Hodnocení recenzenta

Opravdu mě mrzí, že z některých přístrojů mám velmi dobrý pocit v rukou, ale při delším používání zjistím, že ne vše je tak růžové, jak se zdá. Vernee Active má mnoho kompromisů na těch nejméně žádoucích částech, jako jas displeje, téměř nefunkční GPS, video, čtečka otisků a tak dále. Nicméně výdrž baterie je excelentní, konstrukce a materiály jakbysmet, velmi pěkné fotky za dne, kvalitní digitizér a telefon je vlastně fajn používat. Je ale opravdu škoda, že se nepodařilo zmíněné neduhy vyřešit.

5
Hodnocení: X/10

Vernee je jedna z mála značek, o které je poměrně často slyšet, přestože se jedná o relativně malou a mladou firmu, která nedávno oslavila druhé narozeniny. V portfoliu značky se nachází i odolný telefon do nepohody s názvem Vernee Active, o kterém bude dnešní recenze.
Díky Verneemobile.sk za zapůjčení telefonu za účelem recenze Vernee Active.

Balení

Když jsem vzal do rukou krabičku, ve které mi Vernee Active přišel, říkal jsem si, jestli jsem tohle balení už někde neviděl. A po prozkoumání naší nedávné recenze Vernee X a dokonce prvního Vernee Mars jsem shledal, že přece jen viděl. Vernee očividně nemá potřebu nějak inovovat nebo obměňovat svůj design. Snad jen tvar z klasické obdélníkové krabičky na čtvercový formát. Což jim ale jde vlastně k duhu, protože balení je dobře zvládnuté a alespoň si stojí za svým designem. Balení nabízí pouze základní výbavu v podobě obřího adaptéru do sítě s výstupem až 2A a podporou rychlého nabíjení, USB-C kabel, papírové příručky a pinu pro vysunování kombinovaného slotu pro dvě NanoSIM a paměťovou kartu. Bohužel je možné mít pouze dvě NanoSIM nebo jednu NanoSIM a paměťovou kartu najednou ve slotu.
Potěší aplikovaná ochranná folie na displeji rovnou z výroby.

Design a konstrukce

Vernee Active je vlastně můj úplně první odolný telefon, který jsem kdy používal a který jsem dostal na recenzi. Takže pro mne bylo poměrně záhadou, jak se s ním sžiji. Má velké rámečky, je tlustý v pase a místo plastu nebo kovu a skla disponuje kevlarem a gumou.Kromě rozměrů, které jsou na poměry dnešních štíhlých a tenkých telefonů větší, než by snesly reflektory výkladních skříní, se mi s Vernee Active pracovalo překvapivě dobře. Rozměry jsou jmenovitě 156,7×80×11,2 mm a váha 189 gramů. Ale řeknu vám, že jsem se s těmi krytkami, které zajišťují voděodolnost docela pral prvních pár dní. Jsou totiž docela kvalitně utěsněné a poslepu jsem neměl moc šancí jednu nebo druhou otevřít. Ale vše je to o zvyku, po týdnu jsem už celkem věděl kam sáhnout a vše bylo v pořádku. Bohužel, díky odolnému krytu a krytkám vstupů jsou konektory hluboko zapuštěny a sluchátka, která mají větší jack (napadají mě třeba Sennheiser HD239, nebo jakákoliv Grada) k telefonu bez redukce nepřipojíte.

To samé platí pro USB-C konektor, který nemá problémy se standardními kabely, ale třeba můj USB-OTG kabel jsem musel poměrně silou zatlačit, aby jej telefon rozpoznal. Takže trochu pozor na příslušenství, které budete používat.
Záda telefon u jsou z kevlaru a věru se jedná o skvělý materiál, který je velmi příjemný do rukou, nelepí se na něj otisky a má jemnou plastickou texturu. Nahoře je výkus pro 16 MPx fotoaparát, přisvětlovací LED blesk a čtečku otisků.
Spodní hrana nabízí pod krytkou USB-C port, hlasitý reproduktor a hlavní mikrofon. Horní hrana má pod krytkou 3,5 mm jack a sekundární mikrofon.
Na pravé straně najdeme kombinovaný slot pro 2x NanoSIM nebo 1x NanoSIM a 1x MicroSD paměťovou kartu a pod ním je tlačítko. Ovšem nejedná se o klasické tlačítko zapínání, ale tlačítko, které vyvolá nabídku rychlých přepínačů. Bohužel se nedá nijak nakonfigurovat, pozměnit nebo upravit, nebo nastavit třeba jinou funkci. Je to opravdu škoda, protože všechny přepínače jsou ve stahovací liště.


Na opačné straně telefonu najdeme další dvě tlačítka a těmi jsou už klasická kolébka hlasitosti a vypínací/zapínací tlačítko. Všechna tlačítka jsou dobře dostupná, jsou velká a mají dobrou odezvu. Jen trochu nepříjemně rachtají, nicméně s přihlédnutím k tomu, o jaký typ telefonu se jedná, bych to neviděl jako nějaké mínus.


A konečně přední strana, která má celkem příjemně vyvýšené rámečky nad displej, takže při položení na rovný podklad se displej (snad) nepoškrábe. Na něm je z výroby aplikovaná folie, což je příjemné. Dole jsou tři dotyková, bohužel, nepodsvícená tlačítka. A největší komponentou je 5,5″ FullHD IPS displej a nad ním klasická parta prvků – senzor přiblížení, senzor okolního světla, přední kamerka a sluchátko.


Celkově Vernee Active balancuje na hraně běžného a dobrého outdoorového telefonu, má dobře chráněné gumové rohy, velmi pevnou konstrukci, kevlarová záda, ale zároveň se na první pohled nejedná o nějaký ten šílený CAT, který se nechá přejet důlním strojem bez ztráty kytičky.
Jediné, co mi trochu vadilo, byla nepřítomnost nějaké stavové LEDky nebo ambientního displeje.

Hardware

Hardwarová výbava se u takovýchto outdoorových zařízení většinou odehrává ve vodách spíše lowendu nebo midendu (až na pár výjimek od Samsungu např.). Proto mě po zapnutí Vernee Active velmi udivilo hned několik čísel, která jsem viděl v benchmarcích. Srdcem telefonu je procesor MTK Helio P25 (MT6757), v technické hantýrce architektura LITTLE.big 4×2,5 GHz + 4×1,6 GHz s grafickým čipem Mali-T880 MP2. I když to není to, co by mě tolik překvapilo, jako spíše hodnota operační paměti, která se ustálila na vysokých 6 GB a ještě více mě zarazila interní paměť, která má 128 GB! A ještě ji lze rozšířit, jelikož telefon podporuje paměťové karty MicroSDXC až do velikosti 128 GB. Co se výkonů a vnitřností týče, za 290€ (v přepočtu kolem 7515 Kč) to opravdu není špatná nabídka.
Vernee Active také nabízí certifikaci armádního typu MIL-STD-810 (kterou mělo třeba LG V20) a certifikaci IP68. Tedy potopení do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut a kompletní prachuvzdornost (prachutěstnost?).
Potěší také možnost Dual-NanoSIM, tedy dvou SIM v telefonu. A se 128 GB interní paměti bude potřebovat paměťovou kartu opravdu málokdo.
Ke slovu určitě přijdou zkratky jako OTG, NFC, LTE, USB-C a mnoho dalších drobností, které dělají z tohoto „aktivního“ obra docela slušně vybavený telefon.
Baterie s kapacitou 4200 mAh se rozhodně neztratí a předem prozradím, že výdrž je skutečně parádní.
Fotoaparáty s rozlišením 16 a 8 MPx také dělají svou práci vcelku slušně, ale o nich až v příslušné kapitole recenze Vernee Active.

Displej

Zde se již žádné překvapení nekoná, 5,5″ FullHD IPS displej je vlastně očekávaný společník a spíše záleží na dalších aspektech panelu, než na jeho papírových parametrech.
Kvalita zobrazování informací je tak nějak v průměru, klidně bych přidal trochu kontrastu barvám, jsou lehce vymyté (ale možná je to tím, že mám už kolik let AMOLED panel). Pozorovací úhly jsou téměř absolutní, nedochází k žádným změnám obrazu ani z opravdu extrémních úhlů.

Potěšila mě kvalita použitého digitizéru, ten totiž plnil všechny dotekové příkazy na první dobrou. O to víc mě mrzelo, když byl displej mokrý, tak sice reagoval, ale častokrát v úplně jiné části, než kde jsem se dotýkal. Z rovna u outdoorového telefonu bych očekával digitizér, který si s vodou na displeji poradí lépe.


A jelikož se takový telefon bude jistě potloukat kromě vlhkých katakomb i na horách, kde svítí ostré slunce, podrobil jsem jej podobným podmínkám (v Praze) a vynesl ho ze své sluje, kde bohužel příliš nezazářil. Čitelnost displeje na slunci je velmi průměrná, neměl jsem sice problém přečíst co se na displeji zobrazuje, ale právě letní nebo horské slunce by to velmi ztížilo. Ani druhý konec spektra není tak dobrý. Pro čtení facebookových příspěvků ve skrytu horské sluje je minimální jas o trochu vyšší, než by mohl být. Automatický jas fungoval k plné spokojenosti.

Systém – VOS a Android 7

Kde jsou ty doby, kdy každý malý výrobce potřeboval svou vlastní grafickou nadstavbu, aby se odlišil. Dnes je ale situace jiná (naštěstí) a nastupuje éra čistého systému, jak jej Google zamýšlel již od počátku. Přestože se Android 7.0 ve Vernee Active jmenuje VOS, změn oproti Vanilla Androidu je tam tak málo, že mě kromě „rychlého kolečka“ přes tlačítko na levém boku a aplikace fotoaparátu nenapadá vlastně nic. Opravdu se jedná o čistý systém bez nějakých grafických nadstaveb s několika málo funkcemi navíc.


A jak jsem psal ve druhé kapitole recenze Vernee Active, ona funkce navíc je vyvolání rychlých přepínačů pomocí tlačítka na levém boku přístroje. Bohužel se nedá nijak nakonfigurovat, změnit, nebo nastavit třeba rychlou funkci spuštění nějaké z aplikací.


Co se běhu systému týče, tak sem tam by to chtělo trochu chod optimalizovat. Zvláště Google Play dokázal telefon nehezky zaseknout, ale jen na krátkou chvilku. Nicméně jsem posléze zjistil, že je v nastavení pod položkou baterie možnost přepnout telefon do režimu vysokého výkonu a ten většinu neduhů poměrně elegantně vyřešil. Neodstranil je, ale používání bylo díky přepnutí z režimu vyváženého výkonu daleko příjemnější.
Nainstalovaná ROM má několik funkcí omezování výkonu a spoření baterie různými módy, které ještě více zlepšují už takto skvělou výdrž. Bohužel, pro pořádné otestování jsem neměl telefon dostatečně dlouho. Necelých 14 dní mi na koketování s baterií, která dokáže naprosto bez problémů vydržet dva tři dny, nestačí.
Poslední dobou velmi oceňuji výrobce, kteří nemají v úmyslu „nabít“ své telefony pochybnými demo aplikacemi a různými náhražkami stávajících aplikací. Vernee Active má jen to nejnutnější a většina aplikací je rovnou od Google, takže Hudba Google, Chrome, YouTube, Gmail, Maps a tak dále. Což pro základní používání většině uživatelů bude bohatě stačit. Žádné hry, dema, alternativy, ale pěkně vyčištěný systém od nesmyslů.

Baterie a výdrž

Zadní kevlarový kryt schovává poměrně velkou baterii s kapacitou 4200 mAh. Už tohle číslo ve mě vyvolávalo naději, že Vernee Active bude, co do výdrže,  nadprůměrný. A ještě ke všemu se jedná o outdoorový telefon, který by opravdu měl vydržet nejen zacházení bez rukaviček, ale také nějakou tu dobu bez přísunu elektrické energie. K mému štěstí a příjemnému překvapení se vše odehrálo přesně tak, jak se to tvářilo na papíru. I při poměrně vysilujícím testování navigace, různých sociálních sítí, fotoaparátu, poslechu rádia (ano, telefon má FM rádio, kéž by takových bylo více i mezi zavedenými značkami) a hudby z přehrávače a tak dále, jsem neměl problém přežít v poklidu celé dva dny. Přes noc si telefon připojený na domácí WiFi vzal kolem 1-2% baterie, což je samo o sobě známka dobrého odladění ROMky.
Vyjádření nějakým číselným údajem by tedy bylo 8 hodin zapnutého displeje při zbývajících 10% kapacity, a to jsem neměl zapnutou žádnou spořící funkci a měl jsem zvolen režim vysokého výkonu. Jas na automat, ale většinou byl nastavený kousek přes polovinu posuvníku. Takže s trochou snahy opravdu není problém přesáhnout klidně 10 hodin zapnutého displeje, a to je už opravdu špičková výdrž, která bude stačit i na několik dní toulek přírodou.

Čtečka otisků

Tato se nachází na zádech, jen kousek pod fotoaparátem. Její nahmatání poslepu je bezproblémové, její okolí je totiž dobře profilováno a i když by jí slušel centimetr směrem dolů, většina na ní ukazováčkem dosáhne. Její schopnosti jsou, bohužel, velmi průměrné. Přečtení otisku trvá při dobrém rozmaru zhruba 0,5s, ale často jsem čekal déle a většinou jsem musel prst přikládat dvakrát za sebou. A na mokré prsty zapomeňte, s těmi si čtečka vůbec neporadí.
Softwarová výbava zahrnuje pouze možnost odemknutí telefonu. Ani žádná aplikace se nedá uzamknout na otisk, nebo nastavit například placení v Google Pay/Play.
Ano, zde se prokazatelně šetřilo. Na druhou stranu se nejedná o business telefon, ale o nástroj do nepohody, takže přivřu jedno oko vzhledem k okolnostem.

Výkon

Opravdu dlouhou dobu jsem neměl k recenzi nic, co by obsahovalo procesor od společnosti MTK a byl jsem zvědavý, jak si Helio P25 poradí s hrami a benchmarky.
Benchmarky vyšly vcelku dobře, 84 299 bodů v novém AnTuTu v7.0.5. je slušný výsledek.

Ostatní benchmarky, jako je třeba Geekbench, už tak shovívavé nebyly, ale stále jsou to pouze čísla.
Hraní náročných 3D her v čele s Modern Combat 5, Mortal Kombat X a Asphalt Xtreme probíhal celkem dle očekávání. Většina her si nastavila horší grafické nastavení, nicméně po manuálním nastavení na nejvyšší byly všechny hry hratelné. Sice byl občas znát lehčí nedostatek výkonu, ale nejedná se o nic významného. Takže i na Vernee s Helio P25 můžete pařit až do „halelůja“.
Nějaké ty body rozhodně přidává i královská porce operační paměti, která se zastavila na 6 GB, což jsem ještě stále zvyklý vídat u vyšší cenové kategorie a hlavně u telefonů celkově jiného ražení, než je outdoor.

Konektivita, volání a navigace

Jelikož se značka Vernee snaží prodrat mezi konkurenci u nás v Evropě, musí nabízet v rámci boje příslušné parametry LTE . Tím samozřejmě myslím „naší“ hlavní frekvenci, a to 800 MHz neboli B20. A tu Vernee Active má, takže zde je všechno v pořádku. Co se síly signálu operátora O2 týče, neměl jsem žádný problém, signál jsem měl vždy a všude, bez nějakých výkyvů.
Co mě ale trochu trápilo, tak byla síla příjmu WiFi. Tedy ne že by byla pocitově horší, ale ukazatel vždy ukazoval minimálně o jednu až dvě čárky horší příjem, než u konkurenčních přístrojů. Ale signál nikdy nevypadl ani se neztrácel.
Možnosti navigace by měly být, díky použitému procesoru Helio P25 a jeho podpoře satelitů GPS a Glonass, velmi slušné. Bohužel praxe ukázala, že pokud se náhodou ztratíte někde „v terénu“ ať už se jedná o městskou džungli nebo neobydlené svahy Vysokých Tater, máte docela vážný problém. Fixace přibližné polohy bez použití sítí je vcelku rychlá, do půl minuty ve městě není špatné. Problém ale nastává, když se člověk začne pohybovat. Což je zrovna u navigace docela časté. Protože právě s pohybem začíná být navigace značně nespolehlivá a skáče sem a tam mnoho desítek metrů, špatně si drží signál a doporučoval bych se na ni opravdu nespoléhat.
Po zapnutí dat jsem neskrytě doufal, že se situace změní, ale bohužel ani všechny dostupné asistenční služby mě nedokázaly dovést do cíle bez velkých výkyvů a ztrát signálu. To je zrovna u telefonu, který je určený pro nějaké ty delší výlety, kde je značná možnost, že uživatel bude používat navigaci a mapy, velmi nemilá skutečnost.

Fotoaparát a video

Naprostá většina telefonů do nepohody, co jsem tedy viděl výsledky, fotí buďto špatně nebo ne dobře. Velmi jsem se obával fotek a videí i u Vernee Active, přestože 13 MPx se clonou f/2.0 teoreticky vypadá solidně. Rozhodně potěší PDAF zaostřování, s nějakou verzí stabilizace se bohužel ve Vernee Active nesetkáme.
Aplikace, kterou se fotoaparát ovládá, je jedna jediná změna, kterou Vernee má ve své nadstavbě VOS. Nabízí pouze velmi základní funkce focení, videa a panorama, tzv. profesionální režim aplikace neumí, což je celkem škoda. K dispozici je pouze úprava expozice v hledáčku a nějaké ty přednastavené filtry.

Pokud by člověk chtěl upravit třeba kontrast nebo sytost, musí přes ne zcela zřejmé oranžové tlačítko vyvolat menu a posléze se dostat do nastavení a rozkliknout položku s názvem Vlastnosti obrazu, kde každá z pěti položek má tři možné stupně intenzity. Velmi neintuitivní a velmi zdlouhavé.

Takže pro focení zbývá opravu pouze automatický režim, který ale naštěstí není tak špatný. Dokáže celkem dobře detekovat scénu. Klacky pod nohy mu ale házejí funkce jako HDR, které je opravu hrozné, zaostřování, se kterým jsem se někdy docela pral a občas ani dynamický kontrast není ideální. Tak jako tak jsou ale výsledky za dobrého světla nečekaně příjemné na pohled, přestože jim chybí ostrost a lepší prokreslení detailů. Mají dobré barvy a fotky se nejeví jako ploché a bez života. Takže nějaká ta panorámata z hor rozhodně nebudou vypadat špatně.

Kde ale foťák opravu nedokáže fotit, tak je noční scéna. Software se ze všech sil snaží vykřesat co nejvíce prosvětlenou fotku a i když na to samostatný čip stačí, ani objektiv ani software nedokáží tak dobře spolupracovat, aby se dalo mluvit o dobré nebo ucházející fotce. Kromě problémů se zaostřováním je ve fotce extrémní množství šumu a zrna a světla se rozpíjí jako inkoust na pijáku.
Takže denní fotky jsou opravdu příjemné, bohužel, noční nebo večerní focení je „hit & miss“ a výsledky jsou poměrně špatné.

Pak tu máme video až v rozlišení Full HD 1920 x 1080 ve formátu .3GP. Kvalita scény je velmi podobná fotkám, chybí drobné detaily a slévá se do ploch. Což je ale ve světle dalších neduhů to nejméně podstatné. Velkou vadou na kráse je neuvěřitelně kolísající snímková frekvence, která z 30 snímků padá až ke 20 i při relativně nenáročné a dobře prosvětlené scéně v exteriéru. Na záznam se velmi špatně dívá při jakémkoliv pohybu, který se v něm uděje. Co se zvuku týče, tak samotný záznam není z nejhorších, projíždějící metro zachytil telefon vcelku obstojně.
Bohužel nevím, jestli se jedná o můj kus, nebo je to vlastnost telefonu, ale záznam není ani mono ani stereo, ale pouze z jednoho kanálu a vždy hraje pouze z levé strany a je nahrávaný z primárního spodního mikrofonu. Což mi vůbec nejde dohromady, protože ten by měl být dedikován nahrávání pravé strany, nikoliv levé. A to samé se dělo i při nahrávání na záznamník. Dokonce jsem zkoušel i mikrofon na několikero sluchátkách a zvuk byl vždy velmi posunutý právě na levou stranu, přestože se jednalo o striktní mono záznam, který nerozlišuje levou nebo pravou stranu při záznamu.

Zvuk

O ten se stará hlavní reproduktor na spodní hraně, nicméně jeho poslech není příliš příjemný. Zvuk je plochý a hodně plechový, tahá za uši a nemá téměř žádné spodky. Na druhé straně je poměrně hlasitý, takže vyzvánění je slyšet na poměrně velkou vzdálenost.
Druhou stránkou je pak výstup do sluchátek, o který se stará 3,5 mm jack, umístěný pod krytkou na horní hraně. Výstup je v podání MTK jako obvykle příjemný, prokreslený, má plošší charakter a s dostatečnou hlasitostí i pro sluchátka s vyšší impedancí.
Ještě jednou bych rád upozornil majitele sluchátek, která mají objemnější objímku kolem jack konektoru na kabelu, že zdířka je zapuštěná a není kolem ní tolik místa. Takže lépe vyzkoušet před koupí nebo rovnou koupit redukci nebo prodlužovací kabel, který má menší tělo.

Závěr recenze Vernee Active

Množství neduhů a nedodělků je u Vernee Active, bohužel, poměrně velké a i když mám z telefonu celkově dobrý pocit, víceméně nefunkční GPS, špatné snímání zvuků přes integrované mikrofony, velmi špatné video, drobné záseky v chodu operačního systému, ani rychlá ani přesná čtečka otisků, průměrný jas displeje a pár dalších drobností z něj dělá těžko doporučitelný telefon. Na druhé straně je tu odolná konstrukce z dobrých materiálů, která splňuje vojenský standard a kompletní prachuvzdornost, voděodolnost i nárazuvzdornost, skvělá výdrž na jedno nabití, čistý Android (i když ve starší verzi 7.0), podpora „českého“ LTE nebo například slušné fotky za dobrého osvětlení. Takže opravdu záleží na tom, jak bude uživatel telefon používat a zda mu bude vadit některý z neduhů výše vypsaných.
Tolik tedy recenze Vernee Active. Za zapůjčení děkuji slovenskému zastoupení Verneemobile.sk, kde si můžete telefon zakoupit.