Jak jsme už psali ve včerejším článku, tak šéfové hlavních amerických bezpečnostních agentur během slyšení před senátní komisí varovali americkou veřejnost před bezpečnostními riziky spojenými s užíváním telefonů značek Huawei a ZTE. Hlavním zmíněným důvodem bylo možné propojení těchto technologických gigantů s čínskou vládou a možné zneužití nasbíraných dat mezi zákazníky.

Huawei se ozvali obratem a dnes se k nim také připojili s oficiálním prohlášením i ZTE, kteří kategoricky odmítli veškerá obvinění jako zcela nepodložená. Podle jejich slov je firma veřejně obchodovatelnou společností, která dodržuje veškeré zákony a regulace na všech trzích kde působí, včetně USA. Dodávají také, že jejich veškeré technologie prochází striktní kontrolou a musí dodržovat veškeré standardy požadované mezinárodními certifikacemi a dohodami, takže je podobné nařčení velkým překvapením.

Čína už v minulosti vyjádřila znepokojení nad údajným nárůstem protekcionismu a lobbystických tlaků na americkém trhu v souvislosti se zákazem velkých transakcí pod pláštíkem blíže neurčených bezpečnostních důvodů. To se stalo například při nedávné připravované koupi americké firmy na transfer financí MoneyGram International čínskou společností Ant Financial, případně pak známý krach námluv značky Huawei s americkými operátory Verizon a AT&T.