Nástavba MIUI je vlastní uživatelské rozhraní Xiaomi, které je založeno na operačním systému Android. Tento vlastní uživatelský systém vydala společnost Xiaomi jako svou prvotinu 16. srpna/augusta 2010. Systém tedy prošel již dlouhým vývojem a díky své přidané hodnotě se stává jedním z nejžádanějších operačních systémů.

Na počátku loňského roku generální ředitel společnosti Lei Jun odhalil, že nástavbu MIUI aktivně používá víc jak 200 milionů uživatelů. Čas rychle letí a k radosti výrobce se stále zvyšuje počet uživatelů. Nejnovější informace sdělil Lei Jun na 4. světové internetové konferenci v okrese Wuzhen v provincii Zhejiang v Číně. Tato akce se konala od 3. do 5. prosince/ decembra 2017 a měla víc jak 1500 účastníků z více než 80 zemí a regionů. Lei Jun uvedl, že MIUI má v současné době více než 300 milionů aktivních uživatelů po celém světě, což považuje za mimořádný úspěch.

MIUI 9

Xaomi přezdívá novou aktuální verzi jako „Bleskově rychlý systém“. Tímto chce vyzdvihnout výraznou optimalizaci, kterou se jim povedlo docílit. Změny se dotkly například zrychlení načítání aplikací, úspory energie a dalších funkcí.

V současnosti přichází s MIUI 9 na globální ROM u řady smartphonů. Tím je například Xiaomi Mi Max 2, Mi MIX 2, Mi 6, Mi 5, Mi 5s Plus, Mi Note 3, Redmi Note 4, Redmi Note 4X, Redmi 4 a Redmi 4X. V plánu je také dodat MIUI 9 do prvního „full-screen“ zařízení od Xiaomi Redmi série a sice Redmi 5 a Redmi 5 Plus. Ty by měly být uvolněny 7. prosince/ decembra.