Hodnocení recenzenta

Xiaomi Smart Home Kit už používám více než rok a v podstatě nemám co vytknout. Proto dávám 9,5 bodu z 10 možných. Půl bodíku srážím za aplikaci Mi Home, která by mohla být o kapku přehlednější a kompletně přeložená alespoň do angličtiny. Nyní sice v angličtině je, ale občas se lze ještě setkat s čínštinou.

9.5
Hodnocení recenzenta

Xiaomi má ve svém portfoliu stovky produktů a nezapomíná ani na prvky chytré domácnosti. Těch má v nabídce už strašnou spoustu a středobodem je brána Xiaomi Gateway. Tahle základna spojuje všechny chytré produkty a umožní jejich automatizaci a vzájemnou komunikaci. Gateway a základní senzory jsou součástí startovací sady Xiaomi Smart Home Kit, kterou jsme pro vás otestovali.

Sadu senzorů, včetně Gateway, nám zapůjčila společnost Xiaomimobile.cz. Přiznám se, že jsem si ji sám pořídil už asi před rokem a od té doby jsem ji značně rozšířil o další řadu senzorů.

Proč koupit Xiaomi Gateway?

Odpověď je snadná. Protože je pak ovládání chytré domácnosti rychlejší, pohodlnější a automatizované. Chytrá domácnost není o tom, že zapnete světla a spotřebiče telefonem. Chytrá domácnost se neptá, ale udělá to za vás. Musíte jí to ale naučit, což zabere nějaký čas. Výsledek ale stojí za to. Jenže bez Gateway si neškrtnete a tak je tenhle kit to první, co byste měli zakoupit.

Proč zrovna Xiaomi Smart Home?

Xiaomi má pravděpodobně nejrozsáhlejší nabídku senzorů a smart spotřebičů ze všech výrobců. Navíc neustále přidává nové. Můžeme se tak setkat s detektorem vody, detektorem kouře, detektorem CO², klimatizací atd. Všechny tyhle senzory spravuje Xiaomi Gateway a všechny spolu komunikují bezdrátově skrze protokol ZigBee, který hraje důležitou roli ve světě internetu věcí (IoT). Díky tomu mají senzory nízkou energetickou náročnost a na jednu malou baterii spolehlivě pracují i několik let. Jelikož jsou senzory bezdrátové, tak nemusíte překopávat elektřinu, ale jen je nalepíte přesně tam, kam chcete.

Nesmím zapomenout ani na decentní design všech prvků, jejich nízkou pořizovací cenu a skvělou funkčnost. Navíc lze všechny přístroje spravovat i vzdáleně a tak, i když jste na pivu, můžete vypustit třeba vysavač, před příchodem si klimatizací vychladíte byt na požadovanou teplotu a nebo jen ověříte, zda jste nezapomněli zhasnout.

Obsah balení

V malé červené krabici se zlatým popiskem v čínštině je bezpečně uložena chytrá brána, čtveřice senzorů, náhradní pásky pro uchycení senzorů a čínský návod.

Pokud se blíže podíváme na senzory, tak zjistíme, že balení obsahuje senzor na dveře/okno, senzor pohybu, bezdrátové tlačítko a dálkově ovládanou zásuvku.

Kromě sady mám k otestování i bezdrátový vypínač Aquara, který si také rozumí s hlavní bránou, kostku Cube a teploměr.

Design a zpracování

V podstatě všechny smart produkty od Xiaomi jsou vyrobeny z bílého a matného plastu, což je super, protože vše k sobě krásně ladí. Design všech produktů je velmi povedený a jednotlivé senzory vypadají skvěle.

Ke zpracování nemám nejmenších výhrad, protože ani po roce užívání jsem nezaznamenal problém. Bílý plast se nijak nešpiní a v případě potřeby jej stačí utřít vlhkým hadříkem. Taktéž funkčnost všech prvků je bez chyb.

Nutno dodat, že jednotlivé díly spolu komunikují bezdrátově a jsou napájeny jen knoflíkovou baterií. Nemusíte se toho bát, protože za rok provozu má většina mých senzorů stále přes 50% baterie a baterii lze snadno vyměnit. Bohužel, o stavu baterie neinformuje oficiální aplikace, ale stav lze zobrazit v aplikaci Domoticz, která dále otvírá nové možnosti. O tom ale třeba až někdy jindy.

Xiaomi Gateway

Jak už jsem zmínil, tak jde o hlavní příslušenství, bez kterého smart home od Xiaomi nevytvoříte. Gateway je napájena ze sítě a pro její zapojení musíte pořídit redukci do naší zásuvky. Následně Gateway spárujete s mobilní aplikací Mi Home a k ní pak dále připojujete další senzory a zařízení. Při koupi setu je vše k sobě spárováno již z výroby, takže si ušetříte práci.

Po obvodu jsou RGB LEDky a tak dokáže vytvořit širokou paletu barev o různých intenzitách. Vše záleží jen na vás, protože Gateway je plně programovatelná. LEDky se mohou rozsvítit jen v určitém časovém období, nemusí svítit vůbec a nebo jen když jim k tomu dáte pokyn, a to třeba připojeným senzorem pohybu, tlačítkem…

V útrobách se pak ukrývá i reproduktor, který slouží pro poslech internetového rádia a dokáže upozornit i na nezvaného návštěvníka hlasitým zvukem alarmu. Kvalita zvukového výstupu nijak neohromí, ale svůj účel plní. Pokud se rozhodnete poslouchat prostřednictvím Gateway rádio, měli byste vědět, že při zakoupení jsou v nabídce pouze čínské stanice. Lze to obejít a poslouchat i pár českých stanic. Návod najdete na této stránce.

Senzor pohybu

Tady není moc o čem vykládat. Senzor pohybu zná asi každý a tenhle pracuje na výbornou. Lze k němu přiřadit různé akce. Při detekci pohybu může spustit alarm, rozsvítit žárovku Yeelight a nebo naopak zhasne světla, pokud určitou dobu nedetekuje pohyb. Při detekci vám také může být zaslána notifikace do smartphonu.

Bezdrátové tlačítko

Na první pohled obyčejné tlačítko, ale Xiaomi ho krapet vyšperkovalo. Lze k němu přiřadit totiž až 3 funkce, takže nemusíte mít na každou scénu jiné tlačítko. Software rozezná jeden stisk, 2 rychlé stisky a dlouhé podržení. Jedním tlačítkem tedy můžete ovládat libovolné 3 žárovky Yeelight a nebo klidně jen 2 žárovky a zásuvku. I na tlačítko si nastavíte přesně to, co chcete.

Senzor na dveře/okno

Malý senzor se skládá ze dvou částí a při jejich vzájemném oddálení se vyšle signál do Gateway a ten spustí vámi nastavenou scénu. Senzor využijete hlavně na vstupních dveřích, kdy vás při otevření může informovat notifikací, rozsvítí vám světla a nebo spustí hlasitý alarm. Možností je samozřejmě více. Senzor snadno přilepíte i na okno, kdy se při jeho otevření vypne klimatizace a čistička vzduchu. Při zavření se zase automaticky spustí a vychladí místnost na předem nastavenou teplotu.

Dálkově ovládaná zásuvka

Pokud máte hloupý spotřebič, který ale chcete chytře ovládat, tak využijete tuhle zásuvku. Opět nesmíte zapomenout, že je potřeba redukce do zásuvky. I k zásuvce lze přiřadit libovolný senzor a tak vám může automaticky při pohybu zapnout lampičku a nebo si tlačítkem rozsvítíte vánoční stromeček.

Kromě vzdálené správy měří zásuvka i spotřebu a tu si zobrazíte v aplikaci Mi Home.

Následující prvky sice nejsou součástí startovní sady, ale neměly by vám ve výbavě chybět.

Xiaomi Yeelight

Chytré žárovky disponují Wi-Fi a nechybí jejich napojení k aplikaci Mi Home. Díky tomu k nim lze přiřadit jakoukoliv akci na libovolný snímač a nebo tlačítko. Více o Xiaomi Yeelight se dozvíte v naší recenzi.

Bezdrátové tlačítko Aquara

Designově povedený bezdrátový vypínač, kterým můžete nahradit původní drátové. I tomuhle tlačítku lze přiřadit až 3 funkce, které spustíte buď stiskem jedním ze dvou tlačítek a nebo stiskem obou zároveň. Tohle tlačítko přímo vybízí k ovládání světel. Jediným nedostatkem je zde poměrně vysoká pořizovací cena.

Cube

Tahle kostka mi učarovala, protože toho umí opravdu dost. Má v sobě akcelerometr a gyroskop a tak se ovládá gesty. Těch je celkem 6 a asi nejlepším je otáčení na podložce. Tak můžete například plynule ovládat jas žárovek Xiaomi Yeelight. Mezi další gesta patří otočení o 90°, otočení o 180°, posunutí, zatřepání a dvojité poklepání o stůl. I v tomhle případě platí, že si můžete nastavit jakýkoliv pokyn k libovolnému gestu.

Teploměr

Tenhle kousek umí kromě měření teploty i zjistit vlhkost, takže jej jde použít třeba s klimatizací a nebo zvlhčovačem vzduchu. Při překročení nastavené hodnoty si můžete nastavit libovolný pokyn a klidně i notifikaci do smartphonu.

Xiaomi Smart Home po roce užívání

Sám používám všechny výše uvedené senzory ve spolupráci s žárovkami Yeelight a nelze jinak než chválit. Vše funguje perfektně a k funkčnosti nemám žádné výhrady. Aktuálně moje domácnost disponuje celkem 31 prvky, mezi které patří i robotický vysavač od Xiaomi a nebo elektrický zubní kartáček. Ke všem senzorům je spousta nastavení a možnost různých scén a tak si každý geek přijde na své.

Po pořízení Xiaomi Smart Home už v podstatě doma nepoužíváme klasické vypínače, protože je nahradili senzory pohybu a chytrá tlačítka, která jsou vždy po ruce a lze k nim přiřadit až 3 scény. Díky nízké pořizovací ceně jednotlivých senzorů je jasné, že do budoucna svoji smart home jistě rozšířím o další produkty od Xiaomi.

Závěr

Pokud přemýšlíte nad budováním chytré domácnosti, tak je startovací sada Xiaomi Smart Home Kit skvělou volbou. Nákup vás nijak finančně nezruinuje a jelikož jsou senzory bezdrátové, tak nemusíte řešit nové rozvody. Senzory si jednoduše nalepíte tam, kam chcete. Další nespornou výhodou je, že Xiaomi nespí na vavřínech, ale neustále rozšiřuje nabídku smart zařízení a senzorů, které lze vzájemně propojit.