Při testování a porovnávání smartphonů a procesorů jsou obvyklým měřítkem výsledky benchmarků, které pořádně proklepnou syntetický a grafický výkon pomocí série testů. Ale příchodem AI (tedy umělé inteligence) do telefonů už testy nejsou tak jednoduché a jednoznačné, protože se musí vzít v potaz i právě schopnosti AI čipu. Prvním procesorem s vestavěnou AI je Kirin 970 a použit je pak v modelu Huawei Mate 10 Pro. A ačkoliv podle benchmarků by třeba ani nebyl výkonnostně výrazně lepší než řešení od konkurence, tak pravda je někde jinde. A video z produkce Huawei UK nám ukazuje schopnosti čipu samostatně řídit automobil.

Vyvoleným vozem je Porsche Panamera a ačkoliv se zdá, že řídit auto přece pro AI nemůže být žádný velký problém, tak to není zcela pravda, protože detekce a identifikace překážek není jen tak jednoduchou záležitostí. Rozlišit mezi nutností se překážce vyhnout nebo ji překonat je „vyšší dívčí“ a NPU uvnitř Huawei Mate 10 Pro se úkolu zhostí na výbornou, jak se můžete přesvědčit v následujícím videu.

Procesor Kirin 970 je vyroben nejmodernějším TSMC 10nm výrobním procesem a je v něm přes 5.5 miliard tranzistorů. Huawei zvolil energeticky úspornou heterogenní architekturu k vylepšení výkonu AI a speciálně vyvinutá HiAI mobilní výpočetní architektura s prvním vestavěným NPU (Neural Network Processing Unit) se postará o zbytek. Rozlišovací schopnost čipu je až 2005 snímků za minutu, což umožňuje opravdu funkční bezpečné řízení auta. Budoucnost máme přímo před námi na talíři.