Počínaje loňským rokem se stále zvyšují ceny komponentů pro chytré telefony. Tento trend bude pokračovat i v roce 2018. To s sebou nese i nárůst prodejních cen telefonů.

Podle analytiků z TrendForce bude v roce 2018 tržní dynamika slabá zejména u malých výrobců, kteří musí často upravovat ceny telefonů směrem dolů, aby zůstali konkurence schopní.

U velkých firem by prodeje měly zůstat na úrovni loňského roku a celosvětová produkce a prodeje by měly letos dosáhnout na 1,5 miliardy kusů, což představuje pouze 2,8% ročního růstu a jedná se tak o 5% pokles.

Společnost TrendForce také sestavila tabulku, kde je vidět, jak se změní podíl na trhu. Podle těchto údajů bude i nadále trhu vévodit společnost Samsung, její tržní podíl se však sníží z 21,9% na 20,3%. Objem výroby v roce 2018 se odhaduje na 300 milionů kusů, což je 5% meziroční pokles.

V roce 2018

Loňská „dvojka“, společnost Apple, by si i letos měla udržet svou pozici. Ve třetím kvartálu 2018 plánují tři nové modely telefonů s technologií FaceID a celoplošným displejem. Díky tomu se předpokládá 6% nárůst objemu výroby.

Čínští výrobci chytrých telefonů sice zaznamenali v poslední době nárůst prodejů, ale to souvisí především se silnou domácí spotřebou. Ovšem i čínský trh začíná být nasycený a proto se výrobci čím dál tím více obracejí na mezinárodní trhy a spolupracují se zámořskými operátory, aby si udrželi své tržní podíly. Předpokládá se navýšení prodejů na 176 milionů kusů při tržním podílu 11,6%.

Společnosti Oppo a Vivo v roce 2017 zaznamenaly meziroční nárůst o 13% respektive 17%. Díky tomu se dostali v rámci celosvětového žebříčku na čtvrté a páté místo. To by měli obhájit i v letošním roce. Naopak společnost Xiaomi by si v letošním roce měla polepšit. Očekává se, že objem výroby by měl narůst na 107 milionů kusů, a to je o 15% více než v roce 2017. Tím by se teoreticky měla dostat v rámci prodejů před Oppo.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.