci, kde na konkurenci Vernee Mars Pro poměrně ztrácí a zůstává za konkurenty o něco větší kus.
Výsledné snímky jsou opravdu hodně „měkké“ a nastupuje výrazná zrnitost a další neduhy, které provází většinu telefonů ve větších mírách. Ztrácí se barvy, o detailech také nemůže být moc řeč.

Co mě ale potěšilo, tak je rychlost spouště. Ta reaguje opravdu vždy velmi rychle bez jakékoli prodlevy na zmáčknutí. Stejně tak mě potěšilo zaostřování, které i za velmi špatných podmínek ostřilo příjemně rychle.

Co se natáčení videa týče, mohl bych kompletně okopírovat pasáž z recenze Vernee Active, protože jsou „výkony“ jako přes kopírák. FPS kolísají při prudších přechodech nebo náročnějších scénách, obraz by potřeboval trochu doostřit a hlavní a největší vadou je zvuk. Ne, že by byl třeba nějak nekvalitní (ahoj, Xiaomi), ale je nahraný pouze na jeden kanál a ještě ke všemu se reprodukuje pouze z toho levého. To opravdu nikdo nezkoušel při testování funkčnosti jak se zvuk nahrává? A to jak při nahrávání videa, tak při nahrávání zvuků přes rekordér, ať už integrovaný nebo jakýkoliv stažený. Je mi záhadou, že se telefon pustí do oběhu s takovouto závadou a rozhodně se nejedná o výjimku, Vernee Active trpěl tím samým.

Zvuk

Hlavní zdroj hlasitých zvuků obstarává reproduktor na spodní hraně, ukrývající se za pěticí kulatých dírek. Jeho projev je relativně hlasitý a nepříliš kvalitní. Na vyzvánění stačí, ale jako společník při vaření mi vadila jeho uřvanost a až moc plechový projev.
Co se týče výstupu do sluchátek, tak ten má na starosti klasický 3,5 mm sluchátkový jack sídlící na horní hraně. Jako obvykle se jedná o kvalitnější poslech, než je tomu u hlasitého reproduktoru. Procesory MTK vždy měly skvělý zvuk a nejinak je tomu i u Helio P25. Zvuk je plný, bez slyšitelného šumu, dobře prokreslený a poměrně hlasitý. Málokdy jsem si dával hlasitost na více, než jednu úroveň nad polovinu.

 

Závěr recenze Vernee Mars Pro

Jak dopadla druhá iterace poměrně povedeného telefonu a vyplatí se jej pořídit? Abych pravdu řekl (napsal), tak na mě z Vernee Mars Pro dýchá očividná snaha o co nejmenší práci na návrhu a všem kolem. Veškeré neduhy, které měl původní model, provází i ten novější. Zdá se mi až trochu ostuda vydat telefon, kde se po roce, kromě pár čísel na papíru, vlastně nic moc nezměnilo. Čtečka otisků by si zasloužila lepší senzor, tlačítka lepší ergonomii, systém ještě trochu odladit a hlavně odstranit velmi otravnou chybu vybíjení baterie. A opět se setkávám s divnou chybou při nahrávání zvuku, která je totožná jako na Vernee Active a opravdu nechápu, že se něco takového dostane tak říkajíc mezi lidi.
Co se týče zbytku, tělo přístroje je skvěle zpracované, displej prodělal mírný, ale vítaný upgrade, 64 GB interní paměti a 6 GB RAM rozhodně potěší. Co se focení týče, je na tom Vernee Mars Pro vlastně docela podobně jako předchozí Mars a při relativně dobrých podmínkách je výstup slušný. Jakmile ale nejsou podmínky dobré, telefon velmi rychle ztrácí detaily a výsledky se topí v šumu a rozpatlaných plochách.
Dnes bude tedy hodnocení spíše negativní, mínusů a nedodělků má na sobě Vernee Mars Pro poměrně dost a raději bych oželel 6 GB RAM a kovové tělo za celkově lépe zvládnutý a odladěný telefon.
Ale snad to dopadne tak, jako u prvního Vernee Mars, když na něj přišla sice malá aktualizace systému, ale velmi výrazně změnila fungování a veškeré chyby byly ty tam.
Pokud byste rádi Vernee Mars Pro vyzkoušeli, je k dostání na www.verneemobile.sk, kterým patří díky za zapůjčení telefonu za účelem recenze.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.