Hodnocení recenzenta

Yi 4K Action Camera se honosí funkcí natáčet 4K video a to jí jde znamenitě, stejně, jako natáčet v jakémkoliv jiném rozlišení. Fotografie již nejsou tak slavné, na dovolenou bych si raději vzal jiný nástroj. Ale schopnost objektivu vidět až v rozsahu 155° se jistě v některých situacích velmi hodí a velmi kvalitní kovová selfie tyčka se také neztratí. K tomu lze připočítat skvěle odladěný software a za svou cenu má kamerka co nabídnout. Zamrzí ale nepřítomnost nějaké odolnosti proti vodě a dalším živlům.

7
Hodnocení: x/10

Akční kamery jsou posledních pár let vcelku pojem a tak není na škodu také nějakou z nich vyzkoušet.

A protože jsme na Gizchina.cz, co jiného, než nějakou alternativu zavedeným značkám.

Kamera s názvem Yi 4K Action Camera je zástupcem střední třídy, která marketingem cílí hlavně na natáčení 4K videa, jak evokuje již název.

Její schopnosti jsou samozřejmě daleko širší a dnešní recenze Yi 4K Action Camera je z větší části odkryje.

Díky Xiaomimobile.cz za poskytnutí kamerky na recenzi!

Balení a obsah

Krabička, ve které jsem kamerku dostal, je klasické balení, které asi ničím nezaujme. Nicméně vše je dobře popsané, vše je dobře uloženo, krabička je pevná a tvrdá, takže k balení samotnému nemám připomínek. Uvnitř krabičky je uložena selfie tyčka, MicroUSB kabel, Bluetooth dálkové ovládání, několik málo brožurek a samozřejmě kamerka samotná.

 

Kratší unboxing video pro lepší perspektivu o kamerce a balení:

Design a zpracování

Design kamerky se nese v duchu jednoduchosti, nic nezbytně nutného na plastovém, nicméně kvalitně vyrobeném, těle nenajdete. Na přední straně sídlí 12 MPx snímač Sony IMX 377 a objektiv se světelností f/2.8 seskládaný ze sedmi skleněných segmentů a úhlem záběru 155°. Hned vedle nápisu je trojbarevná indikační LED (modrá, červená a fialová barva). Horní strana má na starosti dva polo-směrové mikrofony, hlasitý reproduktor a zapínací/vypínací tlačítko, které slouží také jako spoušť.

Spodní hrana má klasický závit (mount) pro zašroubování na stativ (nebo v našem případě selfie tyčku) a dvířka, pod kterými je baterie s kapacitou 1400 mAh a slot pro MicroSDHD/XC karty.
A nakonec důležitý prvek, kterým je samozřejmě 2,19″ LCD displej s „retina“ rozlišením 640 x 360 pixelů. Ten dovoluje ovládat a nastavovat kompletně vše, co lze na kamerce nastavit.
Rozměry Yi 4K Action Camera jsou 64 x 42 x 32 milimetrů s vahou těsně pod hranici 100 gramů.

Zpracování kamerky je poměrně slušné, tvrdý plast ochrání před nárazy dobře. Jen rohy by mohly být obroušené, jsou na nich zbytky nepřesnosti formy z výroby. Dvířka slotu baterie a MicroSD karty velmi dobře lícují a jsou pevná.

Menší výtky ke konstrukci míří na ochranu dotykového displeje, který nemá žádný rámeček, takže jeho poškrábání bude relativně snadné, a to samé platí pro vystouplou čočku „rybího oka“. To sice má rámeček, ale čočka je stále vyšší než onen rámeček kolem ní, takže poškrábání čočky je celkem nasnadě. Stačilo by přidat milimetr a vše by bylo v pořádku. Displej by měl být chráněný tvrzeným sklem z dílen notoricky známé společnosti Gorilla Glass.

Zpracování selfie tyčky je ale opravdu parádní. Rukojeť je opatřena protiskluzovým pogumovaným povrchem a veškerý zbytek je z kovu. Vše je skvěle opracováno a nikde nejsou otřepy nebo nějaké nedokonalosti, prostě bytelná selfie tyčka, se kterou se můžete v případě potřeby celkem účinně bránit (a ještě se u toho natáčet). Způsob vytažení tyče na požadovanou délku je dílem okamžiku – stačí pootočit vrškem po směru hodinových ručiček, vytáhnout z rukojeti a zpět zaaretovat protichůdným otočným pohybem. Slovy klasika: „Jak primitivní…Ale jak účinné!“.

 

K dálkovému ovladači není moc co napsat. Je plastový a uložený v gumovém krytu, který se dá zasunout do klipsu na rukojeti selfie tyčky. Velké tlačítko spouště i přepínač mezi módy videa a focení jsou gumová. Stejně jako jejich odezva na zmáčknutí. Raději bych viděl plastová tlačítka s jistější odezvou. Ovládání obsahuje knoflíkovou baterii CR1632. Dálkové ovládání se dá připojit i k telefonu a může sloužit jako vzdálená spoušť v aplikaci foťáku.

Hardware

Yi 4K Action Camera je poměrně dobře hardwarově vybavená. Srdcem kamerky je dvoujádrový procesor Ambarella A9SE s taktem 800 MHz na jádrech Cortex-A9 s hardwarovou podporou H.264 a 4K rozlišení videa. Pak je tu objektiv složený ze sedmi skleněných segmentů se světelností f/2.8 a šířkou záběru 155°, za kterým se nachází 12 MPx snímač Sony IMX 377.
LCD displej o rozměru 2,19″, rozlišení 640 x 360 poskytuje poměrně slušný obraz, i když jeho jas by mohl být i vyšší. Dále tu jsou bezdrátové technologie v čele s 2.4/5 GHz Wifi, které slouží hlavně pro online streaming, což může být pro dnešní generaci streamerů poměrně zajímavé. Je tu i Bluetooth 4.0, které se dá použít pro vzdálené spárování s telefonem a ovládáním na dálku a samozřejmě pro dálkový ovladač. Potěší dva polo-směrové mikrofony a reproduktor, takže se dají natočená videa rovnou shlédnout na kamerce samotné.
Výrobce udává průměrnou spotřebu 2.5 W.
Trochu mě zarazilo, že se Yi nikde nezmiňuje o nějaké zvýšené odolnosti a po prozkoumání dvířek na kamerce jsem také zjistil proč – žádnou totiž nemá. Takže pokud byste chtěli natáčet za silného deště, nebo v prachu, raději si kupte nějaký ten dostupný odolný kryt.

Software

Software Yi 4K Action Camera lze rozdělit na dvě části. Ta první je klasické UI v kamerce samotné a tou druhou je aplikace do telefonu. Nejdříve si popíšeme tu důležitější, a tou je rozhraní v kameře.

V době testování jsem dostal update na novější verzi firmwaru s číslem 1.10.4 build 2739r, který mění pár nastavení a opravuje několik chyb a přidává i něco málo nových funkcí, jako je například mřížka v hledáčku, možnost nastavit mód Bluetooth ovladače a tak dále. Celé UI je postaveno primárně pro používání prsty a jde mu to znamenitě. Veškeré nastavení, tlačítka, tabulky, písmo, a tak dále, jsou skvěle přizpůsobeny právě takovému používání a nikdy se mi nestalo, že bych nemohl něco přečíst nebo se nemohl trefit do nějakého ovládacího prvku. Celé prostředí je rychlé, nikde se neseká ani nezadrhává, vše jede jako po másle. Musím říct, že se jedná o výbornou ukázku skvělé optimalizace prostředí.
Možnosti, které kamerka skýtá jsou obří a raději bych vás odkázal na celkem přehlednou tabulku na stránkách výrobce, kde je vše dopodrobna vypsané.
Pár funkcí zatím chybí, při používání mě napadlo například překlápění displeje na výšku, možnost nastavit velikost písma a hlavně nějaké to rychlé nastavení rovnou v hledáčku. Ale Yi se o softwarovou podporu stará (stačí se podívat na historii updatů), takže je velmi možné, že spoustu nových drobností se do firmwaru ještě dostane v budoucnu.

Druhý kousek softwarové skládanky je aplikace, kterou si můžete stáhnout v Google Play pod názvem Yi Action. Skrze ni se totiž dá připojit pomocí WiFi ke kameře a vidět na displeji živý náhled toho, co právě kamera snímá. A kromě toho se dá cokoliv v kamerce nastavit, takže jsou možnosti opravdu velmi bohaté. Také se přes tuto aplikaci dá updatovat firmware, který po připojení k přístroji aplikace automaticky zahlásí.
Dále aplikace slouží jako sociální síť, kde můžete ze své akční kamery sdílet s komunitou své fotky, hledat přátele a další, z mého pohledu nepříliš zajímavé funkce.

Fotografie

Malá akční kamerka jako je Yi 4K Action Camera se samozřejmě nemůže rovnat „velkým sklům“, ale přece jen jsem jí podrobil menšímu testu, a to proti OnePlus 5 a foťáku Nikon Coolpix P530, který se mi již nějakou tu dobu povaluje doma. Myslím, že pro porovnání bude stačit opravdu minimum snímků, protože posloupnost kvality fotek je celkem zjevná – Nikon, OnePlus a až za nějakou chvíli Yi 4K.

U Yi 4K Action Camera hraje prim rybí oko, které má záběr 155° a které také způsobuje klasické optické vady, jež se s tímto typem čočky pojí. Chromatická aberace a další distorze obrazu jsou tedy nasnadě, ale s tím se prostě musí počítat. Trochu mě ale zarazil relativně malý dynamický rozsah čipu, který nebyl s to strávit klasické panorama zimní oblohy s tmavým parkem pod ním. Barvy jsou hodně vymyté a málo kontrastní a ani drobnější detaily nemají zrovna pré.
Samozřejmě si člověk může zkusit pohrát s nastavením, ale ani tak není výsledek moc dobrý. Samostatnou kapitolou jsou pak noční fotky, které hodně trpí na hrubější zrno a velkou ztrátu detailů, takže nejdou přečíst ani opravdu velké nápisy.

Celkově mě výstup trochu zklamal, očekával jsem výsledky na úrovni nějakého lepšího telefonu, ale jak kvalita fotek, tak rychlost focení je spíše v průměru (při porovnání s telefony, jelikož nemám žádnou další zkušenost s takovouto akční kamerkou).

Zbylá galerie:

Video

Marketing mluví jasně, s Yi 4K Action Camera potřebujete nahrávat hlavně 4K video! Jenže s tím je samozřejmě spojeno několik nedostatků a vlastností, které pramení z obrovské datové náročnosti. Velikost souborů je až monstrózní, klip s délkou 45 sekund má krásných, ale zcela nezanedbatelných 350 Mb, takže pokud si chcete nahrát nějaký sjezd DH na kole, který má 25 minut, budete potřebovat hrubým odhadem 16 GB kartu kvůli rezervě (a nepovedeným pokusům).
Je celkem škoda, že Yi 4K Action Camera nemá optickou stabilizaci, ale pouze tu elektronickou. K ní bych dodal, že poměrně trpí na rozmazávání obrazu a jeho velké zpoždění za fyzickým pohybem a raději jsem jí měl při používání kamerky vypnutou.

Test stabilizace vypnuté a stabilizace zapnuté v 1920×1080, 60FPS

4K video (video: mp4, h4.64, 3840×1260, 30FPS, 60kbps; audio: AAC, 48000Hz, stereo, 128kbps)

FullHD video (video: mp4, h.264, 1920×1080, 120FPS, 60kpbps; audio AAC 4800Hz, stereo, 128kpbs)

Módů videa, ze kterých lze vybírat je až neuvěřitelné množství, protože u každého módu se dá ještě vybrat počet snímků za sekundu, kompenzace rybího oka (pouze FullHD@30/60FPS umí efekt rybího oka kompenzovat úplně) a je určitě lepší si je nastudovat na stránkách výrobce, než je zde vypisovat.

Yi 4K Action Camera umí samozřejmě i zpomalené SlowMotion videa, viz. můj hodnotný příspěvek do světového dědictví SlowMo videí níže. Při rozlišení 720p dokáže kamerka snímat až 240 FPS.

Prim samozřejmě hraje opět efekt rybího oka, díky kterému dokáže kamerka snímat opravdu velký kus kolem osoby, která se zrovna fotí se svým okolím. 155° je slušný záběr na pojmutí prostorově výrazné osoby i s celým Budapešťským parlamentem (při správné vzdálenosti od objektu).

Pokud bych měl hodnotit kvalitu videa, je výsledek daleko lepší, než je tomu u fotek. Videa mají slušný datový tok kolem 61 000kbps a ani při rozlišení 1080p netrpí na kostičkování obrazu nebo další vady s bittratem spojené. Snímková frekvence je zcela stabilní, je jedno, který mód si člověk vybere. Nahrávaný zvuk je také celkem slušný, je mu dobře rozumět a má i slušný bittrate – AAC při 128kbps. Zvuk je trochu vzdálený a je trochu plechový, chybí mu výraznější spodky.

Závěr

Pokud toužíte po dobrých selfie videích a fotkách z dovolené, není věru Yi 4K Action Camera špatný společník. Video i se zvukem jsou dostatečně kvalitní a k tomu široký 155° úhel záběru přidá do snímků i velký kus okolí za vámi. Na focení bych ale raději sáhl po dobrém telefonu nebo nějakém, klidně i levnějším, kompaktním foťáku. Nicméně cena, která je aktuálně 5 399 Kč vyvažuje některá negativa, jako například právě kvalitu fotek, a navíc dostanete v balení i velmi kvalitní selfie tyčku (která se dá ale díky mountu použít i na klasický foťák a po našroubování držáku i telefon), a to i s dálkovým Bluetooth ovládáním.
Pokud byste po Yi 4K Action Camera zatoužili, můžete zabrousit na www.xm.cz a kamerku zakoupit.