Před pár dny jsme se dozvěděli plány Qualcommu spojené s plánovým příštím vlajkovým procesorem Snapdragon 855 a hlavně s modemem X24. Ten by měl být prvním LTE modemem vyráběným 7nm procesem  a mělo by jít o kategorii 20 schopnou rychlosti downloadu až 2 Gbps. To jsou závratná čísla a nedostaneme se k nim ještě hezkých pár let, protože přechod na 5G technologie bude pomalý a bolestný. Ale i současné 4G sítě zvládají slušné rychlosti a do rukou se nám dostal přehled zemí s průměrným pokrytím LTE signálem a jeho rychlostí. Takže jak jsme na tom ?

Jde o data společnosti OpenSignal z února 2018, takže se dá předpokládat velmi solidní aktuálnost. První porovnání nám ukazuje celkové pokrytí LTE signálem a tady jsme dokonce v první desítce celosvětově s pokrytím 87.37 %. Na špici samozřejmě Japonsko a Jižní Korea, ale to asi překvapí málokoho. Jen škoda, že naši operátoři pokryli asi zcela neobydlené oblasti v rámci projektu „Internet do lesů a hvozdů“ a zapomněli na velké úseky například dálnice D1…

Ani v porovnání průměrných rychlostí na tom nejsme kdovíjak špatně a uzavíráme druhou desítku se 30.31 Mbps. Což je velmi slušné při pohledu na 44 Mbps vítězů ze Singapuru a jsme na tom výrazně lépe než i některé z teoreticky velmi civilizovaných zemí jako je Japonsko (25.39 Mbps), Německo (22.67 Mbps) nebo USA (16.31 Mbps). Takže už nastal čas operátorům odpustit a otevřít šampaňské ?

 

Ne tak docela, protože pokrytí a rychlosti jsou nám platné jako mrtvému kabát, když máme asi nejdražší data na světě a v přepočtu na kupní sílu asi i ve vesmíru (i když jen těsně za slepými ještěrkami z Betelgeuse VII). Naši operátoři se navyšování datových limitů za rozumné ceny bojí jako čert kříže a dočkáme se jen marketingových perel typu „specifický trh“, „nabídka ušitá na míru českým zákazníkům“ nebo „buďte rádi že nás máte“. Ale jinak jen samá pozitiva a životní jistoty.