Nový rok je za dveřmi a my pomalu začínáme dávat dohromady seznam vychytávek, které bychom rádi našli u telefonů v roce 2018. Máme tu hned deset funkcí, které by chybět určitě neměly.

Full-sceern design s poměrem stran 18:9

Je velmi pravděpodobné, že celoplošné displeje s poměrem stran 18:9, které úspěšně nastartovaly v roce letošním, uvidíme v roce 2018 na většině top přístrojů a dost možná i na telefonech střední třídy. Alespoň čínští producenti jsou na to už teď připraveni.

Ti, kteří si vyzkoušeli telefon s Full-screen designem jistě potvrdí, že zvyknout se na něj dá velmi snadno, ale návrat ke klasickému displeji je téměř nemožný.

deset funkcí

Dvoudenní životnost baterie

Dlouhá životnost baterie je to, oč tu běží. Pravda, letos se vyrojilo poměrně dost telefonů, které vydrží na jedno nabití dva dny, ale my, uživatelé, chceme stále víc. Jak známo, čínští marektéři jsou sice tak trochu svérázní, ale na druhou stranu jsou schopni vyhovět požadavkům zákazníků.

Obzvláště poté, co se profláklo, že Apple záměrně zpomaluje své přístroje. Proč si tedy místo nablýskaného iPhonu nepořídit stejně nablýskaný čínský stroj, který vydrží déle a bude rychlejší?

deset funkcí

Voděodolné nano povlaky

Společnost Samsung prodává již několik let voděodolné telefony, takže je na čase, aby technologii „nano povlaků“ začali využívat i ostatní výrobci.

Elephone dokonce tvrdí, že se chystají tuto technologii použít u svých vlajkových lodí a určitě neexistuje důvod, proč by se v příštím roce takových telefonů nemohlo objevit daleko víc.

deset funkcí

USB typu C

Možná si říkáte, že přece USB-C není nic nového pod Sluncem a v těchto dnech by mělo být standardem. Opak je pravdou. Je stále dost výrobců, kteří tvrdošíjně u svých telefonů používají micro USB. Rok 2018 by tedy měl přinést USB-C na všechna zařízení.

deset funkcí

Nejnovější verze Androidu

Číňani jsou docela rychlí při vydávání nových telefonů s nejnovějším operačním systémem a dokonce se snaží o poměrně včasné aktualizace. Ale přesto je to spíš trendem velkých výrobců. Ti menší se klidně spokojí s uvedením nejnovější nadstavby, která však stojí na základech poněkud postaršího operačního systému.

Uživatelé by rádi v příštím roce viděli například Flyme OS, Color OS nebo Funtouch postavené na aktuálním Androidu. Ovšem těžko říci, zda se toho dočkáme.

Snímač otisků v displeji

Skenery otisků v displeji se určitě v roce 2018 začnou postupně objevovat. Předpokládá se, že už na CES by s touto vychytávkou mělo vyrukovat Vivo. Určitě ne všechny telefony budou mít tuto funkci, ale alespoň vlajkové lodi by se jí dočkat mohly. I když Xiaomi se chce v příštím roce zaměřit na technologii 3D rozpoznávání obličeje.

deset funkcí

Kvalitní fotoaparáty

Stále víc uživatelů volá po kvalitním fotoaparátu. Ne, že by se takové nedaly najít, ale některým výrobcům možná připadá, že uchlácholí zákazníky ohromujícím počtem megapixelů a poněkud neřeší kvalitní snímač, případně software a uživatelsky přívětivou aplikaci.

Opět není jediný důvod, proč by v roce 2018 nemohly mít jak top modely, takt i přístroje střední třídy opravdu kvalitní a dobře propracované fotoaparáty.

deset funkcí

Sluchátkový jack

USB-C je sice fajn, ale už není tak skvělé, když do něj výrobce integruje i sluchátkový port. Tohle „dva v jednom“ většina uživatelů ráda opravdu nemá. Ano, sice si můžete pořídit redukci, ale její používání moc komfortní není.

Proslýchá se, že Samsung S9 by měl mít jak USB-C, tak i 3,5 mm sluchátkový konektor. Snad se i ostatní výrobci tímto nechají inspirovat a své přístroje pro rok 2018 vybaví sluchátkovým jackem.

Inovace

Inovace, které vás ohromí jsou tím, čemho se poslední dobou příliš nedostává. Posledním výkřikem snad byly otočné kamery nebo duální displeje, což je trochu málo.

Čínští výrobci se kdysi dost snažili, aby svým zákazníkům nabídli něco nového, ale vypadá to, že letos tak trochu zaspali dobu. Doufejme tedy, že příští rok se ponese i v duchu inovací.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.