Společnost Broadcom si brousila zuby na akvizici Qualcomm už dlouho. Jisté indicie naznačovaly, že tento odkup měl jen posloužit k tomu, aby Broadcom po svém přesunu ze Singaruru do Spojených států měla neomezené pole působnosti a vliv na trh s mobilními technologiemi.

Už loni však analytici předpokládali, že tato fúze bude blokována vládou v rámci antitrustových opatření nebo proto, že Broadcom bude i nadále považována za zahraniční společnost, která pracuje s citlivou technologií, což by mohlo mít vliv na bezpečnost.

Akvizice by ovšem nejdříve musela projít schválením Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), která se však k tomuto spojení společností Qualcomm a Broadcom stavěla spíš negativně, a to i přesto, že suma, kterou Broadcom za Qualcomm nabízela byla astronomická. Jednalo se o 117 miliard dolarů.

Qualcomm

CFIUS vydal také přípis, ve kterém upozorňuje na možná bezpečnostní rizika, která by vyplynula z tohoto spojení. Mimo jiné to bylo i značné omezení účasti Spojených států na vývoji 5G sítí a bezdrátových komponentů s jejichž využíváním se počítá už v příštím roce.

CFIUS zaslal své doporučení k zamítnutí této akvizice i prezidentu Trumpovi, který na základě toho vydal toto pondělí výnos, kterým zakázal převzetí Qualcomm singapurskou společností Broadcom.

Qualcomm

V oficiálním prohlášení Donalda Trumpa se uvádí: „Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k tomu, že společnost Broadcom, prostřednictvím výkonu kontroly nad společností Qualcomm, bude činit kroky, které povedou k narušení národní bezpečnosti Spojených států.“.

Po tomto Trumpově prohlášení spadly akcie Qualcomm o 3,8% z 67 dolarů na 60,43 dolarů. Paradoxně se však zvýšila hodnota akcií Broadcom na 264,80 dolarů.

Je ovšem otázkou, jak se k výnosu Trupma postaví samotní akcionáři obou společností. Díky fúzi by totiž mohl vzniknou třetí největší výrobce čipů na světě hned po Intel a Samsung. Z Broadcom se zatím ozývají hlasy, že s tvrzením o ohrožení národní bezpečnosti USA výrazně nesouhlasí. Dost možná bude mít celý tento příběh ještě dohru.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.