Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mi Box 3 boduje jednoduchostí použití, oficiální podporou pro Netflix a přítomností Google Cast. Přesto to nebude mít v nabité konkurenci lehké.

7.5
Hodnocení: X/10

Multimediálních přehrávačů, které z vaší postarší TV udělají tzv. chytrou televizi je dnes nepřeberné množství. Ty nejlevnější lze pořídit v čínských obchodech za cenu pod 500 Kč. Na opačném konci pak stojí špičkový Nvidia Shield se systémem Android TV, který se neprosazuje tak rychle, jak by si možná zasloužil. Na Android TV vsadila i společnost Xiaomi a vybavila jím svůj přehrávač Mi Box 3. Zda v nabité konkurenci tento přehrávač obstojí, vám napoví následující recenze.

BALENÍ

Přehrávač dorazil v oranžovo bílé krabici, v níž naleznete vše potřebné pro okamžité zprovoznění, kromě baterií do dálkového ovladače. Nechybí tedy napájecí zdroj ani HDMI kabel. Ten je dlouhý rovný jeden metr a jeho délka tak nemusí stačit, pokud máte televizi pověšenou na zdi. V přiložené brožurce najdete základní popis konektorů a jak vše správně zapojit.

V balení najdete vše potřebné. Baterie do ovladače ale ne.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Vzhled přehrávače s největší pravděpodobností není klíčová vlastnost, která bude rozhodovat o koupi. Černá krabička s polomatným povrchem s rozměry 101 x 101 x 19,5 mm a oblými rohy určitě nikoho neurazí. Navíc jí lze zcela schovat za televizi, či do TV stolku. Určitě potěší gumový kroužek na spodní straně, který brání klouzání přehrávače při připojování USB zařízení. Veškeré konektory umístil výrobce na zadní stranu, kde tedy najdete vstup pro napájení, USB 2.0 konektor, HDMI výstup a analogový audio výstup.

Veškeré konektory najdete na zadní straně přehrávače.

Gumový kroužek zajišťuje potřebnou stabilitu.

HARDWARE A VÝKON

Srdcem přehrávače je procesor Amlogic S905X-H, který najdete i v mnoha jiných přehrávačích. Obecně patří procesory od Amlogicu k velmi oblíbeným mezi výrobci právě díky široké podpoře všemožných kodeků a formátů multimediálních souborů. Dle specifikací si má přehrávač poradit s 4K videi v H.264 i H.265 (HEVC) při 60 sn./s a ohrozit by jej neměly ani videa s HDR obrazem a zvukem v DTS. Pokud budete chtít přehrávat videa s Dolby Digital Plus prostorovým zvukem, pak musíte k přehrávači připojit patřičný receiver, dekódovat tento zvukový standard již přehrávač nezvládne.

Procesoru sekunduje 2GB operační paměť a skromná 8GB uživatelská paměť pro aplikace, ze které zůstává dostupných 5 GB. Vzhledem k tomu, že přehrávač nemá dostatek sil pro hraní náročnějších her, není malá paměť žádný zásadní problém. Aplikace pro přehrávání videí moc místa nezaberou a jiné stejně kompatibilní s Android TV nejsou.

K dispozici je i verze s polovičními hodnotami obou pamětí. Doporučuji se tomuto modelu ale obloukem vyhnout. Zejména 1 GB paměti bude na hranici použitelnosti a vzhledem k ceně vybavenější verze by to byly nesprávně ušetřené peníze.

Abyste uvedená videa v 4K HDR mohli přehrávat, je potřeba mít i kompatibilní HDMI výstup. U tohoto přehrávače je použita verze 2.0a. Vzhledem k absenci LAN konektoru jste pro on-line přehrávání odkázání na Wi-Fi. Ta je naštěstí dvoupásmová s podporou standardu 802.11ac. I tak ale videa s vysokým datovým tokem přes Wi-Fi plynule nespustíte a budete odkázáni na dokoupení USB LAN adaptéru. Zde ale narážíte na přítomnost jen jediného USB konektoru. Budete-li chtít provozovat více USB zařízení najednou, nezbude vám nic jiného, než dokoupit USB hub a nejlépe s vlastním napájením. Jestliže takové nároky nemáte a vystačíte si s jedním USB konektorem, určitě vás potěší, že má dostatek energie i pro roztočení externího pevného disku.

OPERAČNÍ SYSTÉM A MULTIMÉDIA

Android TV verze 6 s OTA aktualizacemi je hlavní zbraní Mi Boxu proti konkurenci. Ač je u Xiaomi zvykem, že systémy ve svých telefonech výrazně mění, zde můžete počítat s naprosto čistým systémem, který navíc disponuje oficiální podporou pro Netflix. Jeho prostředí je maximálně přizpůsobeno ovládání jednoduchým dálkovým ovladačem. Škoda jen nedokonalé lokalizace do češtiny. Nemálo míst v systému zůstalo v angličtině. Počítat musíte také s omezenou nabídkou aplikací pro Android TV přes Google Play. Pokud do obchodu vstoupíte z prostředí přehrávače, nenajdete v něm oblíbené aplikace jako je VLC media player nebo MX Player. Abyste je do přehrávače dostali, musíte do obchodu vstoupit přes počítač a pak vybrat Mi Box jako zařízení, do kterého chcete aplikace nainstalovat. Bohužel tento způsob není univerzální a např. iVysílání nebo Prima play nešly touto cestou vůbec nainstalovat. Řešením může být ruční instalace pomocí APK souborů.

Použitý systém je Android TV bez jakýchkoliv úprav.

Samostatnou kapitolou je Kodi (dříve XBMC), jež musí znát snad každý, kdo se byť jen okrajově někdy zabýval přehráváním multimédií na televizi. Kodi bez problémů nainstalujete včetně hromady všemožných doplňků a pak vás absence podpory některých streamovacích aplikací nemusí absolutně trápit. Abyste ale Kodi zvládli nastavit a přizpůsobit si vlastním potřebám, neobejdete se minimálně bez myši a nejlépe když připojíte i klávesnici. S dodávaným ovladačem by to byl marný boj.

Pokud budete chtít Kodi využívat primárně, doporučil bych nákup nějakého air mouse ovladače, s nímž bude nejen Kodi, ale i Android TV snáze ovladatelný. Air mouse ovladač má ale dva drobné nedostatky. Prvním je nutnost USB přijímače napojeného do přehrávače (USB hub tedy bude nezbytný) a druhým je nemožnost zapnutí/vypnutí Mi Boxu. Na stole vám tak bude muset zůstat i originální ovladač.

Ten komunikuje s přehrávačem prostřednictvím Bluetooth, není tedy potřeba přímá viditelnost a přehrávač lze uklidit za televizi nebo do TV stolku, jak jsem již zmínil. Druhou výhodou je přítomnost mikrofonu pro hlasové vyhledávání. Bluetooth má ale i své nevýhody. Nejednou se mi stalo, že po zapnutí přehrávače nedošlo ke spárování ovladače a marně jsem jej mačkal, aby se probudil k životu. Pomohl až restart odpojením přehrávače od napájení. Na ovladači najdete opravdu jen nezbytné minimum tlačítek, což usnadňuje ovládání a poradí si s ním i děti či méně zdatní členové domácnosti.

Ovladači nechybí mikrofon pro hlasové vyhledávání.

Pohyb v systému a spouštění aplikací je zcela plynulé, stejně tak i přehrávání všemožných videí. Narazil jsem jen na jediné video, které dostalo přehrávač do úzkých. Tím bylo demo video v 4K HDR10. Podle specifikací by si i s tímto typem měl procesor poradit, ovšem zůstalo jen u černé obrazovky.

Jestliže jste až doposud nebyli přesvědčeni, že Mi Box stojí za koupi, možná vás zlomí poslední vychytávka, kterou je přítomnost technologie Google Cast. Ta umožňuje prostřednictvím přehrávače dostat do televize obraz z mobilního telefonu či notebooku tak, jak to znáte ze zařízení Chromecast. Odeslání obrazu fungovalo na jedničku a je to hodně návykové.

ZÁVĚR

Xiaomi Mi Box 3 má zájemcům o multimediální přehrávač co nabídnout. Jeho zprovoznění je dílem okamžiku, ovládání je jednoduché a intuitivní, navíc nabízí podporu Google Cast. Jeho nevýhody částečně pramení z platformy Android TV, která nemá tak širokou podporu aplikací, jako Android obecně. Velké mínus vidím v absenci druhého USB konektoru. Osobně mi chyběl i LAN konektor. Pro náročnější videa není Wi-Fi dostatečně rychlá. Před koupí si musíte jasně definovat, pro jaký účel budete chtít Mi Box používat. Jestli si vystačíte převážně s lokální sbírkou na pevném disku a nebo prahnete po databázi u Netflixu, pak lze Mi Box bez okolků doporučit. Ostatním bych doporučil poohlédnout se po jiných zařízeních, která nabídnou za nižší cenu to, co Mi Boxu chybí.

Já osobně již více než rok používám přehrávač Beelink GT1 s tímto air mouse ovladačem a nainstalovaným Kodi s doplňky českých televizí, Stream.cz, Youtube atd. a neměnil bych. Beelink si poradil i se zmíněným HDR10 videem, které dostalo Xiaomi do kolen.

Za zapůjčení přehrávače Xioami Mi Box 3 děkujeme e-shopu Xiaomimobile.cz, kde si jej můžete zakoupit za cenu 2 387 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.