Hodnocení recenzenta

Pokud toužíte po notebooku s prémiovým vzhledem za více než příznivou cenu, je Cube Thinker i35 jasná volba. Škoda jen horší výdrže na baterii.

8.5
Hodnocení recenzenta X/10

Čínská společnost Shenzhen AlldoCube Technology and Science Co., která své produkty prodává pod značkou Cube, není na poli elektronických zařízení žádným nováčkem. Důkaz, že si poradí i s ultrabookem, který se může směle postavit zavedené značkové konkurenci, nese označení Thinker i35.

BALENÍ

Když mi pošta doručila balík s ultrabookem, zarazila mě hmotnost i rozměry celého balení. Krabice je poměrně výrazně naddimenzovaná s důkladným polstrováním, které dobře chrání uložený počítač. Jen samotná krabice váží lehce přes jeden kilogram. Krabice má příjemný soft touch povrch s drážkovaným dekorem a dává tak tušit, že jste si nekoupili jen tak obyčejný notebook.

V balení najdete příjemně kompaktní napájecí adaptér s odpojitelným napájecím kabelem se standardní koncovkou typu IEC-320-C7. Snadno tak vyměníte originální kabel s čínskou síťovou vidlicí za nový, který nabízí snad každá elektro prodejna za pár desetikorun. Přibalena je i papírová brožurka, bohužel kompletně v čínštině. Její anglická verze je v elektronické podobě uložena na disku se zástupcem na ploše. Žádné doplňkové příslušenství již přibaleno není.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Minimalistický design bez jakýchkoliv výstřelků může působit trochu fádně, ale rozhodně se jej nebojím nazvat prémiovým. Tělo zhotovené z magnéziové slitiny na všech místech perfektně lícuje a zajišťuje příkladnou pevnost a tuhost celé konstrukci. Nikde se nic neprohýbá, nevrže a neviklá. Pokud byste vedle Thinkeru postavili MacBook, Asus ZenBook Pro či jiný prémiový notebook, nebude vedle nich vypadat jako chudý, byť je jeho cena výrazně nižší. K designu a zpracování zkrátka nemohu mít ani tu nejmenší výhradu.

Rozměry Thinkeru činí 312 x 238 x 15,4 mm a hmotnost se vyšplhala na nemalých 1,6 kg. Pokud vám přijde hloubka 238 mm poněkud větší, než je dnes obvyklé, je to způsobeno osazením netradičního displeje s poměrem stran 3:2 a úhlopříčkou 13,5 palců. Tloušťka rámečků kolem displeje patří k současnému průměru. Najdete samozřejmě užší, ale zároveň to ani nesou nijak rušivé tlusté lemy. Displej kryje tvrzené sklo s poměrně značnou odrazivostí. V horních rozích víka jsou velmi nenápadně zakomponované gumové dorazy, které brání přímému dotyku víka se základnou. Panty drží víko pevně, takže jednou rukou jej nemáte šanci otevřít. Úhel otevření víka činí rovných 180 stupňů.

Na spodní straně Thinkeru jsou přilepeny čtyři gumové nožky. Ty v zadní části jsou vyvýšené a mírně tak celý notebook naklání k vám. Nožky jsou dostatečně adhezivní, aby se ani na hladkém povrchu notebook při psaní nehýbal.

Veškeré použité konektory jsou vcelku logicky umístěny po bocích základny. Vpravo najdete výstup na sluchátka a USB-A konektor, vlevo pak taktéž USB-A doplněný o USB-C a napájecí konektor. U něj je i miniaturní LEDka indikující nabíjení červenou barvou či plné nabití baterie barvou zelenou. Další tři LEDky, tentokrát modré, najdete vlevo nad klávesnicí. První indikuje zapnutí, druhá činnost disku, ovšem v akci ji uvidíte jen při probouzení systému z hibernace a třetí se rozsvítí při aktivaci Caps Locku.

Dostatečná hloubka a šířka Thinkeru se pozitivně podepsaly na rozměrech klávesnice i jednotlivých kláves. Klávesy jsou větší, než u jiných notebooků, je jich ale méně, z čehož pramení nutné kompromisy. Jde např. o šipky nahoru a dolů, které se musely vměstnat do velikosti jedné klávesy. Naštěstí je spodní řada kláves zvýšená, a lze si tak poměrně rychle zvyknout a správně se na tyto klávesy trefit. Hůř se mi zvykalo na Enter, který je orientovaný horizontálně a hned nad ním je klávesa Delete, kterou jsem zpočátku několikrát místo Enteru stiskl. Menší množství kláves má za následek, že budete muset i Insert, Print Screen či Page Down a Page Up aktivovat přes klávesu Fn. Citelně pak chybí možnost přímé regulace podsvícení displeje přes klávesové zkratky. Pro úpravu jasu tak musíte vždy vstoupit do nastavení systému.

Klávesnice je typu QWERTY, samozřejmě bez českých znaků na klávesnici. Pokud se bez nich neobejdete, můžete si je doplnit pomocí nálepek. Nočním pracantům bude určitě citelně chybět podsvícení klávesnice.

Stejně jako klávesnice i použitý touchpad je příjemně rozměrný. Jde o typ clickpad s integrovanou čtečkou otisků prstů a podporou gest. Na stisk reaguje touchpad v dolní polovině a pak bez problémů rozeznává levý a pravý klik. Počítejte jen s tím, že je potřeba vyvinout lehce větší sílu. S použitím gest jsem taktéž neměl problém, i když jejich využitelnost je menší díky dotykovému displeji. Čtečku otisků prstů, která fungovala bez sebemenšího zaváhání, využijete pro přihlašování do systému pomocí funkce Windows Hello.

DISPLEJ

Použitý IPS panel je jednoznačně chlouba Thinkeru. Jeho velká plocha daná poměrem stran 3:2, úhlopříčkou 13,5 palce a vysokým rozlišením 3 000 x 2 000 px je pro práci i surfování po internetu téměř dokonalá. Bez problémů se vedle sebe vejdou dva dokumenty formátu A4. Vysoké rozlišení zajišťuje výbornou ostrost, ať už jde o písmo, obrázky či videa. Jejich ideální rozlišení pro tento displej činí 2 560 x 1 440 px . Pozor však na starší aplikace, které na tak vysoké rozlišení nejsou stavěné a jejich prostředí bude buďto mrňavé nebo rozmazané. Ani samotné Windows 10 nemají ještě všechny obrazovky pro vysoké rozlišení optimalizované.

Jak už jsem zmínil v předchozí kapitole, displej disponuje dotykovou vrstvou a navíc je vybaven i N-Trig digitizérem, který umožňuje použití aktivních per, jakým je např. Surface Pen či Chuwi HiPen H3. I když jeho funkčnost je rozporuplná. Dalším výrazným kladem displeje je široký rozsah jasu displeje. V noci vám nejnižší hodnota nevypálí oči, a zároveň za jasného dne nebudete mít z displeje zrcadlo. Maximální hodnota jasu dosahuje velmi slušných 450 nitů. Nastavit si také můžete podsvícení bez modrého světla, včetně automatické aktivace v nastavenou hodinu, což se může hodit zejména při večerní práci. Barevné podání a sytost barev použitého panelu taktéž patří k silným stránkám Thinkeru. Displej si zkrátka zaslouží jen chválu.

HARDWARE

Jestliže výrobce nešetřil na těle, jeho zpracování ani displeji, bylo by ostudné ošidit hardwarovou stránku. To se naštěstí nestaloa  vy se tak ve specifikacích můžete dočíst, že použitým procesorem je Intel Core m3-7Y30. Jedná se o extra úsporný dvoujádrový procesor řady Kaby Lake s TDP 4,5 W. Oproti předchozí generaci došlo k drobnému navýšení výkonu, což se dalo očekávat. Hlavní rozdíl je však v nativní podpoře kódování a dekódování 4K videí v HEVC a VP9. Výrazně tak při přehrávání videí v těchto kodecích klesá zatížení procesoru, což má pozitivní vliv na zahřívání i spotřebu. Výkon procesoru je zcela dostatečný na běžnou kancelářskou práci a internet. Nezalekne se však ani práce ve Photoshopu či kódování videa. Full HD video v HEVCu zpracovával procesor rychlostí cca 5 sn./s. Je to málo, ale mějte na paměti, o jaký typ procesoru se jedná.

Další položkou ve specifikacích je operační paměť, jejíž hodnota vyšplhala na 8 GB, což je vzhledem k zaměření notebooku naprosto dostatečná hodnota. Velkým překvapením je použití 256GB SSD disku. Jde o typ M.2 2260 se SATA rozhraním. Výrobce disku jsem nebyl schopen z označení nikterak identifikovat. Disk by však měl být postaven na čipech Toshiba. Důležitější jsou ale výkonové parametry, za které se disk vůbec nemusí stydět. Disk je vybaven urychlovací cache s kapacitou cca 4 GB. Po jejím zaplnění klesne rychlost sekvenčního zápisu na cca 110 MB/s, což je vlastnost většiny levnějších SSD.

Celkový výkon notebooku jsem otestoval nejnovější verzí oblíbeného benchmarku PC Mark 10 s celkovým skóre 2 445 bodů. Dílčí výsledky za základní výkon činí 5 470 bodů, za produktivitu nasbíral notebook 4 183 bodů a za tvorbu 1 773 bodů.

Chlazení procesoru je zajištěno čistě pasivně prostřednictvím měděného plátu, který se dotýká spodního krytu. Při dlouhodobé plné zátěži se procesor zahřeje až na 73 stupňů, což určitě poznáte na spodku notebooku. Teplo ovšem pronikne i na horní část základny, přesně tam, kde máte položeno zápěstí levé ruky. Teploty ale v žádném případě nejsou tak velké, abyste notebook nemohli mít položený na klíně. Na internetu existují i návody, jak teplotu procesoru snížit použitím lepší teplovodivé pasty.

V předchozí kapitole jste se dočetli, že notebook je vybaven trojicí USB konektorů. Oba USB-A konektory jsou napojeny na USB 3.0 rozhraní, zatímco USB-C se může pochlubit USB 3.1 rozhraním s propustností 10 Gb/s.

Bezdrátová rozhraní zastupuje Bluetooth 4.0 a dvoupásmová Wi-Fi 802.11 ac. Bluetooth bez problémů komunikoval jak s myší, tak i sluchátky. Použitý Wi-Fi modul je již postarší Intel AC-3165 s maximální propustností 433 Mb/s a bez podpory MU-MIMO. Pro běžné použití je Wi-Fi zcela bez problémů použitelná. Pokud byste chtěli výkonnější modul, můžete jej vyměnit za modernější, jen se musíte držet formátu M.2 2230.

Jestliže se zmiňuji o možnosti výměny Wi-Fi modulu, či možnosti zlepšit odvod tepla, souvisí to s velmi snadným přístupem k vnitřnostem notebooku. Spodní kryt drží na svém místě čtrnáct malých šroubků s hvězdicovou hlavou. Demontáž je tedy velmi snadná, pokud máte správný šroubovák. Většinu vnitřního prostoru zabírá baterie, samotná základní deska je pak umístěna na levém boku a má snadno přístupný slot pro SSD i Wi-Fi modul.

ZVUK

Thinker je vybaven dvojicí reproduktorů, které vyzařují směrem do kloubu víka, nejsou tak vůbec vidět. Výhodou tohoto umístnění je, že reproduktory budou hrát stále stejně nahlas, ať už máte notebook položený na stole nebo na klíně. Jejich projev není nikterak ohromující, ale základní ozvučení zvládnou se ctí s lehkým náznakem hlubších tónů. I na maximální hlasitost hrají čistě a nedochází ke zkreslení či rezonancím. Sluchátkový výstup hraje taktéž zcela čistě a bez rušení.

BATERIE A VÝDRŽ

Jestliže jsem až doposud mohl Thinker převážně chválit, výdrž na baterii si žádnou velkou chválu nezaslouží. Výdrž jsem testoval za pomocí aplikace BMark při vypnutých bezdrátových sítích a nastaveném jasu na cca 50 %. BMark každé dvě sekundy pohne s myší, což má simulovat běžnou kancelářskou práci. Při tomto testu za každou hodinu z baterie ubylo 15 % její kapacity, takže se celková výdrž dostala na 5,5 hodiny.

Při nepřetržitém streamování videí z YouTube se stejnou úrovní jasu jako v předchozím testu vydržel notebook v chodu 4,5 hodiny při úbytku 19 % kapacity za hodinu. Největším žroutem energie je jednoznačně displej a jeho podsvícení. Při psaní této recenze se zapnutou Wi-Fi i Bluetooth a nastaveným jasem na cca 15 % udržela baterie notebook při životě téměř 6 hodin. Výsledek už je to o poznání lepší, ale stále to není nikterak úžasná hodnota. Je to určitě škoda, protože kapacita baterie 38 Wh je poměrně solidní.

Stejně jako výdrž neohromí ani doba nabíjení, která se vyšplhala na 140 minut. Při nabíjení se notebook ani nabíječka nijak výrazněji nezahřívaly. Alespoň malou náplastí na horší výdrž je příjemně malý napájecí adaptér, který v tašce zabere jen minimum místa. Jeho výstupní proud činí 3 A při 12V napětí.

SYSTÉM A ZKUŠENOSTI

Notebook dorazil s nainstalovanými Windows 10 Home 64 bit v anglické mutaci, kterou lze bez problémů vyměnit za jakýkoliv jiný podporovaný jazyk, včetně češtiny. Po prvním spuštění mě čekalo mnoho hodin čekání, než se nainstalovaly všechny aktualizace systému. Vše proběhlo bez problémů a nyní je v notebooku poslední dostupná verze známá pod označením Fall Creators Update.

Rychlý disk a dostatek operační paměti se pozitivně podepisují na svižnosti systému i nainstalovaných aplikacích. Extra úsporný byť moderní procesor zvládá jakoukoli běžnou činnost a poradí si i s náročnějšími operacemi ve Photoshopu. Nemáte-li ve svém notebooku SSD disk, bude vám Thinker připadat jako raketa. Během testování jsem nezaznamenal žádné nežádoucí pády aplikací nebo systému. Vše prostě a jednoduše funguje. Pokud byste hledali ovladače, obraťte se na strýčka Googla, jelikož oficiální stránky nic takového nenabízí. Ke stažení jsou např. zde.

HODNOCENÍ A ZÁVĚR

Cube Thinker i35 je jasným důkazem, jak velký krok kupředu někteří čínští výrobci za posledních pár let udělali. Během testu jsem měl na stole notebook plně srovnatelný s velkými a letitými hráči v tomto segmentu. Velkou pochvalu si Thinker zaslouží za precizně zpracované tělo, jehož pevnost je naprosto příkladná. Skvělý je také displej s vysokým rozlišením a dotykovou vrstvou, které nechybí podpora pro aktivní pera. Systém díky dostatku paměti a rychlému disku běhá svižně bez jakýchkoliv i sebemenších náznaků nestability. Klávesnice sice není nejpohodlnější, ale pro běžné použití je dostatečná. Celou recenzi jsem na ní napsal a prsty se mi z toho nezkroutily.

Z mého pohledu je největším mínusem slabá výdrž na baterii, která výrazně limituje jinak velmi dobře přenosný notebook. Celý pracovní den bez elektrické zásuvky Thinker nevydrží, ani kdybyste se snažili sebevíc. Určitě nepotěší nepodsvícená klávesnice a absence čtečky paměťových karet a digitálního obrazového výstupu pro připojení externího monitoru. Alespoň že je k dispozici trojice USB konektorů, včetně USB-C s rozhraním USB 3.1. I přes své nedostatky dostává ode mě Thinker vysoké hodnocení, a to díky velmi dobrému poměru ceny a užitné hodnoty.

Notebook můžete zakoupit v e-shopu Gearbest za velmi lákavou cenu 12 900 Kč. Ještě začátkem ledna byste za Thinker dali o 3 500 Kč víc. Uvedená cena je konečná včetně DPH. Gearbest má od konce loňského roku sklad přímo v ČR a zboží v něm tedy již není potřeba proclívat a řešit DPH. Český sklad má označení G-W-5 a Thinker je v něm aktuálně k dispozici, takže jej doma můžete mít do cca pěti pracovních dní.