Velmi nedávno se v podstatě už dohodnutý vstup firmy Huawei na americký trh skrze operátory stal terčem silného tlaku se strany americké vlády a ze všeho tak nakonec překvapivě sešlo. Jedním z uvedených důvodů bylo velmi blízké propojení firmy s čínským establishmentem a s tím spojené bezpečnostní otázky. A podle televize CNBC teď dokonce šéfové bezpečnostních agentur CIA, FBI a NSA radí americkým občanům, aby se obecně vyhnuli telefonům od Huawei a ZTE.

Šéf FBI Chris Wray se nechal osobně slyšet, že je znepokojen riziky spojenými se společností navázanou na čínské špičky a obecně k nebezpečí možné krádeže informací a špionáže. Republikánský senátor Richard Burr jako hlava senátní bezpečnostní komise si pak obratem přihřál polívčičku slovy, že velké čínské firmy jako Huawei a ZTE jsou známy svým napojením na čínskou vládnoucí garnituru. Někteří američtí zákonodárci pak dokonce uvažují o protlačení zákona o zákazu používání telefonů Huawei a ZTE zaměstnanci státních agentur a podniků.

Huawei si to samozřejmě nenechali jen tak líbit a v komuniké pro televizi CNBC obratem vzkázali, že jsou si vědomi lobbystických tlaků v části americké vládu snažících se zamezit jejich podnikání na americké půdě. Dále pak jednoduše poznamenají, že jim důvěřují vlády a zákazníci ve 170 zemích světa a jejich přístroje neznamenají větší ohrožení kyber-bezpečnosti než všechny ostatní, protože ostatně sdílejí identické distribuční kanály a výrobní kapacity.

A náš názor ? Inu, velmi jednoduchý. Za vším hledejte peníze a Huawei i ZTE patří k největším výrobcům modemů a komunikačních technologií obecně a bitva o telefony je tak pravděpodobně jen další kapitolou konkurenčního boje a lobbystických tlaků. Politické a bezpečnostní přesahy jsou spíše vtipné, když si člověk uvědomí, že to byla právě americká vláda, která byla prokazatelně nachytána se staženými kalhotami jak špehuje (nejen) vlastní občany pomocí veškerých možných elektronických prostředků. A v době kdy Čína efektivně patří mezi největší americké věřitele a obchodní partnery jsou podobné populistické výkřiky ukázkou absolutního pokrytectví.

Správný paranoik si stejně nemůže pořídit telefon žádný a bojí se i otevřít ledničku, protože vás dnes špehují naprosto všichni, ať už jde o americké firmy jako je Apple, Google, Facebook či Microsoft, nebo jejich čínské protihráče. Takže můžeme doporučit jen alobal a legendární NoPhone.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.