Před pár dny jsme vás informovali o pokusů fanoušků zvrátit rozhodnutí OnePlus o nepodpoře technologie Project Treble u jejich telefonů. Ačkoliv petice zaznamenala slušný úspěch a sešlo se pod ní přes 13 tisíc podpisů, tak se bohužel požadovaný výsledek nedostavil a během besedy s výrobci Ask Me Anything ji zástupci firmy definitivně odmítli a celý Project Treble tak poslali k ledu.

Podle oficiálního vyjádření stojí za odmítnutím reálné důvody spojené s nutností oddělených diskových oddílů (partition) pro část Android framework  a část systému modifikovanou výrobce. V Android 7 Nougat toto rozdělení nebylo nutné a žádný z telefonů OnePlus jím tak nedisponuje. Podle slov představitelů firmy by rozdělení diskových oddílů pomocí OTA mohlo ohrozit stabilitu systému a mohlo by dojít až k  fatálnímu kolapsu telefonu. Vysvětlování pak pokračuje ujištěním o častých updatech pro Android 8 Oreo přímo z jejich strany, takže se údajně fanoušci značky nemusí obávat jakýchkoli problémů.

Jedná se z části o pochopitelné vysvětlení situace a pravdou je, že OnePlus jsou opravdu jedním z nejrychleji reagujících výrobců s updaty, které jsou opravdu dávkovány pečlivě  a často. Na druhou stranu se řešení u konkurence (Huawei, Samsung, Essential) našlo a jsem si jist, že by se při troše dobré vůle asi dalo k nějakému lepšímu výsledku dobrat. Ale OnePlus rozhodně nejsou sami a v minulých dnech jsme se podobného odmítnutí dočkali i od společnosti HMD, tedy výrobců telefonů Nokia.

Project Treble je jedním z hlavních revolučních kamenů nového Androidu 8 Oreo a teoreticky by měl zrychlit a zjednodušit vydávání updatů pro telefony, alespoň co se týká nejdůležitějších bezpečnostních záplat a vylepšení přímo od Googlu. U telefonů, které přijdou na trh už přímo s nainstalovaným Androidem 8 je jeho podpora automatická, ale bohužel se musíme smířit s tím, že i některé ze současných vlajkových lodí s Androidem 7 se ho nedočkají a musí se tak plně spolehnout na blahovůli výrobce v poskytování přímé podpory. Škoda, ale každopádně se sluší poděkovat podporovatelům petice minimálně za snahu o nápravu situace.