Společnost Broadcom si brousila zuby na akvizici Qualcomm už dlouho. Jisté indicie naznačovaly, že tento odkup měl jen posloužit k tomu, aby Broadcom po svém přesunu ze Singaruru do Spojených států měla neomezené pole působnosti a vliv na trh s mobilními technologiemi.

Už loni však analytici předpokládali, že tato fúze bude blokována vládou v rámci antitrustových opatření nebo proto, že Broadcom bude i nadále považována za zahraniční společnost, která pracuje s citlivou technologií, což by mohlo mít vliv na bezpečnost.

Akvizice by ovšem nejdříve musela projít schválením Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), která se však k tomuto spojení společností Qualcomm a Broadcom stavěla spíš negativně, a to i přesto, že suma, kterou Broadcom za Qualcomm nabízela byla astronomická. Jednalo se o 117 miliard dolarů.

Qualcomm

CFIUS vydal také přípis, ve kterém upozorňuje na možná bezpečnostní rizika, která by vyplynula z tohoto spojení. Mimo jiné to bylo i značné omezení účasti Spojených států na vývoji 5G sítí a bezdrátových komponentů s jejichž využíváním se počítá už v příštím roce.

CFIUS zaslal své doporučení k zamítnutí této akvizice i prezidentu Trumpovi, který na základě toho vydal toto pondělí výnos, kterým zakázal převzetí Qualcomm singapurskou společností Broadcom.

Qualcomm

V oficiálním prohlášení Donalda Trumpa se uvádí: „Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k tomu, že společnost Broadcom, prostřednictvím výkonu kontroly nad společností Qualcomm, bude činit kroky, které povedou k narušení národní bezpečnosti Spojených států.“.

Po tomto Trumpově prohlášení spadly akcie Qualcomm o 3,8% z 67 dolarů na 60,43 dolarů. Paradoxně se však zvýšila hodnota akcií Broadcom na 264,80 dolarů.

Je ovšem otázkou, jak se k výnosu Trupma postaví samotní akcionáři obou společností. Díky fúzi by totiž mohl vzniknou třetí největší výrobce čipů na světě hned po Intel a Samsung. Z Broadcom se zatím ozývají hlasy, že s tvrzením o ohrožení národní bezpečnosti USA výrazně nesouhlasí. Dost možná bude mít celý tento příběh ještě dohru.