Hodnocení recenzenta

Model K10 nabízí slušný výkon telefonu střední třídy. Pokud upřednostňujete dlouhou životnost baterie, je K10 určitě správnou volbou. Jeho design sice nemusí vyhovovat každému, ale určitě je nepřehlédnutelný. Slabinou je zadní duální fotoaparát, kdy sekundární snímač je skutečně jen do počtu a některé režimy fotky spíš pokazí, než vylepší. Celkově jde o poměrně povedený přístroj střední třídy za rozumnou cenu.

8

Někomu se muže zdát veliký, někomu neohrabaný a někomu zase těžký. Jaký ale je hlavně? Je vytrvalý. Oukitel K10 má vážně extrémně dlouhou životnost baterie. Svou kapacitou 11000 mAh předčí i baterie některých notebooků. Jak na mě působil, co se mi líbilo a naopak co ne, si můžete momentálně přečíst v následujícím článku, kterým je recenze Oukitel K10. Za zasláni telefonu k recenzi děkujeme Gearbest.

Balení

Telefon došel v matné černé krabičce, kdy na horním víčku najdeme pouze označení K10 a na spodní části základní údaje o specifikaci přístroje. Kromě telefonu jsou součástí balení také rychlá nabíječka 5V/5A, redukce pro sluchátka s klasickým 3,5 mm jackem, OTG kablík, uživatelský manuál, trn pro vyjmutí karty SIM, záruční list a plastový ochranný kryt telefonu. Víc opravdu v balení nenajdeme.

Design a zpracování

Oukitel K10 není výslovně venkovním odolným modelem, ale jeho velikost a pevná konstrukce tento pocit mohou navodit. Obě boční a horní hrana k tomu mají implementovány tenké kovové výztuhy s viditelnými šrouby, což přístroji ještě více dává dojem robustní konstrukce. Model má kovový rám z hořčíkové slitiny a na zadní straně najdeme kvalitní imitaci kůže. Rozměry přístroje jsou 78,5 × 167,4 × 13,5 mm při hmotnosti 283 gramů. Velikost je dána jednak potřebou umístit do těla telefonu masivní baterii a také 6 palcovým displejem s poměrem stran 18:9.

Díky užšímu tělu se smartphone pohodlně drží v jedné ruce. Většina srovnatelných zařízení je o cca půl centimetru širší. Osmihranný tvar se skosenými hranami je dalším odlišujícím prvkem, který ihned zaznamenáte. Osobně se mi vzhled telefonu líbí, ale to je otázka subjektivního vkusu. Určitě se najdou tací, kterým, tento na pohled masivní přístroj, svým vzhledem neučaruje.

Co se dalších detailu týká, horní hrana přístroje je naprosto čistá. Levá skrývá vysouvací šuplík s hybridním slotem pro buď 2 SIM karty nebo pro jednu SIM kartu a jednu SD kartu. Dolní hrana je vybavena reproduktorem, konektorem USB typu C a mikrofonem. Na pravé hraně najdeme všechna tlačítka. Konkrétně samostatná tlačítka pro zesílení a zeslabení zvuku a také tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje. Zadní strana obsahuje snímač otisků prstů, duální fotoaparát a přisvětlovací diody. A nakonec přední strana je standardně osazena notifikačními diodami, přední duální kamerou s bleskem, sluchátkem a senzorem přiblížení.

HW, OS a výkon

Hardwarová výbava našeho telefonu K10 odpovídá spíše střední třídě. Srdcem telefonu je osmi jádrový procesor MTK Helio P23 (MTK6763) doplněný grafickým čipem Mali-T880 MP2. Této dvojici sekunduje příjemných 6 GB operační paměti doplněných 64 GB interní paměti, kterou lze samozřejmě dál rozšířit až na 128 GB. Samozřejmostí jsou také OTG, NFC, LTE, USB-C, čtečka otisků prstů nebo Face-ID.

Čtečka otisků prstů se musí nejprve nakonfigurovat v aplikaci pro nastavení. To je jednoduchý a rychlý úkon. Pak si už jen stačí zvyknout na umístění snímače na zadní straně telefonu. Tento model rovněž nabízí detekci obličeje pomocí aplikace Face-ID. Vetšinou jsem potřeboval dva pokusy pro odemknutí zařízení, ale na druhou stranu je třeba říct, že tato funkce překvapivě dobře fungovala i při slabém osvětlení. Pokud se rozhodnete rozšířit úložiště pomocí MicroSD karty, máte na výběr dvě možnosti. Bud svou kartu naformátujete jako interní úložiště a můžete ji používat i pro aplikace, nebo ji nastavíte jako vyměnitelné úložiště, ale v tom případě nebude použitelná pro ukládání aplikací.

Operačním systémem je téměř čistý Android 7.1.1 a zatím, pokud vím, tak zatím nebyla ohlášena aktualizace na Oreo. Uživatelské rozhraní je velmi přehledně uspořádáno a vedle pár nových ikon nejsou v operačním systému viditelné žádné změny. Co se benchmarkových testů týká, v aplikaci Antutu nasbíral Oukitel 65795 bodů. Během testu systém pracoval velmi hladce a já jsem nezaznamenal žádné zpomalení či zamrznutí nebo snad pád a nenadálé ukončení aplikace.

Co se hraní týká, použitý grafický čip ARM Mali-G71 MP2 není překážkou ani pro náročnější hry. Obecně se dá říct, že hraní bylo celkově hladké a bez sekání. Drobnou vadou bylo krapet delší načítání a při hraní např. Asphalt 8 měl gyroskop drobné zpomalení. To jsou ovšem pro mě osobně drobnosti, protože v běžném životě hry vůbec nehraji.

Ohledně reproduktoru zabudovaného v tomto přístroji mohu napsat jediné. Pokud nemáte velká očekávání, poslech hudby může být příjemný. Výšky a středy jsou celkem OK, ale basy téměř nezaznamenáte. Zvukový výstup je trochu plechový, ovšem dosti hlasitý. Druhou stránkou je pak výstup do sluchátek. Výstup je příjemný, prokreslený, má plošší charakter a s dostatečnou hlasitostí. Zde drobné upozornění pro ty, kteří nemají sluchátka s konektorem typu C jako já a vlastní jen ty s 3,5 mm jackem. Toto není vůbec problém. Součástí balení Oukitelu K10 je i redukce s USB typu C na jedné straně a konektorem pro jack na straně druhé. Stejnou redukci, ale pro OTG, v balení najdeme rovněž.

Při každodenním používání nezpozorujete u Oukitelu K10 nějaké zahřívání. Po pravdě o něco vyšší teplotu jsem zaznamenal právě při hraní her a pak samozřejmě při nabíjení. Nabíjení telefonu s přiloženou rychlou nabíječkou 5V/5A ohřívalo zadní stranu telefonu trochu více, ovšem nic dramatického to nebylo.

Displej

6 palcový displej modelu Oukitel K10 má rozlišení 2160 × 1080 pixelů, ale díky poměru 18:9 není širší než displej o velikosti 5,5 palce s poměrem stran 16:9. Jedná se o velmi povedený FullHD IPS LCD displej, který má opravdu ostrý obraz s kvalitním kontrastem. Maximální jas dosahuje zhruba 450-500 nitů, což jsou velice slušné hodnoty. Díky poměrně vysokému jasu zůstal K10 čitelný i venku, ale vzhledem k lesklému charakteru displeje vykazoval určitou míru odrazu. Pohledové úhly IPS displeje byly vynikající a ten zůstal čitelný ve všech úhlech. Kvalita použitého digitizéru je velice slušná a odezva na dotyky tak byla rychlá a přesná. Jen při používání telefonu na šířku, jsou virtuální „kapacitní“ tlačítka poměrně daleko od sebe.

Baterie a výdrž

Podle společnosti Oukitel je životnost baterie modelu K10 bezkonkurenční. Toto rčení musím potvrdit. Už jsem měl v rukou hodně telefonu, ale ještě žádný neměl takovouto výdrž. Přístroj ve svém těle ukrývá monstrózní baterii s kapacitou 11000 mAh. Během testu, který simuluje surfování na internetu při zapnuté WiFi síti, trvalo více než 27 hodin, než se baterie dostala na hodnotu 6% kapacity ze 100. Podobné to bylo i u běžného používání, které obnášelo několik hovoru denně, zhruba 4 hodiny denně na WiFi, kolem 2 hodin na datech, poslech muziky a občasné zkušební hraní her a focení. Po 8 dnech takovéhoto užívání jsem se dostal někam k 5% kapacity baterie, kdy jsem před tím ručně vypnul režim nízké spotřeby, abych vybíjení urychlil. Režim nízké spotřeby baterie se automaticky zapíná v momentu, kdy má akumulátor 15% kapacitu. Něco takového jsem vážně nezažil. Trochu jsem se bál, jak dlouho se bude taková obří baterie nabíjet, a to i s vědomím, že podporuje rychlonabíjení. I tady jsem byl mile překvapen. Průměrná délka nabíjení s originál nabíječkou 5V/5A trvá zhruba 2,25 – 2,5 hodiny, což je opravdu skvělý čas.

Jednotlivé dny a úbytek kapacity jsem každý den zaznamenával zhruba ve stejný čas a sami se můžete výše přesvědčit, jak šla kapacita pomalu dolů.

Konektivita a GPS

Komunikační rozhraní jsou typickým standardem pro tuto třídu telefonu. Přístroj je vybaven bezdrátovým modulem Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth, funkcí NFC, hybridním slotem, GPS, micro USB portem typu C. Přenosové rychlosti se v průměru pohybují kolem 10 Mbps pro download a 8 Mbps pro upload v rámci LTE sítě společnosti T-Mobile, a to závislosti na pokrytí, kterou mám k dispozici a 22 Mbps pro download a 29 Mbps pro upload WiFi sítě (zkoušel jsem 2 různé). Telefon pracuje v rozsahu sítí GSM (850, 900, 1800 a 1900 MHz), W-CDMA (1900 a 2100 MHz) a LTE (800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz). Hlasové hovory proběhly bez problémů a žádný z účastníků hovoru nezaregistroval špatnou kvalitu zvuku.

Možnosti navigace by měly být, díky použitému procesoru Helio P23 a jeho podpoře satelitu GPS, Glonass a A-GPS, slušné. Jaká je tedy realita? Model K10 je schopný zaměřit satelity velmi dobře jak v interiéru, tak i v exteriéru. První fix proběhl do 3 vteřin a ty pozdější téměř okamžitě. Venkovní přesnost je vysoká, jak sami můžete vidět na přiloženém screenshotu z aplikace Endomondo. Samozřejmostí je také E-Kompas, který pracuje dosti přesně.

Fotoaparát

Oukitel K10 je vybaven dvěma duálními kamerami pro selfie i normální focení. Hlavní kamera je 21 MPx (po softwarové interpolaci) s doplňkovým 8 MPx senzorem. Přední selfie kamera je 13 MPx rovněž s 8 MPx senzorem.

Barevné podání fotografií je celkem slušné s optimálním kontrastem a sytými barvami. Detaily u makrofotografií nejsou nejhorší, ale u fotografií větších celků, jako je např. příroda, mají detaily tendenci se slévat. Fotoaparát se občas hůř zaostřuje. Když píši hůř, mám tím na mysli, že v určitých situacích při horší světelnosti ostří pomalu a je těžší snímek udržet. Dopředu radím, nepoužívejte režim blur a mono pro hlavní kameru. Režim blur dosti brutálně softwarově doplňuje rozostření a režim mono fotí jen doplňkovou 8 MPx kamerou a výsledné fotografie jsou velmi zašuměné a zrní. Režim HDR funguje dobře v situacích s vysokým kontrastem a dynamickým rozsahem.

Přední kamera je standardem pro tuto střední třídu telefonu a ničím nepřekvapí. Závěr je takový, že vysoce kvalitní fotografie nemůžete očekávat, ale na takové to občasné „domácí cvakání“ jsou obě kamery naprosto dostačující, jak sami můžete posoudit z přiložených fotografií.

Závěr

Společnosti Oukitel se podařilo postavit zajímavý telefon. Model K10 nabízí slušný výkon telefonu střední třídy. Hardwarová výbava umožňuje spustit většinu aplikací dostatečně rychle. Hry běží plynule, ale delší načítání nepotěší. Oceňuji skutečnost, že telefon podporuje dvě SIM karty nebo jednu SIM kartu plus kartu MicroSD pro účely rozšíření úložiště, ovšem na druhou stranu nemusí tento systém vyhovovat těm, kteří chtějí 2 SIM karty a zároveň interní úložiště větší než 64 GB.

Pokud upřednostňujete dlouhou životnost baterie, je K10 správnou volbou. Kromě působivé výdrže máte v ruce mid-range přístroj s nadměrnou kapacitou pro každodenní úkoly. Asi jediným slabším místem tohoto telefonu je průměrná kvalita fotoaparátu, který je opravdu jen na běžné focení, kde neočekáváme žádnou super kvalitu.

A co se designu týká, zde jde o tak subjektivní hodnocení každého uživatele, že tuto kapitolu rozebírat nebudu. Za sebe mohu říct, že se mi líbí. Recenze Oukitel K10 je tedy u svého konce a my ještě jednou děkujeme Gearbest za dodání přístroje.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.