Hodnocení recenzenta

Prodejním trhákem se Redmi 5 Plus nejspíš nestane, rozhodně ale jde o podařený telefon pro běžného uživatele.

8
Hodnocení recenzenta X/10

Telefony řady Redmi od Xiaomi se na českém trhu dlouhodobě těší veliké oblibě, což dokazují prodejní úspěchy např. modelu Redmi 4X, který nabízí běžným uživatelům skvělý poměr mezi cenou a užitnou hodnotou. Na tento úspěch bude chtít Xiaomi navázat hned dvěma nástupci v podobě telefonů Redmi 5 a Redmi 5 Plus. Na silné a slabé stránky většího a lépe vybaveného Redmi 5 Plus se podívám v následující recenzi.

BALENÍ

Obsah balení bývá u telefonů Xiaomi tradičně velmi chudé a obsahuje jen to nejnutnější v podobě nabíječky, USB kabelu a trnu pro vložení SIM karty. U Redmi 5 Plus můžete navíc počítat i se silikonovým ochranným obalem pro telefon. Ten sedí na telefonu přesně a poskytuje mu kýženou ochranu. Škoda jen ztížené odezvy při mačkání hardwarových tlačítek na boku telefonu. Tahle místa by si zasloužila tenčí a měkčí silikon. Samozřejmostí je i přibalený jednoduchý návod, nově však i v českém jazyce, který je dodatečně přibalen českým distributorem.

Tradičně chudé balení tentokrát rozšířil silikonový kryt

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

K testu mi dorazila černá verze, která vás po vybalení z krabice absolutně nemá čím zaujmout. Není to výtka, řada zákazníků střídmý vzhled vyhledává. Koho černá verze neosloví, může zvolit zlaté či bledě modré provedení. Čeho si však určitě všimnete, je dílenské zpracování, ke kterému nelze mít absolutně žádnou výhradu. Jednotlivé díly na sebe perfektně lícují, nikde nic nevrže a nevydává žádné jiné pazvuky. Pevnost těla je taktéž výborná, za což telefon vděčí kovovým zádům. Horní a dolní okraj jsou kvůli anténám plastové, ale zbytek zad je kovový. Na dotek to ale nepoznáte. Povrchová úprava je polomatná, takže ani otisky prstů nijak zvlášť neulpívají.

Hlavním lákadlem tohoto telefonu by ale měl být 5,99 palců velký displej s poměrem stran 18:9 nebo-li 2:1 v tzv. bezrámečkovém provedení. Boční rámečky nijak extra tenké nejsou, od aktivní části displeje ke kraji telefonu jsou cca 3 mm místra. Pod displejem zůstává cca 1 cm, kam by se čtečka otisků prstů bez problémů vešla. Ta ale našla své místo na zádech telefonu. Prostor pod displejem je tedy nevyužit, jelikož tlačítka jsou součástí displeje. Nad ním má své místo tradičně sluchátkový reproduktor, čočka přední kamery a také blesk. Nechybí ani notifikační bílá LED s dostatečně silným světlem, které u Xiaomi nebývá úplným pravidlem. Celá čelní strana telefonu je pak kryta tvrzeným sklem Gorilla Glass, za což si výrobce zaslouží pochvalu.

Záda telefonu výrobce využil pro již zmíněnou čtečku otisků prstů, jejíž odezva je naprosto perfektní. S rozpoznáváním přiloženého prstu nebyl problém a reakce byly bleskové. Nad čtečkou sídlí dvoutónový LED blesk a čočka hlavní kamery. Bohužel čočka z jinak rovných zad vyčnívá a pokud nebudete nosit telefon v přiloženém či jiném obalu, hrozí její brzké poškrábání.

Pravý bok je u Xiaomi tradičně místem pro kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. K jejich vsazení a odezvě nelze mít žádnou výhradu. Tlačítka se nekývají a mají jistou odezvu. Na levém boku je umístěn šuplík hybridního slotu pro SIM karty, znamená to tedy že buďto použijete dvě SIM karty nebo jednu oželíte na úkor paměťové karty. Spodní strana taktéž již tradičně patří hlasitému reproduktoru, mikrofonu a nabíjecímu konektoru. Reproduktor dokáže hrát hodně nahlas, nechybí mu ani hlubší tóny, ale celkový projev je lehce zastřený. Zklamáním je určitě použití micro USB konektoru. USB-C už by mělo být standardem i u levnějších telefonů. Co však neschází, je audiokonektor na horní straně telefonu a dokonce ani čidlo infraportu.

 

Díky oblým hranám se telefon dobře drží a nemá tendenci v rukou klouzat. Použití užšího displeje se pozitivně projevilo na rozměrech. Výška 158.5 mm a šířka 75.5 mm odpovídají 5,5palcovým telefonům s Full HD/HD displeji. Tloušťka činí příjemných 8.1 mm. Hmotnost 180 gramů není nejnižší, ale vzhledem k rozměrům není nijak dramatická.

DISPLEJ

Displej by měl být hlavním lákadlem tohoto telefonu. Po vzoru prémiových modelů loňského roku, má kromě zúženého poměru stran i zaoblené rohy, které vypadají poměrně efektně. Použitý IPS panel s rozlišením 2160 x 180 px nabízí velmi dobré barevné podání, příjemnou sytost barev i dostatečně velký rozsah podsvícení, který zajistí dobrou čitelnost jak za šera či tmy, tak i za jasného dne. V systému si navíc můžete aktivovat čtecí režim, který eliminuje modré světlo. Regulace intenzity podsvícení je automatická a k její funkčnosti nemám připomínky. Velmi vítanou funkčností, obzvláště při přihlédnutí k umístění čtečky otisků prstů, je možnost probuzení telefonu poklepáním na displej.

HARDWARE A VÝKON

Výkon je oblast, kde Redmi 5 Plus určitě nestrádá, a to přes to, že je použit již dva roky starý procesor Qualcomm Snapdragon 625, který Xiaomi použilo již u dvojčat A1 a MI 5X. Procesor má stále síly dost i na hraní graficky náročnějších her či přehrávání Full HD videí v H.265. S HDR obsahem si už ale procesor nerozuměl, což vzhledem k „ne HDR“ displeji nevadí. V nejnovější edici Antutu činí skóre tohoto procesoru 76 tisíc bodů.

Plynulému chodu systému a aplikací napomáhá 3GB operační paměť. Datové úložiště má celkovou papírovou kapacitu 32 GB. Pro potřeby uživatelů je reálně k dispozici 22,4 GB. Na výběr je však i o 700 Kč dražší varianta s dvojnásobnou kapacitou úložiště a 1 GB RAM navíc. Papírová rychlost eMMC paměti je hodně podobná výsledkům u Xiaomi A1, tedy nijak oslnivá. Praktický dopad na plynulost a odezvu systému není ale žádný. Přenos souborů mezi telefonem a počítačem plně využívá propustnosti USB 2.0 rozhraní, a to v obou směrech.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Xiaomi a jeho tradiční nadstavba MIUI nesmí chybět ani v tomto telefonu. Konkrétně se jedná o MIUI ve verzi 9.2 postavená nad Androidem 7.1.2 Nougat. Tradičně MIUI přináší funkčnosti, které jinak musíte řešit doinstalováním dalších aplikací, zároveň však není systém po prvním zapnutí zaplevelen zbytečnými aplikacemi, které byste v lepším případě odinstalovali, v tom horším jen deaktivovali, jako u jiných výrobců.

Pokud jste již telefon s MIUI měli, budete se v systému pohybovat zcela intuitivně. Jestliže přecházíte z čistého Androidu nebo z telefonu s jinou nadstavbou, budete některé položky v nastavení hledat trochu déle. Na MIUI se dá však rychle zvyknout.

V jiných recenzích jsem se dočetl, že systém občas zaškobrtnul, a snesl by proto ještě optimalizovat. Já jsem při testování žádný takový problém nezaznamenal. Možná je to i tím, že mi krátce po spuštění systém nabídl aktualizaci, která právě měla zlepšit optimalizaci systému. K plynulosti systému, spouštění aplikací a jejich přepínání nemohu mít sebemenší výtku. Vše funguje jak má a výrobci za odladění systému patří palec nahoru.

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita baterie s hodnotou 4 000 mAh dává papírově tušit, že výdrž by mohla být solidní, a to se také potvrdilo. Po nabíječce se budete shánět nejdříve druhý den večer a jen v případě, že telefon bude mít za sebou dva náročnější dny. Jestliže jej nevystavíte většímu zápřahu např. hraním her, dva a půl až tři dny bez nabíječky bez problémů zvládnete. Během noci, kdy jsem měl telefon v režimu Letadlo ubyly z celkové kapacity jen 2 % energie.

Výdrž je tedy silnou stránkou telefonu. To už se ovšem nedá říci o době nabíjení. Ze 13 % do plné kapacity trvalo nabíjení rovné dvě a půl hodiny. Přibalená nabíječka disponuje standardním výstupem 5V/2A. Podpora rychlého nabíjení telefonu i nabíječce chybí, což vzhledem k ceně nelze brát jako mínus. Musíte tedy s dlouhou nabíjení zkrátka počítat.

 

KONEKTIVITA

Jestliže je telefon určen pro globální trhy, nesmí mu chybět podpora LTE na klíčové frekvenci 800 MHz, což telefon plní. Bez datového připojení i mimo velká města nezůstanete. Chybět by někomu mohla jen podpora VoLTE. Wi-Fi je duální, tudíž se můžete připojit k sítím na frekvenci 2,4 GHz i 5 GHz. Stabilita i citlivost jsou zcela bezproblémové. Bluetooth ve verzi 4.2 čile komunikoval s náramkem Mi Band 2 i zabudovaným handsfree v autě. Infraport s dodávanou aplikací si zdatně poradil s ovládáním i starší TV.

Nechybí ani FM rádio, ze kterého můžete nahrávat. Zamrzet může absence RDS. Co tedy chybí? Je to NFC, což vzhledem k rozšiřování bezkontaktních mobilních plateb, které už i u nás nabírá na intenzitě, bude pro nemálo zájemců výrazná slabina.

GPS

Podpora GPS, GLONASS i BDS vám zajistí bezproblémovou lokalizaci kdekoliv na světě. Fix byl rychlý a přesnost příkladná. Telefon je vybaven i elektronickým kompasem, který je doplněný i jednoduchou aplikací s informacemi o zeměpisné šířce a délce.

FOTOAPARÁTY

Xiaomi se do duálních fotoaparátů zatím příliš nehrne a platí to i pro Redmi 5 Plus. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 12 Mpx, fázové ostření a objektiv s hodnotou světelnosti F2.2. Za dobrých světelných podmínek zvládá telefon pořizovat slušné fotky s dobrou kresbou i detaily (samozřejmě za přihlédnutí k ceně telefonu). Ostření je skutečně bleskové a pohrát si můžete i s hloubkou ostrosti. HDR režim si poměrně slušně poradil s protisvětlem i jasnými částmi focené scény. Vyhněte se však režimu Panorama. Výsledné fotky jsou neostré a detaily rozpité. Za umělého osvětlení nebo horších světelných podmínek kvalita fotek poměrně výrazně klesá, nastupuje šum a neostrost. Lehce se dá situace zachránit bleskem.

Totéž, co pro fotky, platí i pro video. Za dobrého světla natočíte pěkná videa, a to dokonce i ve 4K rozlišení. Natáčet můžete i zpomalené a časosběrné video, u kterého si můžete nastavit snímkovou frekvenci. Kvalitu videí ovšem sráží absence jakékoliv stabilizace. Tu si budete muset vyřešit jiným způsobem.

Máte-li rádi selfie fotky, tento telefon nebude vaším favoritem. Přední 5Mpx kamera příliš detailů nevykouzlí a za horších světelných podmínek dostanete místo fotek rozmazané omalovánky plné šumu, které nezachrání ani přední blesk.

Výchozí aplikace k fotoaparátu umožňuje základní nastavení včetně tradičních filtrů i zjednodušeného manuálního režimu. Rozhodně ale nečekejte možnosti jako u dražších telefonů. Zde se zkrátka počítá s focením ve stylu „cvakání bez rozmyslu“.

ZÁVĚR

Xiaomi Redmi 5 Plus nemá z mého pohledu žádnou zásadní chybu, pouze vlastnosti, které jej mohou u jistých skupin zákazníků diskvalifikovat. Někomu budou vadit již poměrně velké rozměry, které již odpovídají telefonům řady Note. Jinému může vadit dlouhé nabíjení nebo jen průměrný fotoaparát. Skutečně škoda je absence NFC. Vzhledem k tomu, že tělo telefonu není unibody konstrukce, prostor pro anténu této bezdrátové technologie by se určitě našel. Na druhou stranu je potřeba vyzdvihnout podařený displej, pevné a velmi dobře zpracované tělo, dostatečný výkon i na hraní náročnějších her a skvěle optimalizovaný systém. K jeho výhodám je navíc potřeba přičíst tradičně nadprůměrnou podporu ze strany výrobce.

Za zapůjčení telefonu k testu děkujeme e-shopu Beryko.cz, kde si Xiaomi Redmi 5 Plus můžete zakoupit aktuálně za cenu 4 890 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.