Co si budeme namlouvat, bezpečnost dat v našich mobilech je nám nade vše. Ale co je lépe ochrání? Je to FaceID nebo nová technologie snímače otisků v displeji?

Výše položené otázky berte jen jako řečnické, protože všichni víme, že jakékoli senzory pro odemykání telefonu nás neochrání před únikem citlivých informací, které máme v telefonech uloženy.

Podívejme se spíš na rychlost. Tedy rychlost a vlastně i bezpečnost odemykání přístrojů pomocí FaceID a snímače otisků uloženého pod displejem.

S FaceID přišel iPhone X. Jistě, jedná se o zajímavou inovaci, ale z ohlasů uživatelů víme, že v mnoha případech nefunguje správně a ani bezpečně. Přesto se podobné technologie začínají objevovat i v systému Android. Čas ukáže nakolik budou bezpečné a rychlé.

V rámci Androidu se ovšem letos objevila vychytávka, která by mohla být jak rychlá, tak i bezpečná. Ano, jedná se o snímač otisků prstů pod displejem, který vyvinula a začala sériově vyrábět společnost Synaptics.

FaceID

Prvním telefonem se snímačem pod displejem je Vivo X20 Plus UD. Podmínkou pro správné fungování snímače je OLED displej. Pod ním je senzor uložen tak, že je přizpůsoben tloušťce obrazovky a nezvyšuje ji.

Princip snímání otisků je následující. Snímač vyzařuje určitou dávku světla, která ozáří přiložený prst. Díky tomu, že papilární linie mají rozdílnou hloubku a jedinečnou strukturu u každého jednotlivce, mají i rozdílný odraz světla, který se vrací zpět do snímače. Na základě toho je vytvořen unikátní obraz, který odemkne telefon.

Výhodou této technologie je především to, že není potřeba mít displej zapnutý. To u FaceID není možné, protože odemknutí přístroje probíhá skrze přední kameru. Ta, jak známo u vypnutého displeje nefunguje.

Pokud bychom uvažovali dále a přemýšleli o trendech pro letošní a dost možná i další roky, mohl by se snímač otisků a Full-screen design vhodně skloubit, alespoň v rámci Androidu OS.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.