Hodnocení recenzenta

Xiaomi Redmi Note 5A Prime Global - se snaží na všech frontách svého působení, nicméně dopadlo velmi průměrně a v několika případech i podprůměrně. Mezi největší mínusy bych zařadil výdrž baterie, výstup do sluchátek, téměř neexistující zvuk u videa, občas dýchavyčný systém díky HW, použití MicroUSB. Nicméně mezi klady se dá zařadit výborný čtečka, přední kamera, systém MIUI 9, celkem podařený displej, hlasitý reproduktor, podpora výrobce.

6
Hodnocení: x/10

Xiaomi se se svou legií modelů snaží zasáhnout snad každý volný segment a pod-segment, který na trhu s telefony, byť jen teoreticky, existuje. Dnešní recenze Xiaomi Redmi Note 5A Prime Global reprezentuje telefon pro mladší, který cílí na focení sebe sama – tedy selfies. Za zapůjčení patří díky společnosti Beryko, která nám poskytla Xiaomi Redmi Note 5A Prime Global za účelem recenze!

Balení

Kde jsou ty doby, kdy bylo balení Xiaomi telefonů z hnědého recyklovaného papíru bez lamina. Dnes je trend jasný a čeká nás vlastně dost generická krabička, na které se dozvíme něco málo informací o tom, co je uvnitř. Oranžovo bílá kombinace barev evokuje samotné logo Xiaomi. Odklopením vrchního víka se rovnou setkáme s telefonem tváří v displej, pod ním najdeme obligátní nabíječku s výstupem 2A a kabel s dnes již zastaralým konektorem typu MicroUSB. Kromě dvou brožurek je v balení ještě pin pro vysunování značně dlouhého šuplíku pro dvě NanoSIM a paměťovou kartu. A to je vše, přátelé. Nicméně jedná se o relativně levný telefon, více asi ani není potřeba.

Design a zpracování

Je opravdu velká škoda, že firma tak velká a relativně bohatá, jako je Xiaomi, jen stále dokola opakuje jeden a ten samý designový směr několik let, který navíc ani není jejich vlastní. Ano, opět tu máme zcela generické Xiaomi, svým vzhledem ničím nevybočující oproti zbytku „stáda“. Potěší alespoň drobnostmi, jako jsou kovová záda a displej krytý Gorilla Glass.

Po uzmutí telefonu do rukou nás čeká starý známý pocit příjemně zaoblených rohů a hliníkových zad, úchop je tedy dobrý a s telefonem se dělá dobře i jednoruč.
Záda s opracovaným hliníkem nesou hlavní fotoaparát, přisvětlovací diodu, čtečku otisků a nezbytné certifikační a identifikační značky a dva předěly antén. Dokola telefon obepíná plastový rámeček v barvě zadního krytu, tedy zlaté.

S ním už nejsem tolik spokojený. Tedy ne, že by snad někde měl otřepy, ale svým vzhledem je jasné, že se hodně šetřilo. V rámečku na spodní hraně je umístěn primární mikrofon, hlasitý reproduktor a MicroUSB konektor. Levá strana má na starosti dlouhý šuplík pro dvě NanoSIM a jednu paměťovou kartu. Jeho slícování s plastovým rámečkem má k dokonalosti daleko.

Pravá strana hostí obě dvě mechanická tlačítka, která na telefonu nalezneme. Nahoře to je kolébka hlasitosti a pod ní tlačítko zapínání. Obě jsou v dobré poloze pro prsty, dají se dobře odlišit od povrchu i poslepu a jejich hmatová odezva je tak v průměru. Mohla by být lepší, ale také výrazně horší.

Horní hrana je vybavena zdířkou 3,5 mm sluchátkového jacku, sekundárním mikrofonem a celkem zajímavou volbou v podobě iR blasteru, tedy infračervené diody, se kterou se dají ovládat domácí spotřebiče.

Přední strana je osazena IPS displejem o rozměru 5,5″ s 1280 x 720 HD rozlišením, což není sice papírově žádné terno, ale v praxi to není nijak velký problém. I když je pravdou, že levnější z modelové řady Note, jmenovitě Xiaomi Redmi Note 4, jej nabízí. Prostor na displejem je hustě osídlen, najdeme tam notifikační LED, sekundární kameru s rozlišením 16 MPx, přisvětlovací blesk, senzor přiblížení a senzor světla a samozřejmě sluchátko. Pod displejem jsou tři klasická ovládací tlačítka, která bohužel nemají podsvícení. Jejich piktogramy vyvedené v šedo-stříbrné barvě také zrovna nepomáhají ke snadnější čitelnosti.

Jako celek nepůsobí telefon v rukou úplně špatně, ale plastový rámeček pocit hodně snižuje a již zmiňovaný Redmi Note 4 ve mě nechal daleko lepší dojem.
Rozměry telefonu jsou veskrze průměrné, Xiaomi v nižších řadách nehraje hru o nejtenčí rámečky – 153 × 76,2 × 7,7 mm a váha 153 gramů je také v průměru.

Hardware

Xiaomi se vždy snažilo dodávat na trh telefony, které měly nejlepší možný poměr ceny a nabídnutého hardware. Xiaomi Redmi Note 5A Prime si ale jde trochu vlastní cestou. Srdcem telefonu je totiž osmijádrový procesor Snapdragon 435, který má takt pouze 1.4 GHz, což je vzhledem ke konkurenci poměrně málo a i těch pár set megahertz by telefonu jedině prospělo. Procesor je vyroben ještě starší 28 nm litografií s jádry Cortex-A53. O graficky intenzivní procesy se stará grafický čip Adreno 505.  Naštěstí operační paměť dosahuje příjemné hodnoty 3GB. Vnitřní úložiště s kapacitou 32 GB lze rozšířit, slot na paměťovou kartu je v „šuplíku“před dvěma sloty na NanoSIM.
Kvality 5,5“ HD IPS displeje rozeberu v následující kapitole.
Baterie s kapacitou 3080 mAh, což je průměrná hodnota na dané rozměry telefonu, si také zaslouží jednu zvláštní kapitolu, stejně jako přední 16 MPx a zadní 12 MPx fotoaparát.
LTE je jako u většiny „global“ verzí telefonů Xiaomi zastoupeno v podobě naší nejrozšířenější podobě. Tou je samozřejmě LTE 800 MHz, resp. Band 20.
Zamrzí nepřítomnost NFC, na druhou stranu tu máme infračervený ovladač.

Displej

Kdo by očekával, že v roce 2017 bude FullHD 1920×1080 standardem u všech telefonů nad 4000 Kč, mýlil by se. Xiaomi Redmi Note 5A Prime přináší do poměrně hustě zalitých vod nižšího středního segmentu pouze HD 720p rozlišení v balení IPS displeje s rozměrem 5,5″. Na druhou stranu, většina z toho bude profitovat – nižší zatížení systému s nepříliš výkonným čipsetem a díky tomu i lepší výdrž baterie. Nicméně kromě onoho HD rozlišení (což je stejně jen „papírová výtka“) musím displej vlastně jen chválit.

Podání barev je přirozené a příjemně saturované a ani extrémy v podobě červené, modré nebo černé a bílé se nijak nevychylují z trendu. Rozsah jasu displeje, který do jisté míry určuje kvalitu uživatelského zážitku v noci a na druhé straně při silném nasvícení, je opravdu velký. Nejnižší jas bude stačit všem nočním sovám a k tomu jim dopomůže i integrovaný „čtecí režim“ s redukcí modrého světla. Tomu lze naprogramovat interval, kdy se má zapnout a kdy zase vypnout. Pocitově ale ani nejvyšší nastavení režimu pro redukci modrého světla nemá tak velký dopad na obrazovou kvalitu a klidně bych viděl displej ještě více zažloutlý.
Na druhé straně spektra je pak maximální jas. Ten stačí i na nějaké to přímé slunce. Neočekávejte výkonnost vlajkových lodí, ale na danou kategorii si Redmi Note 5A Prime vede skvěle.

Xiaomi si vždy dávalo záležet na kvalitním digitizéru a nejinak je tomu i u Redmi Note 5A Prime. Jeho odezva a přesnost se dají srovnat s několikanásobně dražšími telefony. Což je naštěstí u Xiaomi již zavedeným standardem.
Automatická regulace jasu fungovala chvílemi sice trochu pomaleji, ale dobře a vždy nastavila adekvátní jas podmínkám.
Displej je krytý gorilím sklem třetí generace, takže i bez aplikované folie z výroby by se nemělo stát, že se krycí sklo poškrábe nošením v kapse.
Takže i přes papírově nepříliš lákavou výbavu displeje jej musím zhodnotit jako povedený ve všech směrech. HD rozlišení není natolik poznat, aby degradovalo obraz a ostatní aspekty jsou natolik kvalitní, že tento drobný nedostatek bohatě vyvažují.

Systém – MIUI9

V unboxing videu výše se zmiňuji o tom, že Xiaomi Redmi Note 5A Prime mi přišlo s MIUI 8.5, což sice byla pravda, ale jen o pár dní později jsem obdržel update na MIUI 9, tedy nejnovější verzi, kterou Xiaomi distribuuje skrze OTA aktualizace. Ta proběhla zcela bez zádrhelů nebo problémů. Přesná verze MIUI je 9.1.1. a jedná se tedy o poslední dostupnou verzi systému v době testování telefonu.
MIUI 9 je sice stále založené na starším Androidu 7.1.2., nicméně to je u Xiaomi poměrně běžné. Aktualizace na vyšší verzi Androidu jsou většinou přibrzděné právě jejich vlastní nadstavbou, která na druhou stranu nabízí mnoho funkcí navíc a poskytuje i nejnovější bezpečnostní záplaty jak pro MIUI, tak pro Android samotný. Takže většina uživatelů rozdíl ve výbavě nebo zabezpečení nepozná.

Původně jsem se chtěl rozepsat o MIUI nějak více, ale to by bylo házení hrachu na stěnu. MIUI je již natolik známé, že bude stačit jen „chladný“ popis hlavních funkcí a hlavně jejich funkčnosti.
MIUI bylo vždy o tom, že i nejlevnější telefony se základní hardwarovou výbavou fungovaly celkem svižně, bez větších zádrhelů nebo zpomalení a zážitek z používání byl pozitivní. Xiaomi Redmi Note 5A Prime je právě takovým telefonem, který nemá nejvýkonnější vnitřnosti, i když zase nemá nejhorší výbavu. Občas je to bohužel trochu znát, že je MIUI přece jen náročnější, než čistý Android.
Aplikace se spouštějí celkem rychle a jejich chod také nijak netrpí. Ale náročné aplikace typu Facebook nebo Chrome dokáží provětrat software i hardware na jejich hranice a při používání takových aplikací najdete občas lehčí prodlevy mezi pokusem o spuštění a skutečným spuštěním aplikace. Nicméně to je daň za základní výpočetní výkon (řadu 4xx od Snapdragonu považuji za nejnižší smysluplný hardware). Nicméně se nejedná o hrůzné odezvy, v dané cenové kategorii, kde si takový telefon koupí spíše méně nároční uživatelé, je to vlastně akceptovatelná situace.
Za celou dobu používání Redmi Note 5A Prime se mi nestalo, aby mi některá aplikace zamrzla nebo spadla. A to samé platí i pro celý systém, který je „rock stable“. Takhle by to mělo vypadat i u jiných výrobců, kteří s takovýmto neduhem stále občas bojují.
Co se funkcí a jejich reálné funkčnosti týče, tady bych zvýraznil jen něco málo drobností. Tou první je DT2W ala. dvojité poklepání pro probuzení, které mi nechtělo fungovat moc spolehlivě a musel jsem se občas celkem soustředit, aby telefon gesto zaregistroval. Na rozdíl od OnePlus 5, kde toto gesto používám s vlastně 100% úspěšností. Také mě mrzí, že MIUI nemá funkci opačnou, tedy dvojitý poklep pro uspání telefonu, která je značně praktická. Člověk nemusí hledat vypínací tlačítko, jen dvakrát klepne do displeje (opět reference s OnePlus 5).
A tou druhou funkcí je WiFi, která měla někdy tendenci se nepřipojovat automaticky k sítím, jež už dávno telefon znal. Hlavně po příchodu do práce se mi stávalo, že se firemní WiFi nepřipojila vůbec a musel jsem jí ručně odklepnout. Což se mi s jinými telefony nestávalo, takže je to pravděpodobně vinou telefonu. Nicméně domácí WiFi fungovala bez problémů.
Jinak si nemám na co stěžovat, MIUI fungovalo dobře a v cenové hladině do 5000 Kč se jedná o lepší z alternativ.

Pro Neználky se jedná o hutnou grafickou a funkční nadstavbu nad Androidem, která dává uživatelům poměrně slušnou svobodu v možnostech úpravy k obrazu svému. Inspiraci „jablečným“ systémem nelze popřít, nicméně protože se stále jedná o Android, většinou je možnost aplikace nahradit, nastavení změnit nebo upravit.
Při pohledu do budoucna je jistá i podpora výrobce, který většinu ze své produkce podporuje několik let desítkami updatů, které přichází nejen s opravami systému, ale i novými funkcemi a novými verzemi Androidu i MIUI.

Čtečka otisků

Čtečkám otisků možná v nedaleké budoucnosti čeká anihilace v podobě skenování duhovky, 3D modelu obličeje nebo jejich přesunutí pod displej. Čekání na tuto situaci bude pravděpodobně ještě dlouhé a Xiaomi Redmi Note 5A Prime má samozřejmě klasickou čtečku a to umístěnou na zádech. Umístění to není nejideálnější, ale najdou se i horší.
Najít čtečku po hmatu není těžké, je zapuštěná pod povrch zadního kovového krytu, ale klidně bych jí umístil o centimetr níže. Někdy jsem musel celkem natahovat prsty, abych na ní dosáhl.
Softwarová výbava je po vzoru Xiaomi poměrně strohá, dá se nastavit na odemykání telefonu a zamykání aplikací. Toť vše. Ani celkem praktická gesta nebo možnost telefon zpět zamknout otiskem.
Nicméně to trochu vyrovnává její rychlost a kvalita snímání otisků. Oboje je totiž až nevídaně rychlé a přesné na to, v jakých cenových vodách se pohybujeme. Opravdu málokdy se mi stalo, že bych musel snad otisk opakovat, úspěšnost byla odhadem kolem 90%. A rychlost odemknutí telefonu po přiložení prstu je také ukázková. Tedy není tak rychlá, jako má např. OnePlus 5, ale velmi se jí blíží. A je fajn, že jde telefon odemknout jen přiložením prstu, displej se nemusí rozsvěcet.

Výkon

Srdce telefonu v podobě procesoru Qualcomm Snapdragon 435 není příliš silné, 8 x 1.4 GHz na starším 28nm výrobním procesu s jádry Cortex-A53. Naštěstí programy a hry mají celkem dost prostoru pro svůj běh, 3 GB operační paměti vystačí i na náročné aplikace. A hry zvláště pak mají k dispozici Adreno 505, které je určeno spíše pro nenáročné grafické operace.
Reálně se výkon projevoval v náročných hrách tak, že byly hratelné vlastně všechny, které jsem zkoušel – Mortal Kombat X, Modern Combat 5 a NFS No Limits. Jen se bohužel jejich vizuál ani nepřibližoval tomu, jak má hra vypadat. Vše, a tím myslím i rozlišení, hry vždy nastavily na totální minimum a takový Modern Combat 5, to byl prostě jen divný flek textur, viz. galerie. Také díky tomu se dala většina her hrát bez sekání, bohužel daň za obrazovou kvalitu byla poměrně velká.

Co se týče nějakých benchmarků, přidal jsem je do galerie níže. Skóre Xiaomi Redmi Note 5A Prime v benchmarku AnTuTu bylo 45406 bodů, což by se shodovalo s předpokládaným výsledkem.

Baterie a výdrž

Dnes není mnoho telefonů, které by si nechaly líbit několikadenní pracovní zápřah a stále ještě fungovali bez nabíječky. A ani Xiaomi Redmi Note 5A Prime mezi ně nepatří. Se svou baterií, která čítá 3080 mAh, se řadí mezi dnešní průměr. HD rozlišení displeje sice může pomoct, ale není to nic signifikantního a reálně se člověk dostane tak na den a půl používání. V řeči čísel se jedná o nějakých 3,5-4 hodiny zapnutého displeje v průměru, což je opět spíše lehce pod průměrná výdrž. Je možné, že MIUI 9 ještě potřebuje trochu „vypulírovat“ a že se výdrž zvedne. Nicméně v době, kdy jsem telefon testoval, jsme se potýkal se zmíněnou výdrží na jedno nabití.

Konektivita, volání a GPS

Je to již dlouho, co jsem musel některý telefon očernit za nesplnění dnes již zcela samozřejmé podpory „českého“ LTE. Xiaomi se naštěstí poučilo a naprostá většina jejich telefonů s podnázvem „global“ má podporu LTE 800 MHz, resp. pásma B20. Podpora všech ostatních pásem, kromě dinosauřího LTE 900 MHz, je pak už vlastně jistota.
Příjem GSM signálu bych zhodnotil jako dobrý průměr, ten nikdy nekolísal a jeho kvalita byla konzistentní. Volání tedy probíhalo i díky dvěma mikrofonům dobře, sluchátko má tendenci lehce „huhlat“, zvuk není úplně čistý, ale rozhovoru je bez potíží rozumět.

S Wifi jsem někdy trochu bojoval. K některým sítím se ne vždy telefon dokázal automaticky připojit a člověk tak musel sledovat, jestli je na datech, nebo na WiFi. Pokud se telefon na WiFi síť přihlásil, signál byl stabilní a nijak nevybočoval ze zaběhnutého standardu.

I díky podpoře GPS a Glonass satelitních navigačních systémů je navigace pro Redmi Note 5A Prime hračkou. První určení polohy, které proběhlo bez podpory dat, tedy pouze samostatné zařízení a satelity na obloze, trvalo asi půl minuty a pak se signál stabilizoval a s klidným srdcem se mohlo vyrazit na cesty. Situace se zapnutými daty byla samozřejmě ještě lepší a jak rychlost, tak přesnost se ještě zvýšily. Takže reálné schopnosti navigovat jsou za jedna.

Fotoaparát a video

První, co mě napadlo při pohledu do tabulky s technickými specifikacemi Redmi Note 5A Prime byla slavná to věta – „začíná se nám tu rozšiřovat takový neduh…“. Totiž, přední fotoaparát má vyšší rozlišení, než má ten hlavní na zádech. Samozřejmě, rozlišení čipu nemá spojitost s kvalitou výsledných fotek, nicméně se jedná o jev, který bych nejraději zapsal, zařadil a pečlivě uschoval někam hluboko do kartotéky nesmyslů. Stejně tak jako válku o megapixely jako takovou.
Zadní kamera má rozlišení 12 Mpx, autofokus, přisvětlovací diodu a světelnost objektivu je příjemných f/2.2. Zato snímač použitý v přední „selfie“ kameře má divokých 16 Mpx, vyšší světelnost objektivu f/2.0, přisvětlovací diodu také, ale postrádá zaostřování, což by při jeho zaměření na „selfie“ populaci přece jen mohl mít.

Začal bych asi tím jednodušším a tím je aplikace, která mi už kolik let připadá, inu, hrozná. Možnosti nějakého nastavení jsou velmi omezené, špatně přístupné menu pod drobnými tlačítky a celkově neergonomické a špatně využívající prostor hledáčku. Manuální režim je vysloveně výsměch, možnost upravit hodnotu ISO a vyvážení bílé opravdu nejsou položky, které se musí schovávat pod samostatnou funkci. Ty již považuji za zcela základní schopnosti každého telefonu s fotoaparátem.

Co se týče focení selfie, jelikož je telefon zaměřený právě na ně, nepatřím k těm, co by tuto kratochvíli provozovali častěji, než 2x do roka, tudíž omluvte sníženou kvalitu obsahu. Nicméně kvality předního fotoaparátu s rozlišením 16 MPx to bude ilustrovat celkem dobře. Ten je vybavený i předním bleskem, ale i když se snaží vypálit svým svitem do očích díru, jeho reálný dopad je celkem zanedbatelný a svou existenci dokáže jen velmi lehce ospravedlnit v kompletní tmě, kdy je na fotce vidět „něco“. Naštěstí výborná světelnost objektivu f/2.0 dokáže i z málo světla nějaký ten obraz vykřesat.
Dalo by se říct, že jsem čekal přední foťák lepší, i když beru v potaz relativně nízkou cenu, díky předurčení pro tento typ focení.

Fotoaparát na zádech telefonu s rozlišením 12 MPx má, na rozdíl od svého kolegy vepředu, automatické zaostřování a LED blesk je už samozřejmostí. Světelnost objektivu je paradoxně nižší, než má přední, a to f/2.2, což je ale dáno smyslem určení telefonu.
Snímky, které dokáže zadní fotoaparát produkovat, nejsou v dané cenové relaci zázračné, ale do průměru se bez potíží vlezou. Trápí je slévání do ploch a lehká neostrost, trochu bojují se šumem, ale jako celek fotky nevypadají špatně za relativně dobrého světla. Za tmy a šera už bojují méně statečně a noční snímky z ruky vypadají dobře už jen na displeji. Na monitoru jsou téměř vždy „drcnuté“ nebo špatně zaostřené.
Čím mě ale Redmi Note 5A Prime příjemně překvapilo, tak je skládání panoramat, které jsou ukázkově složená a nikde nejsou vidět „stehy“ po zpracování ani u tak náročné scény, kterou jsem fotil v lesoparku. Tady by se spoustu výrobců mělo učit (a hlavně u OnePlus 5, který mě tak štve tím, že snímky k sobě neumí poskládat). A také výkon blesku je slušný, dokáže si poradit i s potemnělou místností.
Rychlost vyfocení samotné fotky je příjemně rychlá, bez prodlev, a to i za špatného světla. Se zaotřováním jsem byl spokojený, až případy ve tmě si telefon vždy poradil vcelku rychle a dobře.
Celkově by mohlo Xiaomi Redmi Note 5A Prime fotit o trošku lépe, ale i stávající stav není špatný.

Pokud se mi zdály fotky celkem slušné kvality, na scénu jako obvykle přichází natáčení videa. Ach to proklaté video. Vy si v tom Xiaomi prostě nedáte říct a každý model vybavíte těmi nejhoršími mikrofony a nejhorším algorytmem pro zpracování zvuku, jaký jsem slyšel za posledních 5 let. Nahraný zvuk u některých telefonů chrastí, někde lupe, někde je tichý a někteří jej mají celkově špatný. Jenže poté přichází na scénu Xiaomi, které si drží pomyslný trůn velmi pevně již tolik let. Však si poslechněte, co telefon zaznamenal na celkem rušné pražské ulici v čele s tramvají a provozem na ne až tak vzdálené křižovatce.
Nicméně se omlouvám za video v HD rozlišení, že nenahrávám v plném rozlišení jsem zjistil až poté, co jsem měl vše hotovo. Nepředpokládám ale, že by se po přepnutí na FullHD nějak zázračně nahraný zvuk zlepšil. Obraz se dá zařadit mezi běžný průměr, slévání detailů do ploch sice vypadá trochu jako omalovánky, ale vidět je vše podstatné v dostatečné kvalitě.

Video nabízí dvě možnosti úprav a to změna rozlišení a režim pomalý záběr. Navíc nedisponuje automatickým zaostřování, a to ani formou volby, ale pouze manuálním. Tady Xiaomi ztrácí, ostatně jako vždy a pokaždé, cenné body z hodnocení.

Zvuk

Hlasitý výdech reproduktoru, který se nachází vpravo na spodní hraně za šesti kulatými otvory, není tak špatný, jak jsem zprvu myslel. Hraje poměrně hlasitě, takže vyzvánění určitě nepřeslechnete, a co se týče přehrávání nějakých multimédií, není na tom také špatně. Nechybí mu ani nějaké ty „spodky“ a je mu dobře rozumět i vokální projev.

Výstup do sluchátek přes integrovaný přehrávač není takové terno, jak by člověk předpokládal. Zvuk se mi zdál až příliš suchý a nezáživný a tím více to vyniklo na mých Sennheiser Momentum OneEar 1.gen, které by potřebovaly přece jen vybudit o trochu silněji. Integrovaný ekvalizér mi nebyl co platný, protože když by si chtěl člověk jen zvýraznit dvě tři pásma, musí jej zapnout a tím se rovnou zapnou nějaké další filtry a nastavení zvuku, které nelze vypnout. Takže opět stejně hloupá situace, jako u OnePlus 5. Po zapojení Xiaomi Piston Iron a A-Jay Two byl zvuk přece jen záživnější, ale pořád mu něco chybělo. Ale to bude asi moje vlastní rozmazlenost a naprosté většině posluchačů bude zvuk dostačovat.

Závěr recenze Xiaomi Redmi Note 5A Prime

Takže jak si vedli telefon, jehož název je dlouhý jako týden před výplatou? Abych tak řekl „nenadchne, neurazí“. Všechno, co Xiaomi Remi Note 5A Prime Global umí, umí průměrně v mezích ceny a v mezích určení. Snad kromě tolik důležité selfie kamerky, která přece jen trochu vyčnívá díky blesku a vysokému rozlišení nad dav ostatních. Celkem dobře odladěný software kazí nepříliš výkonný hardware, nicméně nenáročným uživatelům bude stačit i ten.
Nepotěšila mě výdrž baterie, zpracování plastového rámečku ani použití MicroUSB. Na druhou stranu dobrý displej, skvělá čtečka otisků, přední kamera a celková vybavenost dělají z Xiaomi Redmi Note 5A Prime Global dobrého společníka pro mladší vrstvy naší populace. Tak jako tak bych se ale podíval do vlastního portfolia Xiaomi, kde se dá najít vybavenější a celkově lepší telefon za stejnou a dokonce i nižší cenu.
Pokud byste po něm zatoužili, může si jej objednat ZDE.