Mobilní čipsety jsou bezesporu nejdůležitější součástí moderních telefonů a variabilita je v podstatě velmi omezená, protože máme k dispozici jen několik málo jmen co si rozparcelovali trh. Hlavním hráčem je určitě americký Qualcomm, ale taiwanský Mediatek se snaží zuby nehty nabídnout stále slušný výkon za výrazně nižší ceny a po slabším období se mu to opět začíná dařit. Samostatnou jednotkou pak je Samsung se svými čipy Exynos, Huawei s Kirin a už i Xiaomi se Surge, kteří ve valné většině zásobují jen vlastní modely.

I tak však v rámci některých partnerských spoluprací a výpomoci můžeme občas vidět Exynosy v jiných telefonech než Samsung (například Meizu) a nové Xiaomi Surge by se mělo dostat podle posledních zpráv do připravovaných Nokií. Huawei si však tvrdohlavě drží svoji linii a nehodlá si do kuchyně pustit vůbec nikoho. A dnešní analytická konference v Šen-čenu to jen potvrdila, protože vysoce postavený ředitel značky Huawei pan Zhijun Xu natvrdo prohlásil, že neplánují prodat čipy Kirin vůbec nikomu. Strategie firmy je postavena na využití trojice procesorů (Qualcomm, Mediatek, Kirin) v telefonem značky Huawei, aby měl zákazník dostatečnou možnost volby.

A fakt, že Huawei opravdu do vlastního vývoje investuje nemalé prostředky dokonce potvrdil čísly, která jsou opravdu závratná. Firma Huawei jen v roce 2017 investovala 89.7 miliard juanů (14.27 miliard dolarů) do výzkumu a vývoje. V souhrnu za posledních 10 let se jedná dokonce o 394 miliard juanů (61.11 miliard dolarů). I do budoucna budou výdaje na výzkum podle všeho tvořit nemalou část rozpočtu, protože Huawei oficiálně potvrdil investici 15 % zisku právě tam v příštích deseti letech.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.