Společnost HMD Global za posledních pár měsíců určitě zaslouží potlesk za to, jak se jim úspěšně podařilo oživit značku Nokia, toho času se potácející v klinické smrti. A i model Nokia 8 se zhruba před pěti měsíci dočkal velmi dobrého přijetí, i když samozřejmě vše nebylo růžové. Ale poslední test fotoaparátu tohoto telefonu v benchmarku DxOMark dopadl opravdu jen velmi průměrně a překonaly ho i starší kusy jako je iPhone 6, Samsung Galaxy S6 Edge nebo Meizu Pro 7.

Nokia 8 je vybavena opravdu velmi výkonným hardwarem, jako je například procesor Snapdragon 835 nebo displej s QHD rozlišením a hodně se tak očekávalo i od telefonu. Na papíře vše vypadá impozantně, duální 13 Mpix + 13 Mpix snímače s optikou Zeiss, světelností f/2.0, dvojitým LED bleskem, PDAF, laserovým autofokusem, optickou stabilizací, nebo nahráváním videa ve 4K@30fps. Potud vše v pořádku.

Testy však odhalily extrémní nevyváženost kvality snímků v závislosti na podmínkách, špatný výkon při slabém osvětlení, přespříliš šumu, ztrátu detailů při zoomu nebo pokles ostrosti na okrajích snímku. Výsledných 72 bodů v benchmarku je sice slušných, ale žádná velká sláva. Ještě hůře pak dopadlo hodnocení videa s 62 body, kterému je vyčítáno „pixelování“ při zoomu, nefungující autofokus v nočních scénách, špatná stabilizace nebo malý dynamický rozsah.

Jen pro porovnání, špička peletonu na DxOMarku se momentálně pohybuje kolem 97 bodů, které dostaly shodně iPhone X a Huawei Mate 10 Pro, případně Google Pixel 2 s 98 body. Takže Nokia má na čem pracovat a příští vlajkový model snad už bude opět atakovat přední příčky žebříčku.

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.