Hodnocení recenzenta

Pokud vám bude Roidmi v autě fungovat sám od sebe nebo s ruční úpravou, budete určitě spokojeni. V opačném případě je vám toto zařízení k ničemu.

5
Hodnocení recenzenta X/10

Xiaomi Roidmi vám při častých cestách v autě dokáže pomoci vyřešit hned tři možné problémy. Prvním je nabíjení telefonu během jízdy, druhým je možnost přehrávat hudbu uloženou v telefonu, či streamovanou on-line a posledním je telefonování pomocí handsfree.

BALENÍ

Malá bílá papírová krabička, v níž je uložen kromě samotného zařízení jen návod v angličtině. Nic víc ani není potřeba. Zprovoznění je velmi snadné. Pokud však budete chtít využít funkci FM transmitteru a handsfree, bez telefonu se neobejdete.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Roidmi se prodává v černé a bílé variantě. Dle produktových fotografií je černá verze matná, zatímco bílá je z plastu lesklého. Ničemu to nevadí, jelikož ze dvou třetin se stejně zařízení schová do zásuvky v autě. Zpracování působí velmi bytelným a pevným dojmem. Jednotlivé díly na sebe perfektně lícují, takže po stránce zpracování nelze mít absolutně žádné výhrady. Horní strana je obsazena dvěma USB konektory s udávaným výstupním proudem 2,4 A a vstupem pro mikrofon.

DOPROVODNÁ APLIKACE

Po rozbalení a prostudování návodu se dozvíte, že výchozí frekvence FM transmitteru je 96,4 MHz. Pokud vám tato frekvence nevyhovuje, např. z důvodu rušení, musíte k nabíječce připojit telefon s nainstalovanou stejnojmennou aplikací.  Po jejím prvním spuštění na vás čeká jednoduchý průvodce, který nejprve přes Bluetooth spáruje telefon s nabíječkou a poté vám umožní změnu frekvence, na které bude vysílání probíhat. V nastavení také můžete povolit z jaké aplikace se bude hudba spouštět, či zda se má hudba začít automaticky přehrávat po příštím spuštění. Ručně také musíte aktivovat mikrofon pro handsfree a nastavit funkci Shake a Shake. Ta umožňuje přiřadit činnost, která se má provést, když s telefonem zatřesete. Lze to použít pro přijmutí hovoru, posunutí na další skladbu apod. Na výchozí obrazovce se dozvíte, jaké napětí aktuálně zásuvka v autě podává, zda je telefon nabíjen, stav jeho baterie a samozřejmě aktuální frekvenci FM transmitteru. Aplikace je velmi jednoduchá a intuitivní, bohužel je lokalizovaná jen do angličtiny.

REÁLNÉ ZKUŠENOSTI A POUŽITÍ

První použití v autě pro mě představoval oříšek v podobě zprovoznění zařízení. Všechny nabíječky do auta, které jsem kdy viděl, jsou vybaveny pružným kolíkem pro plusový pól napájení. Roidmi jej ale nemá a jeho oblá hlava vůbec nemá kontakt s napájením. Přiznám se, že vůbec nechápu důvod, proč byl použit právě takový spoj. Xiaomi má v nabídce i model Roidmi 3S, který má tradiční kolíkový kontakt. Pokud jste v této oblasti znalejší, dejte v diskuzi vědět. Problém s připojením jsem provizorně vyřešil položením šroubkové matičky na plusový pól konektoru v autě, a to jen díky tomu, že mám zásuvku téměř kolmou. Pokud máte zásuvku v přístrojové desce, která bývá v téměř vodorovné poloze, už si budete muset poradit jinak.

Konektor k plusovému pólu nemusí mít ve všech autech kontakt.

Po úspěšném přivedení napájení začala blikat zelenomodrá LEDka indikující, že Bluetooth modul je připraven k párování. Jakmile je párování s telefonem úspěšné, zůstane LEDka svítit a ozve se v reproduktorech auta potvrzovací tón. Přenos hudby pak probíhal bez jakýchkoliv problémů. Totéž lze říci o přenosu hlasu při handsfree komunikaci. Zde ovšem opět narazíte na problém s umístěním 12V zásuvky v autě. Pokud ji máte stejně jako já v loketní opěrce, pak se stává handsfree nepoužitelné. Je-li zásuvka volně dostupná v přístrojové desce, je komunikace bez problémů.

Nabíjecí část taktéž dodržuje, co výrobce slíbil. Nabíjení obou zařízení je dostatečně rychlé a není tak problém mít na telefonu zapnutou např. navigaci a zároveň baterii v telefonu dobíjet.

ZÁVĚR

Xiaomi Roidmi 2S je samo o sobě šikovné, snadno použitelné zařízení, které do vašeho auta přidá handsfree i prakticky neomezenou hudební databázi. Záleží jen na zdroji vaší oblíbené hudby. Kámenem úrazu ovšem je netradiční napájecí konektor. Abyste Roidmi mohli bez problémů používat, bude potřeba trochu vašeho kutilství. Není-li to vaše parketa, budete se muset podívat po konkurenčních produktech. Nabídka je naštěstí velmi pestrá. Za zapůjčení Xiaomi Roidmi 2S děkujeme e-shopu xm.cz, kde si jej můžete zakoupit za aktuální cenu 599 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.