Hodnocení recenzenta

Dobře vyrobení a zpracovaný dron s užitečnými funkcemi, velmi dobrou výdrží a Full HD kamerou s FPV přenosem jako bonusem navíc.

7.5
Hodnocení recenzenta X/10

Dron Hubsan s kódovým označením H501S je druhým nejlépe vybaveným dronem tohoto čínského výrobce v řadě FPV, tedy dronů s kamerou a přímým přenosem obrazu do ovladače. Dron je určen zkušenějším majitelům, kteří již mají něco nalétáno. Bát se jej ale nemusí ani úplní začátečníci, kterým dron nabídne užitečné funkce usnadňující let i ovládání.

BALENÍ

Dron dorazil v černé krabici, která odpovídá barvě samotného dronu. Zvolit však můžete i elegantnější bílé provedení. V krabici má vše své místo a je řádně uloženo, aby během transportu nedošlo k poškození dronu či příslušenství. Obsah balení nabízí kromě osmi AA baterií do vysílače vše potřebné. Konkrétně se jedná o osm vrtulí (čtyři tedy náhradní), klíč na jejich utahování, baterii s kapacitou 20 Wh, nabíječku této baterie, manuál a nezbytný vysílač. K němu výrobce přidává plastové skládací stínítko 4,3palcového displeje, které jej zároveň chrání při přenášení. Bonusem navíc je nalepovací filtr na čočku kamery, která má zajistit lepší kvalitu záznamu při ostrém slunečním světle.

Kromě zmíněných baterií do vysílače budete ještě potřebovat microSD kartu pro nahrávání videí a pořizování fotek a USB kabely s microUSB a miniUSB koncovkami. Prvně jmenovaný kabel použijete pro případné aktualizace firmwaru dronu, zatímco miniUSB pro aktualizaci vysílače. To je trošku škoda, miniUSB už se dnes téměř nepoužívá.

KONSTRUKCE A ZPRACOVÁNÍ

Konstrukce Hubsanu H501S ničím nevybočuje ze zaběhnutých standardů. Jde o kvadrokoptéru se čtyřmi bezkartáčovými motory na konci každého ramene. Tělo je zhotoveno z odolného plastu příjemného na dotek. Dílenské zpracování je velmi dobré a nelze k němu mít žádnou zásadní výhradu. Lehké pokárání si zaslouží jen připojování baterie, ze které trčí dvojice vodičů s konektory. Menší slouží k nabíjení, větší pak po připojení k opačnému konektoru k napájení dronu. Když chcete zavřít dvířka za baterií, je potřeba se nějak popasovat s kabeláží a poskládat ji do útrob dronu. Pevnou součástí těla je Full HD kamera, které pochopitelně chybí optická stabilizace.

Mnou testovaný dron je již modernizovaná verze, což poznáte mimo jiné i podle výrazně lepšího vysílače. Dřívější verze měla vysílač z hodně laciných plastů. Což platilo nejen pro samotné tělo, ale i páčky. Tato vezre, označovaná jako H501SS si výrazně polepšila, jak ve zpracování, tak i v použitých materiálech. Na bocích, kde vysílač držíte rukama, je použita soft-touch povrchová úprava. Přibyly také kovové přepínače pro headless mód a follow me mód. Nově je na vysílači umístěno kovové očko pro zavěšení na krk nebo kovový stojánek. Pro lepší příjem signálu pro ovládání samotného dronu a přenosu videa je potřeba k vysílači přišroubovat externí antény.

Jedinou částí vysílače, která neprošla revizí, je displej. Stále má hodně hrubý rastr a nepříliš kvalitní barevné podání. Pro základní sledování obrazu a informací o dronu ale stačí.

LET A VŠE KOLEM NĚJ

Po propojení vodičů baterie k dronu, dojde nejprve k úvodní inicializaci a kalibraci gyroskopu, kdy je potřeba položit dron vodorovně a chvilku s ním nehýbat. Pak následuje fáze kalibrace kompasu. Musíte s dronem ve vodorovné poloze točit po směru hodinových ručiček než začnou signalizační LED pod motory svítit zeleně. Následně musíte dron otočit svisle čelem k zemi a opět točit ve stejném směru. Po pár minutách točení máte zkalibrováno, což dron potvrdí zvukovým znanením.

Bez této procedury nebudete schopni zapnout motory, což se provádí posunem obou regulačních páček do protilehlých dolních rohů. Nemáte-li s drony žádné zkušenosti, jednoznačně doporučuji létat se zapnutou GPS a headless módem, a to hlavně na dostatečně volném prostranství. Než totiž dostanete ovládání alespoň trochu do rukou, stačí lehké škrtnutí o zeď a vrtule jsou ty tam. Jejich kryty nabízí výrobce jako dokoupitelné příslušenství, které vřele doporučuji objednat rovnou s dronem.

Se zapnutou GPS dron drží výšku stabilně, bez ní je kolísání výraznější, ale nejde o nic dramatického. S GPS souvisí také funkce návrat domů (RTH). Tu aktivujete přepínačem napravo od displeje a dál se o nic nemusíte starat. Dron nabere trochu výšku a pomalu se začne vracet na místo, ze kterého vzlétl. Abyste mohli tuto funkci využít, je potřeba, aby měl dron signál z nejméně šesti satelitů, což ve volném prostoru není problém. Jakmile dron nalezne výchozí polohu, začne plynule klesat.

Již jsem se zmínil o headless módu, který si taktéž můžete volitelně zapnout příslušným přepínačem. Tento režim vám umožní létat s dronem do stran bez ohledu na to, kde má nos. Pohnete pravou páčkou do stran a dron letí zvoleným směrem. Velmi užitečná funkce. Follow me režim funguje taktéž bez problému. V dané výšce vás dron následuje. Taktéž jde o užitečnou funkci.

Citlivost ovládání je poměrně velká, pozor tedy na první lety. Citlivost obou polohovacích páček lze dle potřeby posuvnými regulátory upravit dle vlastních potřeb. Při troše cviku se vám dostanete ovládání pod kůži a budete si létání jen užívat.

Pokud dojde ke ztrátě signálu od vysílače, měl by se dron sám vrátit na místo vzletu. Věřím, že tato funkce funguje, protože jsem neměl možnost ji vyzkoušet. Signál byl vždy stabilní a dron poslouchal mé instrukce.

Jednou z nejdůležitějších vlastností dronů je jejich výdrž na baterii. V této disciplíně si Hubsan vedl více než dobře. Výrobcem deklarovaná doba letu až 20 minut je zcela realistická. Samozřejmě záleží na způsobu letu a zda využíváte GPS a nahrávání videa. Za výdrž si každopádně Hubsan zaslouží velkou pochvalu. Horší už je to s nabíjením, které zabere více než tři hodiny. Náhradní baterii ovšem není problém taktéž dokoupit.

KAMERA

Osazená kamera je pevnou součástí těla dronu, což znamená, že se budete muset obejít bez optické stabilizace a navíc  videa nebudou úplně stabilní, kvůli vibracím od motorů. Nejde však o nic dramatického. Snímač s Full HD rozlišením poskytuje videa s 30 sn./s a fotky o tomtéž rozlišení. Obojí postrádá větší detaily, což je vzhledem k ceně pochopitelné. Zároveň však nelze o videích či fotkách říct, že jsou zcela nepoužitelné. Stále musíte mít na paměti cenu dronu a jeho zaměření především na létání. Kameru vnímám spíš jako příjemný doplněk.

ZÁVĚR

Hubsan FPV X4 Brushless H501S je dron, který bez okolků doporučím ke koupi. Vzhledem k ceně nabízí dobrou funkční výbavu a zejména výdrž na baterii. Celý dron je kvalitně zpracován a jeho konstrukce bez úhony přežila i jedno nepodařené přistání pouze s lehkou oděrkou. Mezi klady bezpochyby patří i dobrá podpora ze strany výrobce, a to jak v podobě dokoupitelného příslušenství či náhradních dílů, tak i detailních návodů na instalaci firmwaru.

Slabým místem je určitě kamera, jejíž výsledky mohly být kvalitnější. Pokud vám FPV přenos obrazu nepřináší žádnou přidanou hodnotu, je u Hubsanu na výběr spousta jiných a zároveň výrazně levnějších modelů.

Za poskytnutí dronu k testu děkujeme e-shopnu Gearbest, kde si dron aktuálně můžete zakoupit za cenu cca 5 500 Kč včetně DPH. Díky dostupnosti v českém skladu jej navíc můžete mít doma během pár dní.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.