Někdy opravdu i motyka spustí a veřejnost se od bruselského molocha dočká rozhodnutí jdoucího proti některému z gigantů na trhu provozujícímu něco nekalého. Konkrétně se pak jedná o Qualcomm a pokutu ve výši 1.2 miliardy dolarů (zhruba 997 milionů euro), kterou firmě napařila Evropská komise za uplácení Applu v letech 2011 až 2016 ohledně užití jejich čipsetů v iPhonech a iPadech.

Jednalo se samozřejmě o 4G modemy a ne o procesory samotné, protože jak známo, tak ty si Apple dodává do svých zařízení ze svých zdrojů. A vzhledem k obrovským prodejním číslům produktů Applu se jednalo opravdu o masivní porušení pravidel volného trhu, protože až do září 2016 měl Qualcomm díky těmto úplatkům zaručený monopol. Až po vypršení této stínové smlouvy došlo ke změně a s novým iPhonem 7 Apple přešel na modemy od Intelu.

Pokuta je samozřejmě obří a nejedná se o žádné drobné ani pro giganta typu Qualcommu, podle EU komisařky Margrethe Vestager se jedná o 4.9 % obratu společnosti za rok 2017. Qualcomm samozřejmě s pokutou nesouhlasí a určitě se odvolá, takže se můžeme připravit na táhlou a masivní soudní bitvu. Zajímavostí je však určitě i zdánlivě nepochopitelná „čistota“ Applu samotného, protože na korupční jednání a kartelové dohody musí být samozřejmě vůle oboustranná. Každopádně by i případní pokuta neměla mít vliv na současné aktivity Qualcommu a jejich licenční smlouvy s jinými producenty.