V červenci 2017 proběhla internetem zpráva, že DR.WEB, ruský výrobce antivirového softwaru, objevil podezření na virovou nákazu ve značném počtu telefonů s Androidem a identifikoval tento virus jako „Android.Triada.231“. Vše pokračovalo 1. března 2018, kdy DR.WEB kauzu rozvinul zveřejněním seznamu 40 low-endových telefonů s Androidem infikovaným tímto virem přímo z výroby a najdeme na něm i modely značek jako Haier, TECNO, Leagoo a jiné.

Některá média tuto zprávu samozřejmě převzala a v rámci poetické licence náležitě zveličila, když zmíněný virus prohlásila za bankovní malware. Reakce na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat a dnes se jako první oficiálně ozvali Leagoo ústy pana Zhu, senior software inženýra značky. Podle něj je celé virové podezření způsobené pouhou kolizí mezi notifikačním modulem operačního systému a reklamním systémem.

Je nesporným faktem, že v podstatě veškeré značky včetně velkých jmen jako jsou Samsung, Huawei nebo Apple v menší či větší míře houfně sbírají uživatelská data v rámci zpřesnění a vyladění cílené reklamy, případně jiných cílů. A v minulosti jsme se už setkali s nejednou kauzou, kdy se dostaly ven informace o shromažďování dat jako jsou identifikační IMEI, MAC adresy, IMSI ID, sériová čísla a jiné. Takže historicky mají výrobci telefonů máslo na hlavě napříč spektrem.

Na druhou stranu ne každé podezření na virovou nákazu je v reálu tím, na co je bombasticky pasováno a jako bankovní malware zmíněný problém opravdu nevypadá. Ostatně v případech bankovních podvodů a podobných je v 99 % případů problém mezi klávesnicí (v případě telefonů asi displejem) a židlí, protože uživatel prostě spustil přílohu v mailu nebo SMS, případně stáhnul z pofidérních zdrojů nějaký program nebo hru.

Navíc podle slov zástupce softwarového týmu Leagoo firma hned po nahlášení potenciálního problému v červenci 2017 jednala a kontaktovalo společnost DR.WEB. Na tomto základě této konzultace pak updatovala operační systém svých telefonů a situaci promptně vyřešila. Poslední poplašná zpráva se tak podle nich naprosto nezakládá na pravdě a neobdrželi od července jedinou stížnost nebo info o možném problému spojeným s tímto virovým podezřením. Což momentálně asi budou řešit žalobou na média šířící tyto zprávy.

V zákulisí se pak dokonce hovoří o případech tlaku výrobců antivirů na producenty telefonů pomocí falešných virových poplachů za účelem dotlačení ke koupi jejich produktu. Oficiální prohlášení Leagoo k celé problematice pak v angličtině (a čínštině) naleznete ZDE.