Hodnocení recenzenta

Huawei Mate 10 Pro se konkurence určitě bát nemusí. V některých ohledech sice ztrácí, v jiných má zase navrch. Záleží tedy jen na vašich preferencích.

9
Hodnocení: X/10

Čínský gigant Huawei jako poslední z velkých výrobců představil svůj letošní top model s označením Mate 10 Pro, kterým míří mezi absolutní současnou špičku. Telefon se drží současných trendů v podobě duálního fotoaparátu či displeje s poměrem stran 18:9 s velmi tenkými rámečky. Huawei telefon nezabil ani přemrštěnou cenou, může tak konkurenci přetáhnout nemalou část zájemců o špičkový telefon.

BALENÍ

Černá papírová krabice na první pohled neprozrazuje, že v sobě ukrývá špičkový telefon. Jistou nápovědou může být jen malé logo společnosti Leica, která se opět podílela na vývoji fotoaparátu. Přibalené příslušenství neohromí ani nezklame. Počítat můžete se silikonovým obalem, USB-C kabelem, špuntovými sluchátky se stejným konektorem, špendlíkem pro vysunutí šuplíku SIM karet a nabíječkou.

Obal na telefonu perfektně drží, bohužel je vyroben z hrubého silikonu a zvětšuje už tak dosti velký telefon. Navíc se nebudete moci kochat lesklým kovem rámu a skleněnými zády. Sluchátka jsou určitě vítaným bonusem, jelikož telefon postrádá klasický audio konektor. Jejich projev středně náročného posluchače a zájemce o výrazné basy uspokojí. Ostatní si budou muset pořídit USB-C redukci. Nabíječka je na dnešní poměry poměrně velká, což kompenzuje podporou rychlého nabíjení.

V balení určitě chybí redukce na klasická sluchátka

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Huawei Mate 10 Pro se nabízí ve čtyřech barevných variantách. Já jsem měl k dispozici černou, resp. antracitovou verzi. Kovový rám i skleněná záda jsou velmi efektní, ale jen do okamžiku, než vezmete telefon do ruky. Na lesklých materiálech pochopitelně okamžitě ulpívají otisky prstů, a tak se pravidelnému leštění nejspíš nevyhnete. Pomoci vám v tom může i kapsa kalhot nebo bundy. Telefon je schopen se v nich sám poměrně pěkně vyčistit. Hladká skleněná záda mají ještě jednu negativní vlastnost. Pokud telefon položíte na jen mírně svislou plochu, začne se pomalu či rychleji sunout dolů. Nejednou se mi stalo, že mi telefon sklouzl z opěrky gauče, naštěstí směrem na sedák a ne na zem. Pozor si také dejte při držení telefonu ve zpocených rukou, mohl by vám velmi lehce vyklouznout.

Na zpracování si dal výrobce opravdu záležet a nelze k němu mít žádnou výtku. Jednotlivé díly kovového rámu precizně lícují. Skleněná záda jsou vsazena taktéž příkladně, byť přechod mezi nimi a kovovým rámem je patrný. Lehké zklamání nastalo při detailním pohledu na displej, na kterém je nalepena ochranná folie. Tvrzené sklo by telefonu slušelo mnohem více. Folie se přeci jen časem poškrábe. Počítat každopádně můžete se zvýšenou odolností dle IP67, telefon tedy bez újmy odolá stříkající vodě.

Pravý bok telefonu je vyhrazen pro dvojtlačítko regulace hlasitosti a zapínací tlačítko. Obě jsou pevně vsazené, nekývají se a nabízí naprosto jistý stisk. Na opačné straně je šuplík pro dvě SIM karty. S paměťovou kartou výrobce nepočítá. Horní strana patří infraportu a sekundárnímu mikrofonu. Spodní část pak zabral USB-C konektor, mikrofon a hlasitý reproduktor. Jemu sekunduje sluchátkový reproduktor, který taktéž dokáže hrát hlasitě. Získáte tak stereo reprodukci, která ovšem není dokonalá. Jde o to, že sluchátkový reproduktor přehrává výšky, zatímco spodní reproduktor slouží pro přehrávání středů a basů. Výsledkem je velmi hlasitá a na poměry telefonů i věrná reprodukce.

Na zadní straně najdete dvojitý blesk, dvě čočky fotoaparátu, senzor laserového ostření a snímač otisků prstů. Ten pracuje naprosto spolehlivě a odemknutí telefonu je bleskurychlé. Co na zádech vidět není, je anténa pro NFC, které tomuto telefonu taktéž neschází.

Rozměry telefonu činí 154 x 75 x 7,9 mm, hmotnost pak 178 gramů. Velikostně je tak telefon plně srovnatelný s běžnými 5,5palcovými modely, byť jeho displej je větší.

DISPLEJ

Displej je první parádní disciplínou tohoto telefonu. AMOLED panel s úhlopříčkou 6 palců disponuje rozlišením 2 160 x 1 080 bodů, což představuje jemnost 402 ppi. K rozlišení je potřeba doplnit ještě poznámku, že Huawei současně s tímto telefonem představil i hůře vybavený model Mate 10, který se drží poměru stran displeje 16:9, ovšem nabízí vyšší rozlišení 2 560 x 1 440 bodů. Je to poněkud zvláštní přístup, ovšem nás to až tak trápit nemusí, jelikož Mate 10 se u nás oficiálně prodávat nebude.

Nestandardní rozlišení může některým aplikacím způsobovat problémy se zobrazením, čehož si je výrobce vědom, a proto se při prvním spuštění aplikace nezobrazí přes celou obrazovku. Celoobrazovkové zobrazení můžete povolit a pokud by došlo k problémům, lze v nastavení pro každou aplikaci zobrazení vrátit do výchozí podoby. Všechny mnou spouštěné aplikace s rozlišením neměly problém a běžely korektně v celoobrazovkovém režimu.

Podání barev je velmi příjemné, žádné přesaturované barvy, jak někdy můžete u AMOLED displejů vidět. Skvělá je hodnota maximálního jasu 700 nitů, která zajišťuje skvělou čitelnost i na přímém slunci. Minimální úroveň podsvícení je naopak dostatečně nízká, aby vám displej při nočním sledování filmů či brouzdání po internetu nevypálil oči. K dispozici je čtecí režim omezující modré světlo s nastavitelnou úrovní teploty barev.

Specialitou tohoto displeje je podpora zobrazení HDR10, tedy obsahu s vysokým dynamickým rozsahem. Při přehrávání demo snímků v HDR mi opravdu přecházel zrak. Video doslova vystupuje z displeje. Bohužel obsahu v HDR je zatím žalostně málo, potenciál displeje tak zatím zůstane nevyužitý. Snad se ale časem ledy prolomí.

HARDWARE A VÝKON

Ani v této oblasti nenechá telefon nikoho na pochybách, že se jedná o špičkový model. Zbrusu nový procesor Kirin 970 s osmi jádry a maximální frekvencí 2,36 GHz dosáhl v Antutu na celkové skóre téměř 176 tisíc bodů. Procesoru sekunduje nevyčerpatelná 6GB operační paměť a hlavně samostatnou jednotkou pro umělou inteligenci s označením NPU, která má mít až 25× lepší výkon a 50× lepší energetickou účinnost při práci s úkony spojenými s umělou inteligencí ve srovnání s běžným procesorem. Umělá inteligence funguje bez nutnosti připojení k internetu a její přínos má být nejcitelnější při fotografování. Výrobce slibuje jejího využití i při překladači, který má podávat mnohem přesnější výsledky. Aplikací, které by tuto novou funkčnost využily, je prozatím minimum. Snad se vývojáři naučí této nové technologie využít a implementovat podporu do dalších aplikací.

Za rychlostí procesoru nezůstává pozadu ani interní paměť. Rychlosti čtení a zápisu jsou taktéž špičkové. O to víc zamrzí, že přenos dat mezi telefonem a počítačem se drží na hodnotě kolem 35 MB/s. Kapacita úložiště nabízí komfortních 128 GB, pro vaše potřeby reálně zůstává 105 GB. Telefonu chybí podpora paměťových karet, což ale s takto objemnou pamětí bude vadit jen málokomu. O rychlosti čtečky jsem se již zmínil. Snímač však lze využít i pro doplňkové funkce, jako je přijmutí hovoru, zrušení budíku, spoušť fotoaparátu aj.

 

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Vysoký výkon hardwaru by byl k ničemu, kdyby systém nebyl řádně optimalizován. Jiní recenzenti si stěžovali, že zde má telefon mezery. Já k optimalizaci nemám sebemenší připomínku. Reakce systému jsou bleskové, spouštění aplikací je rychlé. Během testování jsem neměl jediný problém s pádem aplikací či jakoukoliv nestabilitou.

Bylo by minimálně divné, kdyby top model nebyl z výroby vybaven nejnovějším operačním systémem. Mate 10 Pro proto přichází s Androidem 8 Oreo, nad nímž je postavena nadstavba EMUI taktéž ve verzi 8. Po prvním zapnutí telefonu mi hned byla nabídnuta možnost přenosu dat a aplikací z předchozího telefonu, k čemuž jsem využil aplikaci Phone Clone od vývojářů Huawei. Přenos proběhl hladce pomocí Wi-Fi. Některé aplikace jsem ale musel opětovně nainstalovat z Google Play, aby došlo k synchronizaci jejich dat přímo z cloudu Googlu. I Huawei nabízí možnost synchronizace do vlastního cloudového úložiště. Tuto funkci však nemusíte využít.

EMUI ve své nejnovější verzi umožňuje bohaté možnosti personalizace, mezi které patří i možnost přeskládání navigační lišty, do které můžete doplnit ikonu pro stáhnutí notifikační lišty, na kterou jinak palcem kvůli velikosti displeje hůře dosáhnete. Tato užitečná vlastnost měla pro mě jednu drobnou negativní vlastnost. Tradiční tři ikony jsou mírně vyosené, tzn. domovské tlačítko není uprostřed displeje, ale je odsunuto mírně doleva. Párkrát jsem tak tapnul na ikonu zpět místo domů. Chce to trochu času, než si člověk zvykne.

Pokud nechcete spodní navigační lištu používat vůbec, můžete aktivovat ovládání pomocí plovoucího tlačítka s funkcí joysticku. Osobně mi tento způsob ovládání ale vůbec nevyhovoval. Každopádně je dobré, že možnost volby tady je. Počítat také musíte s tím, že EMUI potlačuje některé nativní vlastnosti Androidu 8, jako je vyskakovací bublina s nabídkou voleb u ikon na plochách. Velkou výtku si ode mě výrobce zaslouží za indikaci notifikací. Telefon je vybaven RGB LED diodou umístěnou nalevo od sluchátka. Bohužel její velikost a hlavně světelný výkon jsou zcela nedostačující. Od vzdálenosti cca 2 metrů nemáte možnost si zmeškané události vůbec všimnout. Za jasného světla je pak svítící dioda prakticky neviditelná.

BATERIE A VÝDRŽ

Velký displej s vysokým rozlišením a výkonný procesor jsou předpoklady pro to, že se telefon bude každou noc kamarádit s nabíječkou, a to i přes poměrně objemnou baterii s kapacitou 4 000 mAh. Jenže výdrž je další parádní disciplínou tohoto telefonu. Je vidět, že Huawei má bohaté zkušenosti s mobilními sítěmi a dokáže je zužitkovat ve prospěch majitelů mobilních telefonů. Zejména při telefonování baterie drží a vybíjí se jen minimálně. Telefon jsem testoval zrovna v dny, kdy kromě tradiční zátěže v podobě aktivní synchronizace tří mailových účtů přes data či Wi-Fi přibylo i cca 20 telefonátů za den, některé přes handsfree v autě. K tomu samozřejmě prohlížení webu, streamování videa i nějaké ty hry. A výsledný stav baterie se večer zastavil na 62 %. Dva perné dny tedy telefon ustojí bez problémů. Přes noc, kdy byl telefon v režimu Letadlo z baterie ubyla 3 % kapacity.

Samozřejmě, že může nastat situace, kdy se úroveň kapacity baterie přiblíží kritické hodnotě zrovna v době, kdy se to nejméně hodí. Ani zde vás Mate 10 Pro nenechá ve štychu. Huawei přichází s vlastním řešením rychlého nabíjení, které není kompatibilní s Quick Charge, musíte tak mít po ruce originální nabíječku. Ta zvládne poskytnout při napětí 5 V proud 4,5 A. Nejrychlejší nabíjení je do cca 70 % kapacity, na kterou se lze z 20 % dostat za přibližně půl hodiny. Do plného stavu baterii dostanete za velmi příjemných 75 minut.

U mnoha recenzentů narazíte na výtku, že chybí bezdrátové nabíjení. Tuto vlastnost u top modelů bereme dnes už jako samozřejmost, navíc když mají skleněná záda. Dokonce i iPhone už se umí bezdrátově nabíjet. Já osobně bezdrátové nabíjení u svého Samsungu používám prakticky denně, je ale fakt, že bez něj mi telefon víc než jeden den nevydrží. Jak moc velké mínus absence bezdrátového nabíjení je, nechám na vašich osobních preferencích. Vzhledem k výborné výdrži a opravdu rychlému nabíjení, to osobně jako zásadní problém nevidím.

KONEKTIVITA

Jestliže je Mate 10 Pro vrcholným modelem výrobce, musí se to projevit i v oblasti konektivity. Samozřejmostí je podpora Wi-Fi standardu 802.11ac i LTE, a to dokonce Cat. 18. Data přes mobilní síť lze stahovat rychlostí až 1,2 Gb/s. Škoda, že u nás žádná taková síť není. Využitelnější určitě je podpora VoLTE na obou SIM kartách. NFC, které s nástupem mobilních plateb už nabírá na významu, taktéž nechybí. Bluetooth je verze 4.2, což může někdo brát za mínus, vždyť už je k dispozici verze 5. Důležité je, že telefon se bez problémů spároval se sluchátky, chytrým náramkem i handsfree v autě a fungoval zcela bez potíží.

Infraport je doplněn aplikací Inteligentní ovládání, která se během pár chvil naučila pracovat i se staršími televizory Panasonic a LG, které mám doma.

Po vzoru Microsoftu a Samsungu implementoval Huawei taktéž desktopový režim, který se aktivuje po připojení monitoru speciálním kabelem. Žádnou extra dokovací stanici k tomu nebudete potřebovat. Nejdůležitější aplikace mají být dle výrobce na tento způsob použití připravené. Bohužel potřebný kabel jsem k dispozici neměl, abych si tuto bezesporu zajímavou funkčnost mohl vyzkoušet.

GPS

Bylo by zvláštní, kdyby v této oblasti telefon nějak strádal. Kromě GPS telefon podporuje i GLONASS. Fix byl bleskový a příjem stabilní. Přesnost ale nebyla úplně 100%, což je vidět na přiloženém obrázku. S GPS jinak problém nebyl. Vhod určitě přijde i elektronický kompas, pro který je v systému již předinstalovaná aplikace.

GPS nebyla zcela přesná

FOTOAPARÁTY

Samotné parametry slibují, že fotografie a videa by také měly být silnou stránkou telefonu. Huawei na vývoji zadní kamery opět spolupracoval s věhlasnou společností Leica a výsledkem je kombinace 12MPx senzoru a 20MPx monochromatického senzoru, oba s rekordní světelností F1.6. Nechybí optická stabilizace a již zmíněná uměla inteligence schopná v reálném čase rozpoznat objekty ve scéně a vybrat optimální nastavení pro konkrétní snímek. Pokud věříte porovnání fotoaparátů u DxOMark, pak je Mate 10 Pro aktuálně třetí nejlépe hodnocený telefon na světě.

Kvalitnímu hardwaru sekunduje i velmi dobře vybavená fotoaplikace s plně manuálním režimem, dále režimy pro pořizování panoramat, malování světlem, či 3D snímků. Nechybí ani režim pro noční fotografie, je ale potřeba mít telefon cca 10 sekund ve zcela nehybném stavu. Z ruky takovou fotku nepořídíte. Video můžete natáčet ve Full HD při 60 sn./s nebo ve 4K při 30 sn./s. Větší snímková frekvence u 4K videí by telefonu určitě slušela více. Nechybí ani zpomalené či zrychlené záznamy. Zajímavostí je i možnost dvojnásobného přiblížení, pro nějž se využívá sekundární kamery a výpočetních operací. Jedná se tak o jakýsi vylepšený digitální či hybridní zoom.

A jak tedy pořízené snímky a videa působí? Upřímně poněkud rozporuplně. Většina fotek má dostatek detailů i dobré barevné podání. Občas se ale stane, že se detaily slijí a fotka vypadá jak z několik let starého telefonu. Velmi se mi líbily fotky pořízené v nočních ulicích. Nebyl v nich patrný obrazový šum a i ostrost byla v pořádku. Totéž mohu říct i o fotkách vyfocených s pomocí blesku či nočního režimu. Mírné zklamání na mě čekalo při focení v HDR režimu, který buďto celou scénu ztmavil nebo naopak zesvětlil. Pochválit naopak musím pěknou práci s hloubkou ostrosti. Za očekáváním zůstala i videa. U Full HD záznamu v 30 sn./s můžete využít optickou stabilizaci. Ta ale zasahuje zvláštním způsobem a videa působí velmi nepříjemně trhaně. Zmíněné neduhy jdou podle mě na vrub především softwaru a je tedy pravděpodobné, že se s nimi časem výrobce popasuje a budoucí aktualizace výstupy z kamery vylepší.

Přední kamera s 8MPx snímačem také nabízí různé režimy vč. vylepšení tváře. Vybrat si také můžete režim, který zanechá ostrý jen obličej a zbytek rozmaže nebo naopak zachová ostré i pozadí, abyste mohli zdokumentovat místo pořízení selfíčka. Fotky čelní kamery jsou velmi dobré a milovníci selfie fotek určitě nebudou zklamaní.

ZÁVĚR

Huawei Mate 10 Pro určitě právem patří na vrchol současné nabídky mobilních telefonů. Z mého pohledu bude bodovat zejména skvělým displejem s podporou HDR, nadstandardní výdrží, rychlým nabíjením, desktopovým režimem, podporou LTE Cat. 18 či umělou inteligencí, jejíž využití by mělo časem narůstat. Za co Huawei zaslouží pokárat, je absence konektoru pro sluchátka nebo alespoň USB-C redukce a relativně pomalý přenos souborů z a do počítače. Za očekáváním také zůstal fotoaparát, byť ne nijak dramaticky. Sporná je absence Bluetooth 5.0 a bezdrátového nabíjení. Pro někoho to jsou klíčové chyby, jinému chybět vůbec nebudou. Konkurenci v podobě Samsungu Galaxy S8+, Google Pixel 2 či Apple iPhone 8 se Huawei rozhodně nemusí bát a bude jim zdatným soupeřem. Huawei Ma

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.