Hodnocení recenzenta

Náramku Xiaomi Amazfit Cor nelze po funkční stránce nic moc vytknout. Jeho atraktivnost pro potenciální kupce ale sráží vysoká cena srovnatelná s funkčně výrazně lepšími chytrými hodinkami Amazfit Bip.

8
Hodnocení recenzenta X/10

Na podzim loňského roku se v nabídce Xiaomi objevil nový fitness náramek Amazfit Cor, který byl před nedávnem uvolněn i v mezinárodní verzi. Následující řádky recenze Xiaomi Amazfit Cor vám přiblíží, co může tento náramek nabídnout a zda se vyplatí si za něj připlatit nebo raději koupit výrazně levnější Mi Band 2.

BALENÍ

Náramek dorazil v pevné bílé papírové krabičce se stříbrným nápisem Amazfit. V krabičce je kromě samotného náramku i krátký návod v angličtině a nabíjecí USB kabel s magnetickou koncovkou.

V balení je nezbytná výbava

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Design je věcí osobního vkusu, přesto si troufnu tvrdit, že Amazfit Cor nemůže za ošklivý či nevzhledný považovat vůbec nikdo. Kombinace nerezové oceli kolem displeje s černým plastovým řemínkem působí hodnotně a neudělá ostudu ani v kombinaci s business casual oděvy. Pokud by se vám dodávaný matný plastový řemínek nelíbil, najdete v čínských e-shopech náhradní kožené i kovové alternativy. Sportovněji založeným zájemcům doporučuji zůstat u originálního řemínku. Snadno jej očistíte (ale také ošoupete) a na ruce udrží náramek i při náročnějších pohybových aktivitách. Plastový trn drží v očkách řemínku dostatečně pevně.

Displej kryje 2,5D tvrzené sklo Gorilla Glass 3 s antireflexní úpravou. Přesto bych se asi nezdráhal poohlédnout se po nějaké krycí fólii. Žádné hardwarové tlačítko na těle náramku nenajdete, veškeré ovládání zajišťuje dotyková vrstva displeje. Amazfit Cor se může pochlubit voděodolností 50M, která umožňuje mít náramek na ruce i při plavání. Na spodní straně náramku pak najdete snímač tepové frekvence a nabíjecí konektory.

Ke zpracování náramku nemám sebemenší výhradu. Všechny části na sebe perfektně lícují, žádné nedodělky či nedotažené sestavení jednotlivých dílů se nekoná. Hmotnost náramku činí jen 32 gramů, díky rozměrům budete ale o náramku na ruce vědět.

DISPLEJ

Displej je, z mého pohledu, hlavním důvodem proč koupit Amazfit Cor a ne Mi Band 2. Úhlopříčka je 1,23 palce, rozlišení pak 80 × 160 bodů. Vzhledem k tomu, že se jedná o IPS displej, neobejde se bez podsvícení, které lze v menu náramku nastavit ve čtyřech krocích. Minimální jas zajistí dobrou čitelnost v místnosti či za šera. Na denním světle a obzvláště za slunečného dne musíte mít jas nastaven na maximum, abyste náramek mohli dál používat. To se vám s náramkem Mi Band 2 rozhodně nepovede.

Čitelnost na denním světle je poměrně dobrá

Rastr je poměrně hrubý a jednotlivé body určitě uvidíte. Nejde však o nic dramatického. Rozlišení umožní i relativně dobré čtení notifikací a obdržených zpráv z telefonu. Zapomenout ovšem musíte na podporu českých znaků. Místo nich se objeví otazník.

Dotyková vrstva displeje funguje spolehlivě a reakce na ovládací gesta jsou okamžité. Pokud však budete s náramkem chtít i plavat, bude potřeba si v nastavení aktivovat zámek displeje (viz. další kapitola), jelikož tlak vody dotykovou vrstvu mate a dochází k neustálému rozsvěcení displeje.

FUNKCE NÁRAMKU

Funkční výbava nijak výrazně nevybočuje ze standardu fitness náramků. Výchozí obrazovka informuje o čase, ušlé vzdálenosti v krocích, příp. v kilometrech a spálených kaloriích. Její vzhled si můžete změnit prostřednictvím aplikace Mi Fit. Vertikálním pohybem se posunujete mezi jednotlivými obrazovkami s jednou aktivní ikonou a jejím popiskem. Pro pohyb zpět slouží horizontální tah zleva doprava. Pro další funkce, jako je např. smazání notifikace, pak pohyb zprava doleva.

První ikona Status zobrazí ušlou vzdálenost v krocích a km, a zároveň dojde ke změření srdečního tepu. Následuje zobrazení notifikací vč. zpráv. Bohužel, jejich zobrazení je omezeno na 100 znaků včetně mezer a navíc si neporadí s českými písmeny. Místo nich se zobrazují otazníky. Náramek si pamatuje historii notifikací a umožňuje je mazat jednotlivě i všechny najednou.

Další funkcí je cvičení, které aktivujete ikonou Exercise. Náramek zapne stopky, začne měřit tep a informovat o spálených kaloriích. Pokračujeme na ikonu Weather, nebo-li počasí, zobrazované pomocí piktogramu, minimální a maximální teploty pro daný den a názvem města. Informaci o budíku najdete pod ikonou Alarm. Budík nastavíte v aplikaci, ale v náramku jej můžete deaktivovat či znovu aktivovat. Stopky a odpočet času se ukrývají pod ikonou Timer.

Poslední ikona Settings vás přesměruje do podmenu nastavení, kde si můžete změnit vzhled domovské obrazovky. Nabízejí se jiné vzhledy, než ty, které najdete v aplikaci Mi Fit, což je trošku zvláštní. Dál si můžete uzamknout náramek, tzn. nedojde k jeho aktivaci jen prostým tapnutím na senzorové tlačítko pod displejem, ale budete muset použít gesto. Využít můžete i funkce Find Phone, tedy najít telefon. Je-li telefon spárovaný a v dosahu, začne velmi hlasitě zvonit. Další položka je Brightness, čili nastavení jasu displeje. Vhod přijde i stejnojmenná funkce pro restart náramku. Párkrát jsem jej musel takto oživit, jelikož se nechtěl spárovat s telefonem. V nastavení dále nechybí informace o verzi firmwaru a Bluetooth adrese náramku ani možnost resetu do výchozího nastavení.

 

Výčet funkcí v prostředí náramku končí aktivací funkce DND (nerušit), ke které se dostanete, pokud z domovské obrazovky přejedete prstem z vrchu dolů. Zde se také dozvíte, kolik procent baterie ještě zbývá.

APLIKACE MI FIT

Stejně jako ostatní náramky či chytré hodinky od Xiaomi, komunikuje Amazfit Cor s mobilním telefonem prostřednictvím aplikace Mi Fit. Pokud tuto aplikaci neznáte, odkážu vás na recenzi chytrých hodinek Amazfit Bit kolegy Ivana Koubka, ve které ji velmi důkladně popsal. Já se zaměřím na rozdíly v menu aplikace oproti tomu, co nabízí pro náramek Mi Band 2.

Na rovinu přiznávám, že těch změn je minimum a najdete je jen v sekci Profil/Moje zařízení. Zde máte na výběr tři různé ciferníky neboli výchozí obrazovky náramku. Jak už jsem psal výše, jsou odlišné od těch, které lze vybrat v nastavení náramku. Dále si lze nastavit událost, na kterou chcete být náramkem upozorněni. Zvolit můžete jak jednorázové připomenutí, tak pravidelně se opakující. Jiný je i způsob měření srdečního tepu. Na výběr je možnost Automatického měření v průběhu celého dne s nastavitelnou frekvencí měření, nebo měření během spánku pro lepší přesnost údajů o spánku. Samozřejmě lze mít automatické měření tepu zcela vypnuté. Posledním rozdílem je volba místa pro informace o počasí.

VÝDRŽ NA BATERII

Ve specifikacích výrobce se dočtete, že baterie s kapacitou 170 mAh má typickou výdrž 12 dní. Samozřejmě její výdrž nejvýrazněji ovlivní četnost měření srdečního tepu. Já jsem měl během testování měření tepu aktivované během spánku. Aktivní spárování s telefonem jsem měl každý den vždy několik hodin. Moje výsledná výdrž dosáhla právě oněch deklarovaných 12 dní.

Pokud vám energie v náramku dojde, musíte sáhnout po dodávaném nabíjecím USB kabelu. Magnetická koncovka drží na náramku poměrně pevně, což je dobře, jen těžko se vám stane, že byste si nechtěným šťouchnutím kabel od hodinek odpojili. Počítat ale musíte s poměrně dlouhou dobou nabíjení, téměř 3 hodiny.

ZÁVĚR

Náramek Xiaomi Amazfit Cor mě v průběhu testování ničím výrazně nezklamal, ale ani neoslnil. Barevný displej je slušně čitelný i na přímém slunci, komunikace s telefonem funguje bez problémů, deklarovaná voděodolnost se mi taktéž potvrdila, stejně jako výdrž na baterii. Rozpaky ve mně zanechal krokoměr, který se ani jeden den neshodl (ani po přihlédnutí k určité odchylce v měření) s ušlou vzdáleností s náramkem Mi Band 2, a to jsem výsledky porovnával se dvěma Mi Bandy. Amazift Cor vždy ukázal výrazně více, a to i o 2 000 kroků z celkových ušlých cca 6 000 kroků. Nemohu říct, zda lépe měří Cor nebo Mi Band. Kdy přesně k rozdílům docházelo se mi nepovedlo vysledovat, ale při běžné chůzi to nebylo, zde se počty kroků obou náramků shodovaly.

Závěrečné doporučení ke koupi ode mě tentokrát nečekejte. Záleží na osobních preferencích každého z vás. Potřebujete voděodolnost, barevný displej, pár funkcí navíc a nevadí vám výrazně vyšší cena, pak vás Amazfit Cor uspokojí. Pokud ne, pořiďte si výrazně levnější Mi Band 2. Před finálním rozhodnutím ještě zvažte, zda by za příplatek lehce přes 100 Kč nebylo rozumnější pořídit si rovnou hodinky Amazfit Bit, které si v recenzi Ivana Koubka odnesly plný počet bodů.

Za zapůjčení náramku Xiaomi Amazfit Core děkujeme e-shopu xm.cz, kde si jej můžete pořídit aktuálně za cenu 1 589 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.