Před pár dny jsme se konečně dočkali nových modelů řady Redmi od Xiaomi, ale po odhalení Redmi 5 a 5 Plus zůstala na rtech mnoha fanoušků nevyřčená otázka ohledně Redmi Note 5. Protože pro mnoho z nich je právě tento model tím, ke kterému upírají své naděje vzhledem k historickému postavení této řady. Protože právě Redmi Note je v podstatě definicí filosofie celé firmy nabídnout nadprůměrný produkt za velmi dostupnou cenu.

Málokdo si už dnes vzpomene, že první Redmi Note vznikly až jako na první „přerostlé“ telefony Samsung Galaxy Note a během velmi krátké doby v oblibě zastínily i základní řadu Redmi. Zatím poslední čtvrtá generace byla původně poslána na trh s procesory Mediatek Helio X20, ale vzhledem k restrikcím ohledně Mediateku na důležitém indickém trhu spatřila světlo už brzy i varianta se Snapdragonem 625, pro přehlednost později označená na domácím trhu jako Redmi Note 4X.

Vydání Redmi Note 4 jsme se dočkali na konci roku 2016 a Snapdragonové verze o chvíli později v lednu 2017. Takže už více než rok čekáme na nástupce pravděpodobně nejoblíbenějšího modelu (nižší) střední třídy a kde nic tu nic. V říjnu jsme se od šéfa Xiaomi Lei Juna dočkali oznámení o dosažení hranice 20 miliónů prodaných kusů Note 4X, takže by dávalo smysl v takto úspěšně nastoupené cestě pokračovat. Nebo ne ?

V posledních měsících se okolo spekulací ohledně Redmi Note 5 strhla na internetu docela smršť a měli jsme možnost vidět i fotky a zaručené zprávy ohledně jeho brzkého vydání, ale ty vzaly za své když se z nich vyklubal Redmi 5 Plus. Původní myšlenka řady Redmi Note byla nabídnout výkonnější alternativu k modelům Redmi s větším displejem, ale vydání Redmi 5 a 5 Plus s úhlopříčkami 5.7-palce a 5.99-palce zaselo semínko pochybnosti, zda bude pro Redmi Note 5 na trhu vůbec místo.

Pravděpodobně stále ano, protože se přece jen jedná o extrémně úspěšnou značku a beze slova ji pohřbít by asi bylo obrovskou marketingovou chybou, které se Xiaomi asi nedopustí. Tak kde je tedy zádrhel ? Odpověď se nabízí poměrně jednoduchá, NAČASOVÁNÍ. Původní zprávy hovořily o Note 5 vybaveném 5,99-palcovým FHD+ 18:9 displejem, ale hlavní otazník byl u použitého procesoru. Nabízel by se sice Snapdragon 660, ale ten nedávno Xiaomi použili u Mi Note 3 a proto to původně vypadalo opět na Snapdragon 625 nebo 630. To by však přineslo riziko špatného přijetí u fanoušků a čekání na řešení tak najednou dává větší smysl. A možná jsme se dočkali v podstatě už dva měsíce zpátky.

To byl totiž oficiálně představen procesor Snapdragon 636, který je velkým krokem vpřed od SD625 nebo SD630 a v podstatě se jedná o ořezaný Snapdragon 660, který samotný je výkonnostně zhruba na úrovni minulé vlajkové generace Snapdragon 820. Přesnými specifikacemi je Snapdragon 636 octa-core procesor taktovaný na 1.8 GHz, vyráběný 14nm technologií a podporující například Quick Charge 4.0+, jeden 24 Mpix fotoaparát nebo dva 16 Mpix, případně X12 LTE modem. A proč se vlastně zabýváme do detailu tímto procesorem ?

Inu, Qualcomm oznámil zahájení produkce v polovině listopadu a první telefony jím vybavené by se mohly dostat na trh někdy v lednu. A vzhledem k úzkým vazbám Xiaomi na Qualcomm by se mohlo právě Redmi Note 5 stát pionýrem nesoucím kůži na trh s novou generací procesoru. Ostatně něco podobnému se už stalo v minulosti, kdy bylo výborné Redmi Note 3 prvním průkopníkem se Snapdragonem 650. Takže máme se už začít těšit ?

Lednové datum by dávalo smysl z mnoha důvodů, za prvé by přesně lícovalo s dostupností procesoru SD636 a dále by se jednalo plus mínus přesně o roční odstup od Redmi Note 4X a Xiaomi je známo lpěním na hrubém dodržování cyklů. První odhady analytiků pak hovoří zhruba o ceně 260 dolarů pro základní model Xiaomi Redmi Note 5.

Stále se však jedná jen o odhady a spekulace a i když po přečtení dnešního románu vše vypadá krystalicky jasně, tak vše prozatím berte ještě s velkou rezervou. Každopádně výše zmíněné shrnuje naše vlastní poznatky a teorie o Redmi Note 5 a byli bychom velmi rádi kdyby se potvrdily. Co si myslíte o situaci vy ? Těšíte se na tento model a vyhovoval by vám se Snapdragonem 636 ? A co si myslíte o dalším nárůstu úhlopříčky ? Dejte nám vědět v komentářích.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.