Hodnocení recenzenta

Nejvyšší známku si Amazfit Bip opravdu zaslouží. Za přijatelnou cenu nabízí vynikající výdrž, dobrou čitelnost a dobrou funkcionalitu pro běžného uživatele. A i hračičky si mohou vyhrát díky silné komunitě.

10
10

Nadešel čas pro recenzi. Jak příhodný úvod, když se recenzuje právě časoměr. Možná ale také pro některé nadešel čas i pro jinou věc. A to rozloučit se s mrtvou značkou Pebble. Jako spokojený majitel hodinek Pebble Steel, vám mohu říct, že jsem slušně „nahlodán“.

Tedy, pokud chcete alespoň trochu stylové chytré hodinky, nebaví vás stále myslet na jejich časté nabíjení a jste trochu „geekově“ postižení, máme pro vás skvělou zprávu. Chytré hodinky Xiaomi Huami Amazfit Bip vás dokáží uspokojit. Pouze pro pořádek, u nás se hodinky prodávají s označením Amazfit Bip, nicméně ve světě se můžete setkat i s názvy Lite či Youth.

O ZNAČCE

Společnost Xiaomi je jedna z nejúspěšnějších čínských výrobců elektroniky. Ač poměrně mladá čínská společnost, která má opravdu široký záběr – navrhuje, vyvíjí a prodává smartphony, software a nepřeberné množství další spotřební elektroniky. Založena byla v roce 2010. Co se týče oblasti fitness náramků a chytrých hodinek, tak jejich prvotinou se stal Mi Band v srpnu 2014. O dva roky později byly vydány jejich první smartwatch v podobě AMAZFIT Pace.

Dnes má společnost více než tři tisíce zaměstnanců a její hodnota se odhaduje na 10 miliard dolarů, což ji staví na stejnou úroveň jako Lenovo. V roce 2014 se společnost dostala na pozici světové trojky v počtu vyrobených chytrých telefonů (za Samsung a Apple).

Hodinky jsou koprodukcí Xiaomi a jejich dceřinou společností Huami. Společnost Huami byla uvedena do provozu v roce 2014. Do této doby se již může pochlubit s více než 50 miliony prodaných kusů. Huami je výhradním poskytovatelem nositelných technologií pro výrobce Xiaomi. Získala 35 milionů dolarů ze společností Sequoia Capital, Shunwei Capital Partners, Banyan Capital, Morningside Ventures a Xiaomi. Společnost je soukromá a sídlí v Pekingu a v Mountain View, CA.

Specifikace Xiaomi Huami Amazfit Bip

Provedení

 • 1,28″ transreflexní displej (dobře čitelný i za přímého slunečního světla)
  • rozlišení 176 x 176 bodů
  • zakřivení 2.5D
  • chráněn Corning Gorilla Glass 3
 • odolnost proti vodě IP68
 • procesor: dual-core 1,2GHz
 • technologie: Li-pol
 • kapacita: 190 mAh baterie (výdrž až 45 dní), typ baterie –  Lithium-ion polymer
 • Bluetooth 4.0
 • konektivita: Android 4.4 a novější, IOS 8.0 a vyšší
Konstrukce
 • šířka silikonového pásku: 20 mm
 • rozměry
  • 35 mm šířka (bez korunky)
  • 41,5 mm výška
  • 9,5 mm tloušťka (bez „vybouliny“ senzoru srdečního tepu)
 • hmotnost: 31 gramů
Měření aktivity
 • akcelerometr
 • GPS+Glonass
 • senzor srdečního tepu

Za vypůjčení děkujeme e-shopu Xiaomimobile, kde lze tyto chytré hodinky zakoupit momentálně za 2235 korun českých.

Unboxing

BALENÍ

Chytré hodinky přišli v bílé krabičce s decentním nápisem AMAZFIT, kde pro ně bylo tak akorát místo. Obsahem samotného balení byly hodinky Xiaomi Huami Amazfit Bip, nabíjecí kolébka s USB káblíkem a manuál v anglickém jazyce. Rozhodně by se hodila alespoň jedna krycí fólie.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Díky obdélníkovému tvaru displeje získávají hodinky více sportovnější a modernější nádech. Vzhledově jsou vhodné jak pro muže, tak pro ženy (zejména v jiných barevných variantách). Budou velmi praktickým pomocníkem při sportování a sledování vašich aktivit. Mimo jiné stále ukazují čas. Dost bylo zmateného mávání, aby se zařízení probudilo a ukázalo kolik je tedy hodin. O tom, že máte hodinky na ruce za chvíli ani nevíte, protože jsou velmi lehké (31 gramů).

Amazfit Bip

Nízká váha je ale vykoupená tím, že hodinky jsou komplet z plastu. Dle toho vypadají (když si vezmete lupu) a dle toho i vydrží. Dílensky jsou hodinky ale velmi povedené. Jestli se nemýlím, tak pouzdro je z jednoho plastového dílu do kterého je velmi umně posazený displej. V tomto případě je i uživatelsky velmi příjemné zakulacení hran pomocí 2.5D efektu.

Na hodinkách je jediné hardwarové tlačítko na pravém boku přístroje, které má (i když se točí) funkci pouze stlačení či delšího podržení. Odezva je vynikající a zdvih tak akorát, aby se vám hodinky sami nezapínali a přitom šli lehce aktivovat.

Barevné varianty jsou černé, bílé, pastelově zelené a oranžové. Hodinky splňují certifikaci IP68 – jsou tedy prachu a vodě odolné.

Pásek (20 mm) je uživatelsky vyjímatelný a to i bez použití jakýchkoli nástrojů. Neb osička je na pružince a pásek lze vyměnit do pár vteřin. Pásek je velmi příjemný na dotek a měkký. To má ale i svojí stinnou stránku, neb se rychle ošoupe. Exponovaná lesklá místa po dvou týdnech nošení jsou trochu vidět i na fotografii níže.

Amazfit Bip

DISPLEJ

Velký dotykový barevný displej o úhlopříčce 1,28″ a s rozlišením 176 x 176 bodů je transreflexní LCD a proto dobře čitelný i za jasného slunečního počasí. Je stále aktivní tedy zapnutý a odráží světlo.

Amazfit Bip

Dále je pokryt odolným sklem Gorilla Glass 3 s 2,5D zakřivením, takže by měl být chráněn před poškozením. Nicméně vřele bych doporučoval dokoupit krycí fólii. Přeci jen jde o hodinky, kdy na hodinky za chvíli zapomenete a při výletě o kámen lehce poškrábete. K hodinkám lze dokoupit i obal chránící hlavně rohy (hledejte „protective Case Cover Amazfit Bip“).

Sám mám neblahou vzpomínku při geocachingu, kdy jsem nové hodinky Pebble (též s Gorillou) poškrábal o kámen. Nakonec jsem v sobě našel odvahu a vybaven radami z diskuzních fór akvaristiky, jsem sklíčko vcelku úspěšně přebrousil a samozřejmě hned koupil krycí fólii. Zajímavá zkušenost, kdy jsem ztratil o Gorille Glass iluze. Tedy věřím, že kovu Gorilla Glass při testovacích videí na Youtube odolá výtečně, ale v reálném světě na naše displeje spíše čeká sourozenecký prach a kamínky.

Amazfit Bip

Díky tomu, že nejde o klasické LCD, které máme v mobilech, není displej vidět ve tmě. Proto mají hodinky podsvícení, které se aktivuje buď korunkou či pohybem ruky.

FUNKCE HODINEK

Jak jsem již psal, hodinky umí stále zobrazit čas a datum. Vypadá to směšně, ale v době zhasínacích LCD, jde opravdu o pozitivum dnešních chytrých náramků a hodinek. Navíc díky displeji, lze použít opravdu velké číslice a čas uvidíte i bez brýlí. Samozřejmě je to závislé i na tom, jaký watchface si zvolíte.

Nu a poté je zde smršť moderních vychytávek jako je tříosý akcelerometr fungující pro funkce krokoměru a analýzy spánku (žel pouze pomocí vašeho pohybu (tep není zohledněn)). Barometr, kompas, GPS (i Glonass), kontinuální sledování srdečního tepu, připomínku pasivního vysedávání (hodinky s vámi začnou vibrovat, abyste vstali a trochu se hýbali). Při spárování s mobilem, lze dostávat všechny notifikace, vyhledat telefon pomocí hlasitého signálu (vhodné pro single jedince).

Přesnost jednotlivých senzorů je diskutabilní. Obecně panuje nedůvěra k senzoru srdečního tepu tohoto typu. Záleží totiž na světle a těsnosti utažení pásku. Nejde tak o fixní stejnou nepřesnost.

GPS je už na tom daleko lépe. Přesnost odhaduji na cca 7 metrů, což považuji za dostačující. Signál hodinky dokázaly poprvé chytnout do jedné minuty a to i v zástavbě. Co je škoda (možná jsem jen nenašel vhodnou aplikaci, či nastavení), že když se zapne sportovní aktivita, začnou hodinky sbírat data z GPS a nijak to nekalibrují s údaji z akcelerometru. Hodinky tak dokáží malou vzdálenost „ujít“ i když jsem se vůbec nehýbal (viz obr. níže). GPS se automaticky zapne při startu sportovní (venkovní) aktivity. Nutno podotknout, že GPS je pro baterii velkým jedlíkem.

Krokoměr lze samozřejmě také obelhat a pár kroků „ujdete“ i při práci u počítače.

Bluetooth má skvělý dosah, nicméně s aplikací Mi Fit se hodinky asi dvakrát rozpojily a v tu chvíli ani sami nespojily. I když si někteří uživatelé stěžovali na nízké vibrace, já jsem spokojený a nezmeškal jsem žádnou notifikaci.

Prostředí hodinek

Prostředí hodinek můžete názorně vidět ve videu. Co jsem opomněl zmínit je nastavení sportovních aktivit. Tam lze nastavit automatickou pauzu, kdy se vám vaše výsledky nemusí zbytečně zkreslit jenom tím, že jste si zapomněli stopnout aktivitu, když jste si dali přestávku. Též tam lze nastavit, že se vám hodinky ozvou při překročení určené tepové frekvence (vhodné pro intervalový tréning), při každém uběhnutém kilometru (lze změnit), nebo při dlouhé přestávce.

APLIKACE Mi Fit

Oficiální aplikace Mi Fit je počeštěná a zabere skoro 30 MB ve vašem telefonu. Lze se v ní vcelku rychle orientovat, i když nutno říct, že možností různých nastavení je nepřeberné množství. Do aplikace se můžete přihlásit i účtem od Googlu či Facebooku, v hlavní nabídce je však účet od Xiaomi.

Při prvotním nastavení si můžete nastavit i cíl v počtu kroků, svojí výšku a váhu.

Jelikož aplikace Mi Fit slouží pro všechny chytré zařízení od Xiaomi, následuje vybrání konkrétního modelu Amazfit Bip. Připravte se také na smršť potvrzení oprávnění, neb hodinky sbírají mnoho osobních údajů. Pro paranoiky nevhodné.

Přes aplikaci si pak můžete synchronizovat data z hodinek do aplikace, občas probíhá stahování aktuálních dat A-GPS.

Nabídka v aplikaci Mi Fit

Aplikace má tři hlavní části. Hlavní nabídka – Souhrn. Zde vám aplikace ukáže souhrn vašich statistik (tedy aktivit, spánku, tepu) a motivuje vás k výkonu, v případě, že si budete zapisovat váhu. Já jsem se například dozvěděl, že jsem lehčí než 55% uživatelů Mi Fit ze stejné oblasti.

Z druhé nabídky – Aktivita, si můžete spustit konkrétní aktivitu.

Třetí nabídka – Profil – je asi nejzamotanější. Nutno si ale uvědomit, že aplikace nebyla koncipována pouze pro Amazfit Bip, ale pro celé portfolio chytrých zařízení od Xiaomi. Před nastavením samotného profilu aplikace je tedy pouze jeden řádek s přidaným zařízením Amazfit Bip.

Ale právě až tam najdete moře dalšího nastavení pro vaše hodinky. Zde si můžete stáhnout nové ciferníky (aktuálně 10 nových „watchface“). Můžete zapnout/vypnout zámek obrazovky (dotykový displej pak bude funkční až po zmáčknutí korunky). Zapnout/vypnout oznámení o příchozím hovoru, události, oznámení o nečinnosti. Po klepnutí na tlačítko „Více“ si pak můžete aktivovat notifikace o příchozí sms, oznámení o dosažení denního cíle, připomenutí odpojení.

V další části tohoto nastavení si pak můžete najít hodinky (hodinky začnou vibrovat), nastavit detekci srdečního tepu (lze si nastavit frekvenci při automatické detekci).  Lze si taky customizovat menu v hodinkách a nastavit místo pro předpověď počasí (automaticky či manuálně zadat konkrétní obec).

Aby toho nebylo málo, můžete hodinky povýšit na jiný level i s pomocí dalších aplikací. Zvláště aplikace Tools & Amazfit toho přináší opravdu hodně a těch 90Kč rozhodně obětujte. Navíc podpoříte české IT. O této aplikaci by bylo možné napsat další recenzi, zmíním tedy například možnost propojit hodinky s profilovým programem Tasker. Jak sami autoři píší, je tato aplikace spíše doplňkem k aplikaci Mi Fit.

Pokud se stanete majiteli těchto hodinek a budete chtít z hodinek vymačkat maximum, určitě se podívejte do diskuzního fóra Miuios. K hodinkám je tam krásné 50 stránkové počteníčko.

ZÁVĚR

Hodinky Amazfit Bip nejsou dokonalé hodinky. Uvidíte, že časem Xiaomi vydá další verze, které prostě budou lepší, tenčí, užší rámečky, přesnější. Ale k dnešnímu datu (tedy jaro/2018) neznám za podobné peníze lepší variantu. A to se mi při recenzování čínské techniky ještě nestalo. Za 2000 korun českých tedy dostanete zařízení, které funguje a dělá to co slibují marketingové materiály.

Jako nejdůležitější klady považuji výdrž baterie, která dosahuje měsíce až měsíce a půl (dle toho, jak dáte hodinkám zabrat, přičemž žroutem bude GPS a zapnuté senzory). Též krásně čitelný displej se povedl. A i Geekové se mohou „vyblbnout“, neb díky silné komunitě jdou hodinky kompletně počeštit a dále namapovat na nějakou vlastní úlohu například v aplikaci Tasker. Tím i pro ty, co se jim na ruce pohupují otřískané Pebble, nadešel čas zvolat „král je mrtev, ať žije král!“.

Výhody

 • Vynikající výdrž baterie
 • Vodě a prachu odolné
 • Velká komunita
 • Svižné
 • Propojení s aplikací Tasker
 • Vynikající čitelnost
 • Dotykový displej
 • Dobrý poměr výkon/cena

Nevýhody

 • Uzavřený systém
 • Široké rámečky
 • Křehké
 • Plastově i vypadají
 • designová kopie Apple

 

Za vypůjčení děkujeme e-shopu Xiaomimobile, kde lze tyto chytré hodinky zakoupit momentálně za 2000 korun českých.