Když Google v roce 2017 poprvé oznamoval novou verzi Androidu 8.0 Oreo, tak jedním z hlavních stavebních kamenů systému byl jednoznačně Project Treble, který znamenal kompletní překopání frameworku operačního systému. Díky tomu a nové modularitě se tak značně urychlí a zjednoduší vývoj nových updatů systému pro telefony a znamená také požehnání pro výrobce custom ROM třetích stran. A dalšími šťastlivci využívající výhod Project Treble se staly modely Honor 8 Pro a Honor 9.

Značka Huawei vždy patřila mezi hlavní podporovatele Project Treble mezi výrobci telefonů a všechny telefony, které obdrží oficiální EMUI 8.0 update ho také budou podporovat. Ale dnes se nebudeme bavit o oficiálních updatech, ale právě o Custom ROM, protože AOSP Oreo update pro Honor 9 dorazil od XDA vývojáře surdu_petru a update pro Honor 8 Pro od vývojáře OldDroid. Oba jsou členy skupiny OpenKirin pro vývoj ROM na telefony Huawei a Honor a tyto updaty jsou založeny na Generic AOSP buildu.

Custom AOSP Oreo ROM sice neobsahuje některé funkce a vychytávky obsažené v oficiálním software od Huawei, ale užívá oficiální EMUI aplikaci pro fotoaparáty. Build dále obsahuje podporu například pro ovládání gesty čtečkou otisků, animace z Google Pixel nebo XPe browser. Najdou se samozřejmě i malé mušky jako je nepřesný indikátor síly 2G/3G signálu nebo zabezpečení nesplňující nároky SafetyNet, takže není možno využít Android Pay. I tak je však skvělé vidět AOSP verzi Androidu bežící v podstatě bez problémů na telefonem Honor.

Pokud patříte mezi nedočkavé vlastníky Honor 8 Pro nebo Honor 9, tak veškeré informace k těmto updatům naleznete na stránkách fóra XDA. Project Treble je opravdu požehnáním pro snížení roztříštěnosti systému Android a umožní mnohem lepší vývoj custom ROM i pro telefony, na které to v minulosti nebylo možné. Jen tak dále.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.