Většina smartphonů, které jsou dnes vyráběny, podporuje rychlé nabíjení. Nicméně standardy se v mnoha případech značně liší. Přestože je stále cílem vytvořit jednotný standard pro rychlé nabíjení, zřejmě si na tuto skutečnost budeme ještě chvíli muset počkat. Společnost Qualcomm dnes tiše vydala seznam zařízení, které budou mít vylepšené rychlé nabíjení v podobě Qualcomm Quick Charge 4.0+.

Již v listopadu/novembri 2016 společnost Qualcomm uvolnila technologii rychlého nabíjení QC4.0. Tato technologie podporuje dvojí paralelní nabíjení, čímž se zvyšuje nabíjecí rychlost o 20% a účinnost nabíjení o 30%. Zástupci společnosti prohlašují, že nové smartphony nové generace snapdragon 835 budou mít díky tomu možnost dosáhnout nabití 50% za 15 minut nebo dokonce i za kratší dobu. V podstatě by to mělo fungovat, jako by baterie byla připojena ke dvoum nabíječkám, které sdílejí nabíjení. Což by mělo snížit teplotu při nabíjení a zvýšit účinnost. Qualcomm Quick Charge 4.0+ zároveň podporuje USB Typu- C, USB PD, Best Voltage Intelligent Negotiation Power Management Algorithm (INOV). Díky třetí generaci algoritmu INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage) mohou přenosná zařízení dynamicky určit požadovaný výkon v libovolné době nabíjení, což umožňuje optimální výkon a zvyšuje účinnost.

V červnu/júni 2017 společnost Qualcomm oznámila další vylepšené vydání rychlého nabíjení v podobě Qualcomm Quick Charge 4.0+. Mezi vylepšení patří integrované obvody řízení napájení, inteligentní tepelná bilance a pokročilé funkce zabezpečení. Snapdragon 835 plně integruje tyto funkce.

Dnes společnost Qualcomm tiše vydala na svých oficiálních stránkách seznam zařízení podporujících QC 4.0/4.0+. Tento seznam je poněkud chudobný, neboť obsahuje pouze Razer Phone. Přitom společnost Nubia veřejně prohlásila, že její zařízení N17 bude prvním smartphonem s QC 4.0+ na světě. Zatím není úplně jasné, proč toto zařízení společnost Qualcomm vynechala. Též chytrý telefon LG G7 údajně podporuje QC 4.0, ale to není zatím potvrzeno. Kromě toho podle seznamu existuje dalších 14 zařízení, která podporují rychlé nabíjení QC 3.0 a 6 zařízení, která podporují QC 2.0.

Seznam zařízení s Qualcomm Quick Charge 4.0+

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.