Redakce : Čtenářská aktivita je vždy vítána s otevřenou náručí a každá uživatelská recenze od našich čtenářů je důvodem k velkému poděkování, protože pomáhá všem ostatním. Přece jen my sami nemáme kapacity na testování všeho co se na trhu mihne. Takže bez velkého zdržování a s malou fanfárou předávám slovo našemu dlouholetému čtenáři Daliboru Pěnčíkovi, kterému tímto děkujeme před nastoupenou jednotkou a rozvinutou zástavou. Hymnu vynecháme, protože jsme se ještě nevzpamatovali z její nové verze. 

Před nedávnem společnost Huawei vydala nástupce velmi povedeného modelu P10 Lite s názvem P20 Lite. Jak si tento telefon vede v záplavě konkurence a zejména konkurence z vlastních řad? Ve střední třídě do 9 tisíc korun (doporučená cena, nepočítám „šedivky“) s poměrem displeje 18:9 v podstatě nemá telefon dle mého názoru konkurenci (kromě konkurence z vlastní stáje). Již skoro dva roky starý SoC Kirin 659 i v dnešní době odvádí skvělou práci, co se výkonu týče. Dále USB-C (i když jen ve specifikaci USB 2.0), Bluetooth s podporou AptX a připojením až dvou zařízení zároveň, rychlo-nabíjení , Android 8.0 s nadstavbou EMUI 8.0. Dále 4 GB RAM, 64 GB uživatelské paměti, skvělý design, duální fotoaparát nebo displej s poměrem stran 18:9 dělají z telefonu opravdu krále střední třídy.

V tabulce níže jsem se zaměřil na konkurenci z vlastní výroby společnosti Huawei/Honor.

Pokud Vám nezáleží na rychlonabíjení, nebo nepotřebujete nutně výřez v horní části displeje, tak se při
nákupu dá výběrem konkurenčního modelu docela ušetřit.

Porovnání s mým stávajícím telefonem Huawei P10.

Rychlost prostředí, odezva a výkon nemá cenu srovnávat, ten je u loňské vlajkové lodi neoddiskutovatelně vyšší. Na běžné použití však P20 Lite stačí bohatě. V porovnání obou telefonů a po cca 14ti denním testování se mi na 90% líbí P20 Lite oproti P10 více (když je máte položené vedle sebe vypadá P10 jako obstarožní kousek s obrovskými rámečky nahoře a dole). Displej se mi líbí víc u P20 Lite, protože má takové přirozenější barvy. Ochranné pouzdro je však podle mého u P20 Lite nutností, jednak kvůli hodně kluzkým zádům a také jako krytí vystouplého zadního fotoaparátu. Výřez v displeji telefonu je na zvážení každého uživatele. Mě se moc nelíbí, ale zase je možnost ho softwarově skrýt a pak už telefon vypadá dle mého gusta.

Fotoaparát P20 Lite ve dne příjemně překvapil. Při pořizování fotek primárně na sociální sítě je kvalita
srovnatelná s P10. Pokud se setmí, tak už P20 Lite začíná na P10 ztrácet, ale to se dá vzhledem k jiné
výkonnostní třídě čekat.

Galerie snímků :

This slideshow requires JavaScript.

Porovnání snímků P10 a P20 Lite :

This slideshow requires JavaScript.

Samosebou SoC Kirin 659 limituje max. výkon fotoaparátu při natáčení videa, takže se musíme spokojit
s FHD rozlišením při 30ti snímcích (oproti FHD@60fps nebo 4K@30fps) a slow-motion videí s rozlišením
640/480@120fps (oproti 1280/720@120fps). Příjemným bonusem u P20 Lite je podpora Bluetooth kodeku AptX a připojení až dvou zařízení (tedy například hodinky a sluchátka zároveň).

Face unlock u P20 Lite funguje dobře, ale pouze pokud nemáte sluneční brýle nebo se nesnažíte
odemknout telefon a máte slunce za zády, pak je rozpoznání skoro nulové. A co si budeme vykládat s
nadcházejícím létem tato situace bude nastávat v podstatě skoro denně. Ještě že tu máme klasickou čtečku otisků prstů a ty jsou u obou telefonů srovnatelně rychlé.

Doba nabíjení je u obou telefonů srovnatelná, díky implementaci stejného systému rychlého nabíjení a
stejné velikosti baterie. Výdrž mě subjektivně vyjde také stejná. Prostě mi vždy vydrží do večera (takže
6:00 – 22:00, kdy ve 22:00 mám vždy tak 15-30%).

Takže závěrem chci říci, že pokud vám jde o fotky a rychlo-nabíjení, tak je ve střední třídě mezi
novinkami vlastně jediná možnost a to je právě Huawei P20 lite. Pokud tak moc nelpíte na kvalitě fotografií a rychlo-nabíjení neřešíte (nabíjíte třeba každou noc když jdete spát), tak si myslím, že je rozumnější ušetřit 1-2 tisíce korun a koupit si Honor 7x nebo Mate 10 Lite.