Xiaomi Mi Note 3 je už nějaký ten pátek mezi námi a podle recenzí a specifikací sice svou výbavou míří do střední třídy, ale, a to si přiznejme, pro mnohé z nás je důležitý poměr cena/výkon. V tomto ohledu určitě Mi Note 3 má a může mnoho nabídnout.

Dnes se budeme bavit především o foto výbavě tohoto telefonu, kterou za nás otestovali pánové z DxOMark. Než se mrkneme jaké jsou výsledky, připomeňme si parametry hlavní kamery.

To, že je fotoaparát duální snad asi nikoho dneska už nepřekvapí. Je to prostě trend a za sebe mohu říci, že velmi sympatický, pokud tedy druhý objektiv je funkční a ne jen tak na okrasu, aby, jak se říká, se vlk nažral a koza zůstala celá. Toto rčení u Xiaomi Mi Note 3 neplatí. Zadní duální fotoaparát je složen ze dvou 12 MPix objektivů, z nichž jeden je širokoúhlý (27mm) se světelností f/1.8 a ten druhý (52mm) je opatřen dvojnásobným zoomem, bokeh efektem a clonou f/2.6. Specifikace doplňuje čtyřosá optická stabilizace obrazu pro lepší kvalitu snímků za zhoršených světelných podmínek a nechybí ani autofokus a duální LED blesk. Video lze natáčet v rozlišení 4K (2160px/30fps) nebo 720px/120fps.

Testování proběhlo na více než 1500 zkušebních snímcích a natočeno bylo více než 2 hodiny videa, a to jak ve zkušebních laboratorních podmínkách, tak i v přirozeném prostředí interiérů a exteriérů. Pospsat podrobně veškeré výsledky testů by vydalo na mnoho článků, takže dnes vypíchneme ta nejdůležitější hodnocení. Nejprve si dám pár grafů a čísel, která z testování vypadla.

V prvním grafu můžeme vidět faktické bodové skóre focení a natáčení videa. Tyto výsledky hodnotí pánové z DxOMark jako velmi dobré pro fotografické snímky a solidní v rámci statického videa, co se týče poměru cena/výkon.

Druhý graf poukazuje na jistý problém se zvýrazněním zelené a žluté barvy za určitých světelných podmínek. Tento graf však vychází z testů v laboratoři, v reálu není zelený a žlutý nádech fotek tak znatelný.

Třetí graf dokazuje, že autofokus, tedy automatické zaostřování je na velmi dobré úrovni. To podle DxOMark funguje rychle za všech světelných podmínek. Sice nepatří mezi ty nejrychlejší, ale opět v rámci poměru cena/výkon patři mezi ty velmi dobré. V laboratorních testech fungoval autofokus bezchybně, při testování v reálu nefungoval až tak spolehlivě, takže bylo potřeba kontrolovat doostření a případně záběr opakovat.

Nu a konečně čtvrtý graf odkazuje na vykreslení detailů za určité úrovně osvětlení při natáčení videa. Srovnávány jsou statická videa a videa se zaznamenávaným pohybem. Tady je jasně vidět, že úroveň statických videí je za dobrých světelných podmínek na solidní úrovni a vykreslení detailů je poměrně konzistentní. Při špatném osvětlení (1 až 20 luxů) jsou detaily podprůměrné. U akčních videí je vykreslení detailů průměrné až podprůměrné.

A po suchých číslech a grafech si dejme ještě pár snímků s popiskami focených reálií.

Fotografie v reálném interiéru. Expozice, barva i vykreslení detailů jsou velmi solidní.

 

Snímek focen při nízkém osvětlení cca 1 lux. Fotoaparát jej mírně podexponoval, je patrná vinětace. Detaily však zůstávají slušně vykresleny.

 

Foceno v exteriéru za velmi dobrého světla. Barvy jsou věrné, detaily dobře prokresleny.

 

Snímek pořízen s dvojnásobným zoomem. Za dobrého světla je vykreslení detailů velmi přijatelné, bez artefaktů.

 

Bokeh efekt je za dobrých světelných podmínek sice silný, ale přesto přijatelný s dobrou hloubkou ostrosti a velmi solidními přechody.

Co tedy dodat závěrem? DxOMark tvrdí, že Xiaomi Mi Note 3 v rámci foto výbavy dobře reaguje na požadavky uživatelů, kteří volají po inovacích právě v tomto segmentu. Je zde znát posun v kvalitě funkcí jako je zoom a bokeh, které jsou dobře implementovány a jsou pro uživatele snadno ovladatelné. Pravda je však ta, že v rámci snímání videa je stále co zlepšovat. Problémy tu prostě jsou, a to především při snímání pohybujících se objektů, kdy vykreslení detailů není dobré. Každopádně lze říci, že Xiaomi Mi Note 3 je alespoň v rámci foto výbavy dobrá koupě v poměru cena/výkon.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.