Boj americké vlády proti čínským mobilním gigantům ZTE a Huawei (o prvních výstřelech jsme psali ZDE) vstoupil do další fáze a jen před pár dny padl sedmiletý zákaz pro ZTE k používání amerických produktů, což může znamenat konec užívání procesorů Snapdragon nebo služeb Google pro tuto firmu. Čínská vláda se prozatím v tomto sporu držela zpátky a nechala své dva velké mobilní giganty bojovat na vlastní pěst, ale evidentně došla trpělivost nakonec i Pekingu. A momentálně přemýšlí nad odvetným opatřením, které výrazně bolelo největší americkou firmu zainteresovanou v Číně – Apple.

K pochopení masivnosti jakýchkoli problému pro Apple je nutné se podívat na poslední jablečná čísla z Říše Draka. CEO Applu Tim Cook si na konferenci v únoru jen a jen liboval zlepšená prodejní čísla společnosti v Číně a v prosince 2017 dokonce dosáhla rekordních výsledků. Za minulý rok výnosy Applu z prodejů v Číně (ke které se počítá i HongKong, Taiwan a Macao) dosáhl 46 miliard dolarů, což je zhruba polovina výnosů z USA a jedná se o 19 % celkových výnosů. Podle posledních průzkumů trhu drží Apple 11 % podíl na obřím čínském trhu a je tak jasné, že Tim Cook měl všechny důvody k optimismu. Prozatím…

Podle zasvěcených zpráv z čínských zdrojů vláda zvažuje kompletní zákaz prodejů Applu z důvodů „národní bezpečnosti“, který by jen navázal na čtyři roky starý zákaz nákupu Apple produktů pro státní instituce, kdy byly citovány stejné důvody. A v podstatě se není čemu divit, protože protistrana při útoku na ZTE a Huawei použila skoro stejné argumenty. Navíc v současné atmosféře obchodní války vyprovokované nedávno masivními celními poplatky Trumpovou administrativou na čínskou ocel a další produkty už nemá čínská strana důvod jednat v rukavičkách.

A podobný zásah by Apple bolel opravdu extrémně, protože ztráta 19 % výnosů a přístupu k nějvětšímu světovému trhu by znamenala bolestnou facku i podobně gigantické firmě. Odhaduje se, že by to mohlo vést až k propouštění 10-20 % zaměstnanců, což by mohlo znamenat až 27.000 lidí. Ze situace by samozřejmě obratně vytěžili maximum na domácím trhu společnosti jako Huawei, jejíž vlajkové produkty v poslední době v kvalitě Applu šlapou na paty (série P a Mate). A svoji polívčičku by si určitě přihřáli i dravci jako Xiaomi, Oppo, Vivo nebo i korejský Samsung.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.