Ačkoliv je čínský Mediatek se svými procesory v posledním roce v útlumu a ústup ze slávy je poměrně markantní, tak rozhodně bitvu nevzdává. Vlajková loď Helio X30 sice zklamala v podstatě na všech frontách, ale budoucnost ve střední třídě nevypadá až tak zle, podle toho co jsme měli možnost zatím vidět o chystaných procesorech Helio P40 a P70. Ale ještě jeden model by měl být na cestě a Helio P60 by mělo podle všeho být představeno na MWC 2018.

Tomu alespoň nasvědčuje výsledek z benchmarku Geekbench, kde prototyp označený jako „MTK P60 WMC Demo“ dosáhl velmi slušných výsledků. Podobně jako konkurence od Qualcommu použil Mediatek k testům referenční model telefonu se 4 GB RAM a Androidem 8.1, takže se nejedná o žádný reálný kousek a slouží pouze k předvedení schopností procesoru.

Z benchmarku nejdou vyčíst žádné konkrétní přesné informace, ale výsledné skóre v single-core testu je příliš vysoké na Cortex-A53 jádra, takže se dá očekávat minimálně Cortex-A73. Procesor bude osmi-jádrový a dá se očekávat podobný big.LITTLE design jako v případě procesorů Helio řady X. A dosažené výsledky jsou opravdu velmi slušné a rovnají se zhruba Snapdragonu 660. Ale nesmíme zapomínat na fakt, že procesory od Mediateku měly vždy Achillovu patu v grafické části čipu, takže na kompletní zhodnocení výkonu musíme ještě počkat.

Je také velmi zajímavé, že se Helio P60 už objevilo ve výsledcích a po nejočekávanějším Helio P70 není stále ani stopy, ačkoliv už bylo potvrzeno, že se na MWC 2018 objeví reálně v telefonu Ulefone T2 Pro (psali jsme včera). Každopádně budeme Mediateku držet palce, protože náskok Qualcommu se v poslední době stával příliš velký a to není nikdy dobře pro zdravé konkurenční prostředí.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.